Facebook Google+ Twitter

To jak zwykłe badanie krwi! O dawstwie szpiku - Zygmunt Chajzer

Współautorzy: Marta Wróbel

Zygmunt Chajzer, znany dziennikarz i prezenter, nominowany w konkursie "Gwiazd Dobroczynności", mówi nam w wywiadzie jak i po co zostać dawcą szpiku kostnego. Sam od kilku lat jest zarejestrowany jako potencjalny dawca szpiku.


Co daje panu działalność charytatywna?
- Nie potrafię odpowiedzieć na to pytanie. Zresztą współpraca z Fundacją Urszuli Jaworskiej nie jest jedyną formą, w jakiej staram się pomagać innym. Jakiś czas temu spotkałem niezwykłą osobę, która pomaga dzieciom w pewnym miasteczku na Dolnym Śląsku. Przy moim niewielkim wsparciu udało się zrobić kilka fajnych rzeczy. Zdjęcia z uśmiechniętymi buźkami dzieciaków dają tak wiele radości. Przede mną spore wyzwanie. Obiecałem zorganizować dla grupki dzieciaków przyjazd do Warszawy. Mam nadzieję, że tym razem się uda.

Czym dla pana jest nominacja w konkursie "Gwiazdy dobroczynności"?
- Nominacja w konkursie "Gwiazdy dobroczynności" jest dla mnie wielkim wyróżnieniem, choć zdaję sobie sprawę z tego, że jest wiele osób, które po stokroć bardziej zasługują na ten zaszczytny tytuł.

Czy uważa pan, że osoby popularne, znane są zobowiązane do pokazywania pewnych wzorców zachowań, do popierania pewnych akcji?
- Oczywiście takiego obowiązku nie ma, ale wsparcie ze strony znanych osób akcji charytatywnych, działań na rzecz ludzi poszkodowanych przez los jest bardzo ważne. Przyciąga uwagę, daje dobry przykład. Warunek jest jeden - trzeba to robić z potrzeby serca, prawdziwej chęci pomagania, a nie eksponowania własnej osoby, czy jakichkolwiek innych korzyści. W przeciwnym razie skutki mogą być opłakane.

Dziękuję za rozmowę!

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (10):

Sortuj komentarze:

Dziewczyny świetny wywiad. Gratuluję!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat wybrany na 5. Ważny komentarz p. Doroty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Podpisuję się pod komentarzem Krzysztofa K. i gratuluję Wam Marto i Magdo!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dodam jeszcze że częściej pobiera się szpik z krwi za pomocą separatora.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry wywiad na bardzo ważny temat! /*5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

tak, ważna, tymbardziej , że przeszczep szpiku jest jedynym ratunkiem dla kilku chorób krwi.
nie tylko białaczki i czerwienicy, ale także w przypadku nieuzasdnionej nadprodukcji antyciał- proteiny , która się niejako klonuje niepotrzebnie w nadmiarze. Nie jest proste znaleezienie dawcy.
Dawca musi odpowiedać wielu krteriom dla konkretnego biorcy.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat bardzo ważny. Super, że pani Dorota dodała swój komentarz.
Co do popierania szpiku: dawca może wybrać czy ma to być krew, czy szpik z biodra. Ale o wiele większe szanse na powodzenie przeszczepu mają osoby od dawców, którym pobierano szpik z biodra. To ważna informacja.
Niestety, sam nie mogę być dawcą:(

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 02.01.2010 21:51

Marta z Magdą postarały się na 5*:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetnie napisany tekst..
5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Są dwa sposoby pobierania szpiku z krwi i z talerza kości biodrowej.
Szpik pobiera sie od osób do 50 roku życia.
Pan Zygmunt ma tyle lat co ja i nie kwalifikujemy się, żeby zostać dawcami szpiku.

Pobieranie krwi wygląda zwyczajnie. Leży się na łóżku szpitalnym i jest się podłączonym do specjalnego aparatu z migającymi cyferkami. Aparat pobiera krew i separuje tzw. komórki krwiotwórcze krwi obwodowej, po czym krew z powrotem wraca do organizmu. Niedogodność zabiegu polega na tym, ze trzeba wytrwać w łóżku dwie godziny. Odstraszać może tez widok rurki z krwią, która biegnie z żyły do aparatu. Pobranie krwi może wiązać się tylko z jednym niebezpieczeństwem. Przed zabiegiem podaje się dawcy tzw. czynniki wzrostu, bardzo kosztowne. Powodują przejście komórek ze szpiku do krwi obwodowej. W organizmie człowieka tworzenie nowych komórek krwi odbywa się stale, ale tu nagle tych czynników jest znacznie więcej. Przez kilkanaście lat stosowania tej metody nie stwierdzono istotnych skutków ubocznych dla dawcy.

Pobieranie szpiku z kości biodrowej. Zabieg wykonuje się w narkozie. Po uśpieniu pacjenta dwóch lekarzy stojących naprzeciwko siebie wbija igły (3) w kość biodrową, którymi pobierany jest szpik. Po zabiegu dawca musi zostać przez 1 dobę na obserwacji w szpitalu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.