Facebook Google+ Twitter

"To kłamstwo! Kopernik była kobietą!" Kultowe polskie komedie

Każdy z nas z pewnością pamięta takie kultowe komedie, jak "Miś" czy "Seksmisja". O nich nigdy się nie zapomina. Przechodzą z pokolenia na pokolenie, a powiedzenia Jerzego Stuhra czy Stanisława Tyma często towarzyszą nam w życiu codziennym.

Pomnik Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/8/8a/Pomnik_Festiwalu_Polskich_Film%C3%B3w_Fabularnych_-_002.JPGO polskich komediach można by mówić długo. "E=mc2", "Poranek Kojota", "Chłopaki nie płaczą"... Owszem, znamy. Jednak kultowe polskie komedie to te z lat 70-tych i 80-tych.
Mi najbardziej w pamięci utkwiły dwa takie filmy.

"Kingsajz"

Komedia Fantazy z 1988 roku, scenariusz i reżyseria Juliusz Machulski. W rolach głównych Katarzyna Figura jako Ala, Jacek Chmielnik czyli Olgierd Jedlina „Olo”, Grzegorz Heromiński jako Adaś Haps i Jerzy Stuhr jako szyszkownik Kilkujadek.

Film rozgrywa się w nietypowym miejscu, otoczonym segregatorami i innymi atrybutami biurowymi. Szuflandia, bo o niej mowa, mieści się w podziemiach Instytutu Badań Czwartorzędu. Nie jest typowym, biurowym pomieszczeniem, bo zamieszkują tutaj… krasnoludki. Krainę Kingsajzu prowadzi szyszkownik Kilkujadek. Jako jedyny obywatel Szuflandii posiada przepis na eliksir pozwalający krasnoludką osiągnąć rozmiar człowieka. Przypadkowo alchemik Adaś odkrywa przepis na zagadkową miksturę...

Kultowe teksty z filmu: "To by było nie po krasnoludzku", "Ciurlać im sie zachciało!", "Bo ja tego jeszcze nie mowiłem żadnej kobiecie", "Mydłem go, mydłem!!!", "Nie kop pana bo się spocisz"

"Seksmijsa"

Komedia science-fiction z 1984 roku, scenariusz i reżyseria Juliusz Machulski. W rolach głównych Jerzy Stuhr jako Maksymilian "Maks" Paradys i Olgierd Łukaszewicz, czyli Albert Starski.

Bohaterowie komedii: Maks i Albert, decydują się w 1991 roku poddać eksperymentowi hibernacji. Budzą się po 54 latach, w roku 2044. Po tylu latach zupełnie nie są świadomi, jak teraz wygląda świat. Opiekująca się nimi pani doktor oznajmia, że wybuchła wojna nuklearna, w wyniku której poginęły wszystkie męskie geny. Od tej chwili są jedynymi mężczyznami na Ziemi...

Kultowe teksty z filmu: "Żeby mnie baba biła....", "Liga broni, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi!", "Prądem?!? Nas, bohaterow prądem?!?", "No i co może jeszcze powiecie, że Skladowska-Curie była kobieta????", "Sfiksowałyście boście dawno faceta nie miały!!!", "Żeby chłop nie mógł z gołą babą w windzie....", "Ciemność widzę ciemność".

Można by jeszcze dużo mówić o "Misiu", "Samych swoich" czy "Rejsie". Te i inne kultowe, polskie komedie bawią do łez. Pełne są specyficznego humoru. Teksty polskich kinowych hitów towarzyszą nam do dziś. Kargul i Pawlak, "Sami swoi" / Fot. http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/f/ff/Kargul_i_pawlak.jpg

Ciężko wybrać te najzabawniejsze, jest ich naprawdę dużo. W każdym razie możemy pogratulować Juliuszowi Machulskiemu czy Stanisławowi Barei za taką pomysłowość i stworzenie fantastycznych komedii. Kto oglądał, ten wie. Kto nie oglądał, niech żałuje.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (7):

Sortuj komentarze:

Szanowny myNaród, być może jest taki temat na FB, nie wiem. Temat kultowych filmów (nie cytatów) wpadł mi tak po prostu, przy okazji dyskusji ze znajomymi. Facebook nie jest serwisem dziennikarstwa obywatelskiego tylko portalem społecznościowym, gdzie użytkownicy jedynie wymieniają się opiniami. Na w24 piszemy artykuły, a takowego nie było. Stąd pomysł.
Zastanawia mnie skąd pomysł mojej częstej obecności na FB? Czytał Pan artykuł link Bardzo mnie cieszy takie zainteresowanie moim profilem :) Natomiast to, że napisałam o promowaniu siebie na FB nie świadczy, że tam często bywam, ale skoro już mnie Pan tak dokładnie "podglądał" powinien Pan również zauważyć, że nie biorę udziału w dyskusjach na FB. A jeżeli Pan jest jego częstym bywalcem, powinien też Pan wiedzieć, że reklamy nie docierają do wszystkich. Do mnie nie dotarła, więc i nie mogłam jej ściągnąć.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
myNaród
  • myNaród
  • 16.11.2010 23:19

temat ściągnięty z Facebooka a konkretnie to podpatrzone "Kultowe cytaty" ktore dosyć intensywnie się reklamują na FB gdzie Pani Beata jak to sama pisała często bywa
po co dublować coś co już nieźle funkcjonuje

Komentarz został ukrytyrozwiń

Z Seksmisji oczywiście ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Mi najbardziej utkwił w pamięci "Liga broni, liga radzi, liga nigdy Cię nie zdradzi!" :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Temat świetny. Teksty kultowe, a ja dorzucę jeszcze moją ulubioną komedie- Nie lubię poniedziałku". Kurka wodna ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Niezmiernie się cieszę, że temat przypadł do gustu :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Beato, gratuluję ciekawych wątków...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.