Facebook Google+ Twitter

„To ja, Sienkiewicz” – wtajemniczenie dla dzieci [RECENZJA]

„To ja, Henryk Sienkiewicz” – tymi słowami zaczyna się książeczka Agnieszki Kuniczuk-Trzcinowicz, zawierająca opowieść biograficzną o pisarzu, który nieprzerwanie od ponad wieku rozpala wyobraźnię czytelników.

Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz, To ja, Sienkiewicz, Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, Wrocław 2013 / Fot. Okładka książki Agnieszka Kuniczuk–Trzcinowicz napisała przystępny dla dzieci i młodzieży pamiętnik Henryka Sienkiewicza. Książeczka „To ja, Sienkiewicz” ukazała się pod koniec 2013 roku nakładem Franciszkańskiego Wydawnictwa św. Antoniego. Autorka dedykując swoją opowieść synom – Jasiowi i Nikodemowi, wskazuje jako jej odbiorców młodych czytelników, którzy sięgnąć po nią mogą samodzielnie, bądź też w towarzystwie starszych. Bez wątpienia również starszy krąg odbiorców zyskuje w tej opowieści ciekawą lekturę, bo przynoszącą oprócz najważniejszych na ogół mało znane fakty, pozwalające lepiej poznać najsławniejszego w ciągu upływającego wieku pisarza.

Znajomość biografii pisarzy nie jest już wymogiem nauki szkolnej. Niemniej okazuje się bardzo użyteczna tak do interpretacji ich utworów, jak i lepszego zrozumienia epoki, w jakiej żyli. Zapoznanie z każdą biografią wybitnego człowieka daje też młodemu człowiekowi dobrą lekcję życia, wyposaża we wskazówki, których zastosowanie umożliwia mądre pokierowanie swoim losem. Miłośnicy czytania biografii znamienitych postaci mają szansę podążyć śladem niezwykłych postaci. Do takich bez wątpienia należy Henryk Sienkiewicz, pisarz odnoszący niebywałe sukcesy na całym świecie, niestrudzony podróżnik, bywalec krain egzotycznych, twórca oryginalnych, nieśmiertelnych bohaterów literackich.

Czytelnik przekonuje się w trakcie lektury, że doświadczenia pisarza z okresu dzieciństwa mogą okazać się bliskie wielu współczesnym dzieciom. Umiejętność pokonywania trudności staje się w tym wypadku przykładem godnym naśladowania. Podobna sytuacja zachodzi przy późniejszych wyborach życiowych młodego pisarza, co może być ilustracją powszechnego na ogół niełatwego startu w dorosłe życie. Cechy Sienkiewicza, dzięki którym udaje mu się pokonywać przeszkody i osiągać sukcesy, to cenne wskazanie właściwej postawy życiowej. Jest to też najlepsze oddziaływanie „ku pokrzepieniu serc” w wypadku niepowodzeń, jakie spotykają człowieka w codziennym życiu.

Swobodna, humorystyczna opowieść Agnieszki Kuniczuk-Trzcinowicz nawiązuje stylem do współczesnych form Henryk Sienkiewicz / Fot. ilustracja Anny Kwiatkowskiej-Zadwórnej językowych, dzięki czemu nie ma bariery czytelniczej. Usunęła ją też autorka, przyjmując pierwszoosobową narrację pisarza. Za sprawą tych zabiegów czytelnik zyskuje złudzenie obcowania z bezpośrednią relacją pisarza, który wtajemnicza czytelnika w trudne, ale niepozbawione radości koleje życia. Szereg ilustracji Anny Kwiatkowskiej-Zadwórnej wspomaga przekaz słowny. Ich forma rysunkowa zachęca do osobistego wkładu w obrazkowe przedstawienie przedstawionych zdarzeń.

Biografia autora „Trylogii” upewnia, że pisarz powinien funkcjonować jako autorytet. Jak rzadko który artysta swoim życiem potwierdzał głoszone wartości, które nadają sens ludzkiej egzystencji. Z nową książeczką, prezentującą żywot pisarza, uwieńczonego Nagrodą Nobla za całokształt twórczości przybywa wartościowa pozycja, wprowadzająca do jego biografii, ułatwiająca zatem młodemu czytelnikowi orientację nie tylko w dorobku twórcy, ale także w zasadniczych wydarzeniach historycznych, przypadających na okres jego życia. Ma również szansę poznać nieprzeciętną osobowość, co zachęcić może do lektury utworów wybitnego pisarza.

Agnieszka Kuniczuk-Trzcinowicz, To ja, Sienkiewicz, Franciszkańskie Wydawnictwo św. Antoniego, Wrocław 2013, s. 40.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.