Facebook Google+ Twitter

To już koniec Kina Femina. Na ostatnim seansie zobaczymy "Miasto 44"

"Po II wojnie Femina zaczęła od Zakazanych Piosenek, skończy Miastem 44" - możemy przeczytać na plakacie umieszczonym w witrynie kina Femina w Warszawie. 21 września o godz. 21:30 odbędzie się ostatni seans filmowy. Po zamknięciu kina w jego miejscu powstanie sklep Biedronka.

 / Fot. By Aisano (Own work) [Public domain], via Wikimedia CommonsO tym, że w miejscu najdłużej działającego kina w Warszawie przy al. Solidarności 115 ma powstać sklep spożywczy, pisano już w 2012 roku. Oficjalną informację o przejęciu lokalu przez firmę Jeronimo Martins warszawiacy otrzymali pod koniec marca 2014 roku. Wiadomość wywołała fale protestów. Warszawiacy zaczęli organizować strajki i demonstracje. Powstał nawet fanpage na Facebooku "Uratujmy Kino Femina", który aktualnie ma 2 541 "polubień".

"Do samej "Biedry" nic nie mam bo często robię tam zakupy, ale przykro się robi gdy wspomina się te momenty "ustawki pod Feminą" - każdy wiedział gdzie to jest. A teraz co? Pod Biedrą? Tylko pod którą? Żal" - czytamy w internecie.

Jeszcze w lipcu pojawiła się szansa na uratowanie zabytkowego kina. Pod wpływem działań warszawiaków ratusz zaczął się uginać i szukać kompromisu. 28 lipca na profilu prezydent Warszawy Hanny Gronkiewicz - Waltz pojawił się wpis mówiący o tym, że miasto jest skłonne podjąć się mediacji między inwestorem a konserwatorem. Prezydent podkreślała, że kompromis jest możliwy.

 / Fot. Agnieszka MoczyrógMimo tylu wysiłków, nie udało się uratować kina Femina. Na plakacie wywieszonym w witrynie kina możemy przeczytać: "Życie naszego kina dobiega końca, nasz czas liczymy już w dniach i godzinach...21 września 2014 r. o 21:30 odbędzie się ostatni seans filmowy! Po godz. 23:55 zapadnie cisza, zostanie pustka, tuż po północy rozpocznie się demontaż sprzętu, wyprowadzka i likwidacja kina, a na końcu kino zostanie zburzone. Wszystko po to, by w miejscu kina Femina powstał sklep Biedronka. To wstyd i hańba dla Warszawy (...) Po 75 latach istnienia Kino Femina zniknie z mapy Warszawy. Pozostanie tylko w pamięci i wspomnieniach. Zapraszamy Państwa na ostatnie seanse w kinie Femina. W dniach 19 - 21 września premierowo pokażemy "Miasto 44". Zagramy tylko ten jeden film. Po II wojnie Femina zaczęła od Zakazanych Piosenek, skończy Miastem 44. Przyjdźcie Państwo pożegnać Feminę. Wasze kino."

Budowa Kina Femina trwała 2 lata, od 1936 do 1938 roku. Podczas okupacji kino służyło jako rewia dla oficerów niemieckich, a później teatr. Po 1943 roku zniszczony budynek zmieniono na składy magazynowe. Do ponownego użytku kino otwarto w 1958 roku.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Piękna klamra. Najlepszy z możliwych filmów jakim mogą zakończyć działalność. Ale szczerze mówiąc nie mogę się pogodzić z zamknięciem Feminy. Mam nadzieję, ze uda mi się zobaczyć film Komasy właśnie na tej widowni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Burdel w kinie Femina?
Ciekawsze niż Biedronka i wniosłoby koloryt.
Zawsze można zamontować na fasadzie świecący wiatrak.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tak samo jak zezwolić na otworzenie burdelu przy głównej ulicy. Kasa przede wszystkim.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jak można było dopuścić do likwidacji i oddania pod Biedronkę tak wpisanego w historię stolicy budynku?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Biedronka" jak szarańcza. Później nadciągają "Żabki", "Małpki" i tak dalej... Poza tym, nigdy nie byłem nawet na jednym seansie w kinie "Femina", chociaż magia dużego ekranu to część mojego dzieciństwa i młodości. Teraz to raczej empeki, kodeki i inne cyfrowe dobrodziejstwa, które pomagają wypierać kolejne świątynie X Muzy. Wystarczy przypomnieć "Skarpę", urocze kino przy ul. Kopernika, które niesłusznie uważano za socrealistyczny maszkaron. No, ale nie tylko Warszawa traci swój urok tu i ówdzie...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.