Facebook Google+ Twitter

To ja wybiorę premiera - zapowiada Komorowski

  • Źródło: Polska
  • Data dodania: 2011-03-05 18:27

- Mam suwerenne prawo wybrać kandydata na premiera. Lider zwycięskiej partii ma największe szanse, ale nie ma gwarancji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski.

Bronisław Komorowski / Fot. PAP/Andrzej Grygiel- Mam suwerenne prawo wybrać kandydata na premiera. Lider zwycięskiej partii ma największe szanse, ale nie ma gwarancji - powiedział prezydent Bronisław Komorowski w wywiadzie dla "Newsweeka". Można te słowa odczytać jako przestrogę dla Jarosława Kaczyńskiego, którego partia może wygrać najbliższe wybory. Tym bardziej, że prezydent zapytany czy desygnowałby lidera PiS na premiera, prosił o zwolnienie go z odpowiedzi na to pytanie.

Czytaj: Komorowski sam zadecyduje z kim pojedzie na beatyfikację

Według konstytucji to prezydent desygnuje kandydata na premiera rządu. W dokumencie nie ma zapisu, który mówiłby, że misje tworzenia gabinetu można powierzyć tylko liderowi partii, która wygrała wybory. Warto jednak przypomnieć, że tak na ogół było. Nawet po wyborach w 2007 roku ówczesny prezydent Lech Kaczyński, co prawda z oporami, ale desygnował szefa zwycięskiej partii - Donalda Tuska - na premiera

WR

Czytaj więcej: Polskatimes.pl

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (45):

Sortuj komentarze:

prezio
  • prezio
  • 13.04.2011 21:38

Taaaaaa, możesz Pan wybrać... się w odwiedziny do ubeckich rodziców swojej żony.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Paprocki
  • Wacław Paprocki
  • 07.03.2011 19:32

P.Krzysztof Masłowski~-" trzy lata temu nie byłem na tym portalu, co więcej nie zajmowałem się komentowaniem politycznych wydarzeń. Nie mogłem więc ani bronić ani ganić uwczesnego premiera czy ś.p. Prezydenta."

Tym samym niejako wycofuje się Pan na z góry upatrzoną pozycę,Brawo!po co sie wychylać. A wystarczyłoby zagłębić się w nie tak odległą historię,i na jej podstawie wyrobić sobie zdanie co do obecnych prominentów.Nie Pisałem o Prezydencie "popapraniec", owszem padło zdanie POpaprańcy,jednak jeśli czytałby Pan tekst ze zrozumieniem, wiedziałby Pan co miałem na myśli.I znowu powrót do nie tak odległej historji.Proszę zapytać starszych kolegów, skąd wzięła się partia PO Kto ją założył i kto zrezygnował,z kłótni i przepychanek.Dla przypomnienia: To dzieci z rozpadłych związków nieistniejących partji, i ci którzy nie mieli szans wybić sie w swoich b.ugrupowaniach.Nieprawda? Siedzieli przy tym samym stole.
Nie ubliżam nikomu osobiście ,ale mam prawo mieć swoje zdanie na temat wypowiedzi, Jaśnie nam panującego.Ja mogę być stronniczy (choć daleko mi do tego bo jestem realistą) Dziennikarz nie, i tym się różnimy.Poważam dziennikarzy tak jak karzdą inną profesję,choć nie muszę sie z Wami zgadzać.

Komentarz został ukrytyrozwiń
zawiedziony
  • zawiedziony
  • 07.03.2011 00:38

Komisja w sprawie AFERY HAZARDOWERJ ktorej przewodniczyla PO pokazala standardy ktorymi ta partia sie posluguje wiec nic dodac nic ujac

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Wacław Paprocki - "Dowód temu dał śp.prezydent Kaczyński,mimo niechęci postąpił zgodnie z niepisanym prawem." -

- istotnie tak było i prezydent Lech Kaczyński miał sytuacje bardzo nie komfortową. Ale wybór był wówczas między Tuskiem a (znowu) Jarosławem, którego rząd nie dotrwał do końca kadencji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Paprocki oraz Panie niekompetentnyalezezdaniem - trzy lata temu nie byłem na tym portalu, co więcej nie zajmowałem się komentowaniem politycznych wydarzeń. Nie mogłem więc ani bronić ani ganić uwczesnego premiera czy ś.p. Prezydenta. Nawet jednak, gdybym się tego imał i chciał zaprezentować swój sprzeciw wobec ówczesnej polityki to nigdy nie obrzucałbym inwektywami najwyższych przedstawicieli mojego kraju. Więc kiedy zdecydowanie wypowiadam się przeciwko obrzucaniu błotem dzisiejszych rządzących to konsekwentnie stosuję tamtą zasadę. Chyba to łatwo zrozumieć. Oczywiście ci, którzy o przedstawicielach najwyższych, wybranych demokratycznie władz swego kraju mówią: "śmieć, miernota, popapraniec, szmata czy Gebels" (cytaty z w24) pojąć tego ani nie zechcą ani nie potrafią.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Paprocki
  • Wacław Paprocki
  • 06.03.2011 16:35

N pomyłka p.Kaczyński!i cała reszta z okrągłego stołu.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Paprocki
  • Wacław Paprocki
  • 06.03.2011 16:31

Do ~p jana~z wielkopolski: Przeżyłem strajki st.wojenny jako dorosły obywatel 30to latek i nech pan nie pisze o p.Wałęsie że był "mądry" cze marionetka jest mądra?

Komentarz został ukrytyrozwiń
Wacław Paprocki
  • Wacław Paprocki
  • 06.03.2011 16:07

Sanowna pani Jadwigo Kowalczyk mam wrażenie że nie jest pani do końca bezstronna ,łatwiej byłoby napisać :Dajcie spokój Prezydent wie co robi.Prosto i bez domysłów.Wcale nie byłoby lepsze, sztywne trzymanie się zapisów konstytucji? (To właśnie rządzący najczęściej mijają sie z Konstytucją).Jak napisał pan Koźmiński(i tu sie zgadzam) że prawo niepisane jest domeną krajów wysoko rozwiniętych.Dowód temu dał śp.prezydent Kaczyński,mimo niechęci postąpił zgodnie z niepisanym prawem.Mógł inaczej.Szanowna Pani.Na co dzień jesteśmy świadkami bezduszności prawa pisanego.Można by na ten temat bardzo wiele,ale nie chodzi o prawo pisane czy niepisane.Chodzi tu o (w moim odczuciu)lekceważący stosunek jaśnie nam panującego,do obywatela.Słowa typu "Demokracja To Ja"nie przystoją Prezydentowi,co miał na myśli?moge się tylko domyślić.
Nie będe tutaj rozwodził się nad wpadkami słowno-umysłowymi,przed i po wyborach jaśnie nam panującego.
Wszyscy widzą i pamiętają powodzie i wypowiedzi byłego marszałka.Zachowania w sejmie niegodne czasem tego stanowiska.
W wielu swoich wypowiedziach dał nam do zrozumienia gdzie ma zwykłego Kowalskiego.Może niezamierzenie ale jednak.Prezydent Powinien warzyć słowa, w pełnym tego słowa znaczeniu.Jeśli tego nie
potrafi,ujawnia swoje słabości.Kończac powiem: Nie jestem zwolennikiem żadngo z obecnych ugrupowań.Z uporem będę powtarzał : Skonczmy z przeszłością rządów ludzi posolidarnościowych ze znaczkiem "Solidarność".Oni już byli ,rządzili (za długo) Zmieniają sie szyldy ,a ludzie od lat ci sami.Miech odejdą i nie mydlą nam oczu że wszystko co robią, robią dla obywatela.Liczne afery temu zaprzeczają.
Czy za słowami Pana Pietrzaka "Musimy spaćś na samo dno żeby mieć się od czego odbić?"(Pozdrawiam p.Janka)
Panstwo Dziennikarze W wiekszości jesteście bezstronni,i szanuję to. Nie wstawiajcie jednak w Tzw.między-wiersze,swoich preferwncji.Polacy wbrew wielu opinom są Narodem umiejącym czaytać,zwłaszcza międzywiersze.(pozostałośc po cenzurze)

Komentarz został ukrytyrozwiń
jan z wielkopolski
  • jan z wielkopolski
  • 06.03.2011 15:43

przy komoroskim pan Lech Kaczyński to wzór mądrości i inteligencji

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 06.03.2011 15:01

DLA MNIE POZIOM WIEDZY I INTELIGENCJI KOMOROSKIEGO NIE ODBIEGA OD POZIOMU WAŁĘSY. Z TYM, ŻE TEN DRUGI JEST ZNANY W ŚWIECIE, I WIELE GAF MU UCHODZI, A TEGO PIERWSZEGO ZAWSZE TRZEBA TŁUMACZYĆ Z TEGO CO POWIEDZIAŁ, ŻE NIE POWIEDZIAŁ. ŻE "WYRWANE Z KONTEKSTU", ŻE MYŚL I POWIEDZENIE GENIALNE, LECZ ODBIORCA NIE DORÓSŁ. POZIOMEM SIĘGA 2/100 POZIOMU L.kACZYŃSKIEGO'
może teraz nie usuną.