Facebook Google+ Twitter

To już totalny skandal, czyli futbolowe refleksje

Dno, żenada, tragedia to tylko niektóre słowa, które w dosadny sposób charakteryzują poziom polskiej reprezentacji piłkarskiej. Nie jest dla nikogo tajemnicą, iż Polska od dawna na futbolowej mapie świata znaczy tyle, co nic. Mimo to ostatnie wyniki naszej kadry zakrawają co najmniej o skandal.

Maribor, Słowenia, 9.09.2009. Polak Paweł Brożek (L) walczy o piłkę ze Słoweńcem Marko Sulerem (P) podczas meczu eliminacyjnego mistrzostw świata w Mariborze. / Fot. Bartłomiej Zborowski /PAPNiewielu kibiców piłki nożnej w Polsce zagadniętych po niedawnych meczach Polaków w Bratysławie i Belfaście ośmieliłoby się powiedzieć, że gra biało-czerwonych może wyglądać jeszcze gorzej. Jednak nasi piłkarze jak zwykle zaskoczyli swoich kibiców. We wrześniowych meczach eliminacyjnych do mundialu w 2010 roku, pokazali, że Polak potrafi.

Trudno znaleźć odpowiednie słowo charakteryzujące postawę naszych piłkarzy w starciu z Irlandią Północną oraz Słowenią, a jedyne co nasuwa się na usta to blamaż. Warto zadać sobie pytanie: po co istnieje polska kadra piłkarska, skoro cały świat się śmieje, że w prawie 40-milionowym kraju nie ma jedenastu piłkarzy, którzy zdolni by byli nawiązać walkę z drużyną narodową malutkiej Słowenii?!

Kończ waść, wstydu oszczędź!Od dłuższego czasu w polskich środowiskach piłkarskich słyszy się słowa krytyki pod adresem Leo Beenhakkera. Główne zarzuty dotyczyły m.in. braku woli współpracy z polskimi trenerami, obsadzanie stanowisk "swoimi ludźmi" oraz organizowania egzotycznych zgrupowań w miejscach takich jak RPA. Czarę goryczy przelał letni wyjazd Holendra do pracy w Feyenordzie Rotterdam. Złamanie zakazu PZPN oraz wymówki jakoby praca w Rotterdamie miała charakter aktywnego spędzania wolnego czasu, doprowadziły do męskiej rozmowy między prezesem Lato a szkoleniowcem kadry narodowej. Kibice mogą zadać sobie pytanie: Czy już wtedy charyzmatyczny obcokrajowiec powinien zostać zwolniony ze swojego stanowiska? Nie ulega wątpliwości, że wyjazd Holendra był przejawem wybitnego braku profesjonalizmu i szacunku względem swojej pracy i milionów fanów. Sam "uciekinier" od pewnego czasu wydaje się być bardziej zaciekawiony pozycją Feyenordu w Eriedivisie, niż obserwacją polskich zawodników. Taka sytuacja jest po prostu patologiczna!

Nie same wiktorieParadoksalnie nierówna i czasami beznadziejna gra polskiej kadry pod wodzą Benhakkera nie powinna dziwić. Wszystkie sukcesy w karierze Holendra były odnoszone w piłce klubowej. W roli szkoleniowca drużyn narodowych szło mu znacznie gorzej. Podczas mundialu w 1990 roku z faworyzowaną drużyną "pomarańczowych" nie wyszedł nawet z grupy. Podobnie było w Niemczech w 2006 r. z Trynidadem i Tobago. Wielu ekspertów krytykuje taktykę i tryb treningowy narzucany przez Leo. Gołym okiem można było dostrzec brak dynamiki i pomysłu na grę polskich zawodników podczas ostatnich meczów eliminacyjnych. Niezrozumiałe jest również kurczowe trzymanie się taktyki z jednym napastnikiem. Niepowodzenia naszej kadry zaczęły się właśnie od zmiany ustawienia na 4-5-1. Do zmiany strategii nie przekonała Beenhakkera zdecydowanie lepsza gra jego podopiecznych w zestawieniu z dwoma wysuniętymi napastnikami. Ostatnie niepowodzenia doprowadziły do tego, że większość kibiców oczekuje w najbliższych dniach dymisji Leo Beenhakkera. Główny cel jaki przed nim postawiono, czyli awans do mundialu w RPA, nie został wszak osiągnięty.

Z pustego to i Salomon nie nalejeBrak profesjonalizmu trenera to jedno, a klasa polskich piłkarzy to drugie. Jakim cudem kibice w tym kraju oczekują jakichkolwiek sukcesów, skoro większość polskich zawodników jest po prostu słaba i nie gra w swoich klubach? Na rodzimą lige nie ma też co liczyć. Wyniki Wisły Kraków z Levadią Talin mówią same za siebie o poziomie polskiej Ekstraklasy. Jedno jest pewne: o mistrzostwach świata w RPA nie ma już co marzyć. Za trzy lata w Polsce odbędzie się Euro. Trzeba więc dołożyć starań, aby na tej imprezie nie doszło do kompromitacji. Czy tak sie stanie? Teraz chyba nikt nie jest w stanie odpowiedzieć na to pytanie.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Mój błąd. Przepraszam za to niedopatrzenie:)

Komentarz został ukrytyrozwiń

heh, ile słów krytyki, dawno tylu artów o piłce tutaj nie było ;p

Komentarz został ukrytyrozwiń

Chyba Eredivisie miałeś na myśli...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.