Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

7380 miejsce

To już 25 lat... Rocznica wybuchu elektrowni w Czarnobylu

Czarnobyl - miasto leżące na Ukrainie nieopodal granicy z Rosją oraz Białorusią, niegdyś należące do ZSRR, do dzisiaj jest miejscem jednej z największych katastrof w historii.

Reaktor nr 4 / Fot. Bartłomiej Niziołek26 kwietnia 1986 roku w Elektrowni Atomowej im. W.I. Lenina doszło do awarii czwartego reaktora oraz wybuchu jądrowego, przez który do atmosfery dostały się silnie radioaktywne substancje.

Po 25 latach od katastrofy trzydziestokilometrowa strefa zwana zoną nadal nie nadaje się do zamieszkania. Ludzie mieszkający w jej okolicach oraz wysiedleni bezpośrednio po awarii do dzisiaj zmagają się z chorobami i walką z niewidzialnym wrogiem. Zacznijmy jednak od początku.
Czarnobylska elektrownia była trzecią (w byłym Związku Radzieckim) wykorzystującą reaktory typu RBMK-1000. Elektrownia składała się z czterech bloków. W planach była również budowa piątego i szóstego.

Wnętrze teatru miejskiego / Fot. Bartłomiej NiziołekDla pracowników elektrowni zostało zbudowane od podstaw miasto Prypeć. Miało to być modelowe miasto Związku Radzieckiego. Podczas katastrofy zamieszkiwane było przez ponad 50 tyś ludzi. 25 kwietnia 1986 r. pracownicy bloku czwartego dostali polecenie przeprowadzenia próby z układem samouzupełniania się paliwa w reaktorze. Test ten powinien odbyć się przed uruchomienie owego reaktora, wówczas jednak jego wykonanie zagrażało planowemu oddaniu reaktora do eksploatacji i odłożono go na później, łamiąc jeden z przepisów o eksploatacji reaktorów.

Test miał wykazać jak długo w sytuacji awaryjnej, po ustaniu napędzania turbin generatorów parą z reaktora produkuje wystarczającą ilość energii elektrycznej dla potrzeb awaryjnego sterowania reaktorem. Eksperyment miał polegać na znacznym zmniejszeniu mocy reaktora, następnie na zablokowaniu dopływu pary do turbin generatorów i mierzeniu czasu ich pracy po odcięciu w taki sposób zasilania. Test ten był bardzo niebezpieczny z powodu budowy reaktorów RBMK-1000, które z powodu dodatniej reaktywności dla pary są niestabilne przy małej mocy. Inną wadą tych reaktorów była konstrukcja prętów kontrolnych. Anatolij Diatłow był zastępcą inżyniera oraz jedynym atomistą w jej kierownictwie i to on miał bezpiecznie przeprowadzić eksperyment.

Początkowo rozpoczęto redukcję mocy cieplnej reaktora z nominalnej 3,2 GW do założonej 0,7-1,0 GW. Jednakże jeden z pracowników za bardzo zredukował moc, która spadła do 10 MW. Doszło do nadmiernego wydzielania się ksenonu-135, który silnie pochłania neutrony, ale reaktor nie posiadał odpowiednich przyrządów kontrolnych, które pozwoliłyby to wykryć. W takim wypadku należy wyłączyć reaktor i poczekać około 24 godziny do ponownego uruchomienia. Przy tak małej produkcji mocy przeprowadzenie eksperymentu było niemożliwe.

25. rocznica wybuchy w Czarnobylu. Zdjęcia z Miasta Duchów

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Pomimo "literówek" i popularno naukowego charakteru, b. dobry tekst. Pokazuje jak nieodpowiedzialność połączona ze swego rodzaju ideologią potrafią doprowadzić do tragedii.

Komentarz został ukrytyrozwiń

ale nazwisko Gorbaczow to jednak piszemy po polsku :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.