Facebook Google+ Twitter

To już 15 lat od masakry w Srebrenicy

15 lat temu, w pond 30-tysięcznym mieście Srebrenica w Bośni i Hercegowinie, doszło do największego od czasów zakończenia II wojny światowej, ludobójstwa w Europie.

 / Fot. PAP/EPA11 lipca 1995 roku rozpoczęła się masakra ludności cywilnej, zamieszkującej w większości bośniackie miasto Srebrenica, położone ok. 40 km na wschód od Sarajewa. Zbrodnia, jakiej dopuścili się Serbowie na bośniackich muzułmanach, była największym, od czasów II wojny światowej, aktem ludobójstwa dokonanym na kontynencie europejskim.

Mimo iż od wydarzeń w Srebrenicy minęło już 15 lat, dla ludzi, którzy je przeżyli, wspomnienia z tamtych tragicznych dni są wciąż żywe. Kolejny raz powraca także pytanie o odpowiedzialność za cierpienia i śmierć tysięcy niewinnych i bezbronnych ludzi.

Przed masakrą

W czasie, rozpoczętej w 1992 roku, wojny domowej w Bośni i Hercegowinie, mieszkańcy Srebrenicy niejednokrotnie byli świadkami zaciętych walk pomiędzy oddziałami bośniackimi i serbskimi. Sama Srebrenica stała się swego rodzaju enklawą Bośniaków i bośniackich muzułmanów, otoczoną przez wrogo nastawionych Serbów. W kwietniu 1993 roku, Organizacja Narodów Zjednoczonych ustanowiła Srebrenicę "strefą bezpieczeństwa", która chronić miała, stacjonująca tam, niewielka jednostka Sił Ochrony ONZ (UNPROFOR).

Do 1995 roku miasto stało się schronieniem dla tysięcy Bośniaków, uciekających przed serbskimi prześladowaniami, na początku tego roku pojawiły się jednak duże problemy z żywnością i najbardziej potrzebnymi towarami, których dostawy, ze względu na trwającą wojnę, docierały z coraz większymi utrudnieniami. Także holenderskie siły ONZ, stacjonujące w mieście w ramach UNPROFOR, odczuły skutki ograniczenia wszelkich dostaw.

Brakowało niemalże wszystkiego - jedzenia, medykamentów, amunicji i paliwa. W pewnym momencie, Holendrzy zmuszeni byli odbywać wszystkie patrole pieszo. W efekcie różnych zdarzeń, liczba stacjonujących w Srebrenicy żołnierzy sił międzynarodowych, zmniejszyła się z sześciuset do czterystu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

Wrócilem dzis do swojego artykulu sprzed niemal roku, a teraz ogladam proces Mladica. Czy on zasluguje na sprawiedliwosc?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja myślę, że to się dzieje i dziś. Nie tylko na Bałkanach, ale wszędzie na świecie. Tuż obok nas. Nie trzeba patrzeć w przeszłość, wystarczy spojrzeć na teraźniejszość.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 11.07.2010 22:14

Tak, to było "wczoraj". 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat ten jest dość obficie poruszony w książce Aleksandra Sowy "Umrzeć w deszczu" link .

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo dobry tekst o wydarzeniu, o którym trzeba pamiętać. /5/

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak, do dziś wydarzenia budzą ogromne emocje.
Świetny tekst.!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wartościowy artykuł - proszę pamiętać o tym, że działo sie to "wczoraj", nie sto lat temu, że nasze rządy też były obojętnei że to odium spada też na nasze pokolenie. I refleksja - na jaka pomoc od "społeczności międzynarowdowej" możecie liczyć, kiedy oprawcy załomoczą kolbami do waszych drzwi. No chyba, że macie ropę na podwórku, ale i wtedy może byc z tą pomocą różnie.
Co do jednego się jednak z autorem nie zgadzam - cytuję:
"Mimo usilnych starań licznych organizacji i rządów na całym świecie, wielu sprawców, największej masakry ludności cywilnej od czasów II wojny światowej, nie zostało osądzonych."
Powinno to raczej brzmieć:
"Dzięki usilnym staraniom licznych organizacji i rządów na całym świecie, wielu sprawców, największej masakry ludności cywilnej od czasów II wojny światowej, nie zostało osądzonych."
Racjonalny do bólu - ja.

Komentarz został ukrytyrozwiń

wydarzenia warte pamięci. rocznica niestety gorzka.. uznanie moje dla autora za artykuł

Komentarz został ukrytyrozwiń

Europa powoli zapomina o Srebrenicy... Społeczność międzynarodowa robi zdecydowanie za mało, żeby zatrzymać Mladica, sama Serbia też nie kwapi się, żeby odnaleźć i wydać generała trybunałowi w Hadze.

Najbardziej bulwersująca była postawa sił ONZ, która przecież miała chronić ludność cywilną, a dopuściła do masakry. Za dobry art 5*

Komentarz został ukrytyrozwiń

5* - świetny artykuł i zobrazowanie tego jak wyglądała masakra !

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.