Facebook Google+ Twitter

To co dobre, czyli subiektywny przewodnik telewizyjny

W natłoku różnorodnych stacji telewizyjnych oraz filmów przezeń emitowanych, często nie wiemy na jaki obraz się zdecydować. Spieszę więc z pomocą - poniżej moje subiektywne propozycje na najbliższe dwa dni.

Nienawiść (sobota)
Zone Europa, 21:30

 / Fot. www.filmweb.plPoruszająca opowieść o trójce przyjaciół, najbardziej odległych "rasowo" jak tylko się da. Film bowiem przedstawia 24 godziny z życia Żyda Vinza, araba Saida oraz czarnoskórego Huberta.

Wyżej wspomniane trio, to typowi przedstawiciele francuskiej ulicy. Zdegradowani młodzi ludzie, błąkający się bez celu po wszelkich możliwych, "ciemnych" zakątkach. Kiedy w dzielnicy wybuchają zamieszki, a ranny zostaje Abdel - kolega tejże "egzotycznej" trójki - w ich gronie narasta nienawiść. Nienawiść do policji, do Francji, do życia, do samych siebie. Najważniejszym wydarzeniem staje się jednak znalezienie przez Vinza broni policjanta, którą nieopatrznie zgubił podczas zamieszek. Młody Żyd poprzysięga zemstę na stróżach prawa, jeśli Abdel nie przeżyje.

Zaledwie dwudziestoośmioletni Mathieu Kassovitz(reżyser filmu "Nienawiść") , stworzył wspaniałe studium psychologiczne poszczególnych postaci. Vinz teoretycznie jest Żydem, jednak nie uznaje żadnych świętości, opluwa wszystkie wyższe wartości, a celem samym w sobie jest rozładowanie narastającej w nim agresji. Said zaś, to postać wzbudzająca bodaj najwięcej sympatii. Wesoły i beztroski, ale jednak głęboko tkwiący w środowisku francuskiej ulicy. Hubert natomiast jest najbardziej racjonalnym, spokojnym i opanowanym bohaterem. Chce wyrwać się z otoczenia przytłaczających blokowisk, on jedyny hamuje dzikie zapędy Vinza. Czy jednak uda mu się spełnić swoje marzenie i uciec z dzielnic biedy?

Ciekawostką obrazu jest fakt, iż imiona postaci odpowiadają prawdziwym imionom aktorów. Czyżby był to celowy zabieg reżysera, aby bardziej zżyli się z postacią?

Film ten to również doskonałe przedstawienie problemu rasizmu, obecnego do dziś w kraju Brigitte Bardot. Przerażająca przepaść i kontrast między imigrantami z blokowisk, a francuską "burżuazją" daje wiele do myślenia. Zaczynamy zastanawiać się nad tymże problemem nie tylko globalnie, ale również w kontekście Polski - co się stanie, jeśli nasza ojczyzna będzie kolejnym krajem Europy, do którego masowo przybywać będą tysiące imigrantów w poszukiwaniu tzw. "lepszego życia"?

"Nienawiść" zrealizowana jest w konwencji filmu noir, co tylko dodaje specyficznego "smaczku" i jeszcze większego ładunku emocji obrazowi. Brawa należą się przede wszystkim trójce aktorów, którzy naprawdę rzetelnie wykonali swą pracę. Mathieu Kassovitz zaś, młody Paryżanin, od dłuższego już czasu, coraz bardziej fascynuje. Już dziś jest artystą.

Podsumowaniem niech będą słowa twórcy "Don Kichota", Miguela Cervantesa de Saavedra'a - "gdzie króluje nienawiść, nie może żyć cnota, ani gdzie panuje ubóstwo - wolność."

Historia przemocy (niedziela)
HBO, 21:40

 / Fot. www.filmweb.plFilm sprzed zaledwie trzech lat, opowiada o szeroko pojętych granicach. Granicach prywatności, granicach poświęcenia dla rodziny i odpowiedzialności za swoje czyny. Główny bohater, Tom Stall prowadzi idealne wręcz życie w niewielkim mieście, obsługując klientów w swym niewielkim barze. Wszystko zmienia się po feralnym zdarzeniu, kiedy to udaremnia napad na swój lokal i w brawurowy sposób broni klientów oraz personel, zabijając intruzów. Wyczyn ten przynosi mu sławę w mediach, co pociąga za sobą szereg innych, mniej przyjemnych zdarzeń. Z Tomem próbują się skontaktować jego dawni "przyjaciele".

"Historia przemocy" to obraz z niesamowitym wręcz klimatem. Idylliczny początek, senny i jakby nierealny. Od pierwszych minut odczuwamy niepokój. Coś po prostu "nie gra". Jest zbyt idealnie, zbyt cicho. Bohaterzy są nazbyt uśmiechnięci, niczym 'podstawieni' aktorzy w "Truman Show". Małomiasteczkowa atmosfera ogólnej szczęśliwości i życzliwości po prostu musi prysnąć. Chwalebny czyn Toma staje się początkiem jego koszmaru.

To opowieść o próbie rozpoczęcia życia na nowo, próbie odcięcia się od przeszłości. Jesteśmy świadkami heroicznej walki głównego bohatera z demonami dawnych lat oraz próbą obronienia swojej rodziny, którą ceni ponad wszystko. Wzorowy dotąd mąż i ojciec, ujawnia swoją drugą naturę. Wszystkie jednak działania podyktowane są wyższą koniecznością. Tom za wszelką cenę próbuje ocalić to, co udało mu się w "nowym życiu" zbudować. Któż by nie próbował?

Wspaniała i przekonująca kreacja Viggo Mortensena oraz Eda Harrisa. Przyznać trzeba, że w filmie niemało jest scen dość brutalnych, a z widokiem krwi powinniśmy się dobrze oswoić. Mimo, że obraz porusza - dla większości z nas - stosunkowo odległe klimaty, to jednak ogromną jego zaletą jest realizm. Filmów o przemocy było już wiele, jednak dzieło Davida Cronenberga tchnie świeżością.

Niepokój i nastrój grozy wyziera niemal z każdej sceny. Zapewniam, że po obejrzeniu filmu, szybko nie zaśniemy. To jego ogromna zaleta.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

"W natłoku różnorodnych stacji telewizyjnych oraz filmów przezeń emitowanych, często nie wiemy na jaki obraz się zdecydować." - dobrze, że mam tylko 5 programów, nie mam więc problemów z wyborem ;)

+

Komentarz został ukrytyrozwiń

Miało być konkurencja, nie propozycje:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Propozycje dla różnych show z gwiazdami:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a tego jeszcze nie było:))

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) HBO nie mam... ale chyba ma sąsiadka ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

a będziesz pisała zawsze co dwa dni??:P

Komentarz został ukrytyrozwiń

+
nie mam HBO;]
ale Zone chyba mam:)
ten film o przemocy widziałam na dvd, jakoś nie zapadł mi w pamięć..szczerze mówiąc.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.