Nasza Loteria NaM - pasek na kartach artykułów

To czytaliśmy - przegląd ciekawostek wydawniczych 2009 roku

Ewa Żuchowska
Ewa Żuchowska
Najciekawsze wydarzenia 2009 już za nami. Nadszedł czas na podsumowanie wybranych tytułów wydawniczych, które czytaliśmy przez ostatnie kilka miesięcy. Bestsellery, kicze, czy po prostu dobra lektura - oceńcie sami.

Richard Yates "Droga do szczęścia - styczeń 2009. Niezrealizowane marzenia, stracone szanse na lepsze życie i wzruszająca powieść o miłości. Para bohaterów to z pozoru idealne małżeństwo. Rzeczywistość jest jednak inna. Kochającą rodziną są tylko na pokaz, bo tak naprawdę w ich związku brak zrozumienia i wzajemnej akceptacji. Brak także miłości. Udręczeni sytuacją postanawiają przeprowadzić się, by naprawić obopólne relacje i tym samym zrealizować swoje pasje. Czy im się uda?

Trudi Canavan - "Uczennica Maga" - luty 2009. Niesamowita powieść debiutancka, która stała się prequelem do kolejnych części magicznej trylogii w wykonaniu tej autorki. Banalna fabuła, proste dialogi i zatracenie się w wydarzeniach, mających miejsce setki lat temu. Opowieść o dziewczynie, która pomimo protestów matki, staje się jedną z uczennic mistrza magii. Dodatkowo, Tessia dowiaduje się, że jest obdarzona niezwykłą magiczną mocą. Jednocześnie poznaje smak odpowiedzialności, z której autorka zrobiła motyw przewodni tej części.

Ksenia Basztowa - "Wampir z przypadku" - marzec 2009. Zabawna opowieść o dwóch kolegach, którzy po całonocnej imprezie budzą się jako... wampiry. Próbując dociec i przypomnieć sobie fakty, które miały miejsce podczas popijawy, wplątują się w szereg zabawnych sytuacji. Świetna książka na poprawę nastroju, zwłaszcza w piątkowy wieczór. Lawina wydarzeń i komiczne dialogi.

Nicolas d’Estienne d’Orves – "Sieroty zła" - kwiecień 2009. Jeśli lubisz ciekawe intrygi, z wątkiem historycznym w tle, a do tego nieco fantastyki, to ta książka jest dla Ciebie. Szybka akcja, mnóstwo zagadek i zaskakujący finał. Rozpoczyna się samobójstwem czterech mężczyzn, których śmierć przypomina wydarzenia sprzed ośmiu lat. Dziennikarka, interesująca się sprawą, rozpoczyna własne śledztwo.

Alma Alexander – "Księżyc szamana" - maj 2009. Wyborna, można rzec delikatna i łatwa do przeczytania. Kolorowa historia dziewczyny, której posagiem rodzinnym jest potężna moc magiczna. Długo wyczekiwane zdolności bohaterki, ujawniają się dopiero po interwencji starego indiańskiego szamana, który funduje dziewczynie prawdziwe lekcje magii. Czy Thea poradzi sobie w normalnym świecie?

Jasper Kent – "Dwunastu" - czerwiec 2009. Trochę kryminału, trochę historii, mieszanka horroru i thrillera. W 1812 roku dochodzi do ataku Francuzów na miasta rosyjskie. Wydaje się, że Rosjanom nie jest w stanie pomóc nikt, gdy pojawia się Dwunastu. Sieją zło, grozę i walczą w oparciu o własne zasady, a kieruje nimi żądza krwi. Kim są?

Lipiec i sierpień nie obfitował w żadne zaskakujące publikacje, za to we wrześniu 2009 zaskoczył nas Adivar Halie Edip i jego powieść "Rabia". Smutna, czy przerażająca jest historia tureckiej dziewczynki, pozostawionej pod opieką zionącego nienawiścią dziadka? Rabia, tytułowa bohaterka, to dziewczyna wychowana w izolacji i pozbawiona wszystkich rozrywek dostępnych w jej wieku. Jedynym atutem Rabii jest wspaniały głos, dzięki któremu zyska wstęp do miejsc, których nie dane jej było zobaczyć.

Pażdziernik należał do Theresy Monsour i jej książki pt. "Zimna krew", która stać się miała zapowiedzią serii kryminałów, stworzonych przez autorkę. Pomimo ciekawej okładki i zachęcających zapowiedzi, stała się kiczem miesiąca. Całość jest zbyt przewidywalna i prosta. Główny bohater, sierżant Paris Murphy, staje do walki ze sprawcą porwania młodej kobiety. Wszystkie tropy prowadzą do jego dawnego kolegi z liceum. Czy kumpel jest zabójcą?

Jack Ketchum – "Dziewczyna z sąsiedztwa" - listopad 2009. Jedna z legendarnych powieści grozy, stworzonych w 2009 roku. Wstęp do książki został napisany przez samego mistrza horroru, Stephena Kinga. Dwie siostry walczą z szaleństwem ogarniającym ich ciotkę - alkoholiczkę, z którą mieszkają. Dużo nienawiści, zła i bólu, jaki przeważa w tej powieści, bazuje na emocjach czytelnika. Tę publikację Ketchuma śmiało można nazwać bestsellerem.

Grudzień, to miesiąc melancholii, życzeń i przemyśleń. W takim samym świetle, relacje matki z dzieckiem przedstawiono w książce Hanne Orstavik – "Miłość". Delikatna, bez zbędnych ubarwień, mówi tylko o jednym - o miłości. I trafia czytelnika prosto w serce. Nieumiejętność pogodzenia roli matki i jednocześnie romantycznego usposobienia głównej bohaterki, wzbudza współczucie.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na naszemiasto.pl Nasze Miasto