Facebook Google+ Twitter

To koniec "Przekroju". Gremi Media rezygnuje z wydawania pisma

W związku z nieustannie spadającą sprzedażą "Przekroju", dziś ukazał się ostatni numer tygodnika wydawanego od września przez Gremi Media.

 / Fot. Materiały prasoweNa finalnej okładce pojawił się rysownik Marek Raczkowski, trzymający obraz z głównym bohaterem swoich rysunków, Stanisławem z Łodzi i znaczącym napisem „wynosimy się”. Marcin Prokop i Zuzanna Ziomecka, redaktorzy naczelni gazety, stracą swoje posady wraz z końcem września.

Na początku tego miesiąca dokonano transakcji wewnątrz Grupy Gremi, w wyniku której 100 proc. udziałów w spółce Wydawnictwo "Przekrój" za 3,18 mln zł przejęła spółka Gremi Media SA.

W ostatnim numerze redaktor Zuzanna Ziomecka napisała: „Cały zespół redakcyjny, z Markiem Raczkowskim włącznie, otrzymał wypowiedzenia umów, a prawa do tytułu przechodzą do nowego właściciela. Dosłownie więc pakujemy swoje papiery i wynosimy się”.

Marcin Prokop deklaruje, że jest zadowolony z dokonań w tym roku: „Udało nam się przez ten czas robić pismo, jakie sami chcieliśmy czytać. Z którego byliśmy dumni”.

Informacje na temat przyszłości „Przekroju” pojawią się na stronie gazety i facebookowym fanpage’u w czwartek.

W ciągu ostatnich siedmiu lat "Przekrój" prowadziło dziewięcioro redaktorów naczelnych. Pismo zmieniało formułę i szukało sposobu na zyskanie czytelników. Znacznie ograniczono np. dział polityczny. Można rzec, że stało się gazetą lifestyle'ową. Jednym ze stałych elementów były rysunki Marka Raczkowskiego

Odejście po 70 latach


Tygodnik ukazywał się w Krakowie od 1945 r. Twórcą pisma i jego redaktorem naczelnym był przez 24 lata przybyły z Warszawy do Krakowa Marian Eile - dziennikarz, malarz i scenograf. Z pismem współpracowało wielu artystów: Jan Brzechwa, Maria Dąbrowska, Jerzy Waldorff, Lucjan Kydryński, Konstanty Ildefons Gałczyński, Kazimierz Wyka, Sławomir Mrożek i Jan Błoński.

W 2002 r. gazetę kupił szwajcarski koncern Edipresse Polska, a redakcję przeniesiono do Warszawy. 4 lata temu „Przekrój” odkupił przedsiębiorca z Krakowa Grzegorz Hajdarowicz. W 2011 znowu przeniesiono redakcję do Krakowa.

W połowie lat 70. tygodnik osiągał rekordowe sprzedaże, nawet do 700 tys. egzemplarzy. Dla porównania - według danych Związku Kontroli Dystrybucji Prasy w czerwcu tego roku sprzedaż tygodnika wynosiła 17.889 egzemplarzy, a rozpowszechnianie płatne razem - 23.229.

Pod koniec sierpnia spółka Gremi Media poinformowała, że rezygnuje z wydawania „Przekroju”, tygodnik miał przejść w ręce fundacji. Nieoczekiwanie plany te uległy zmianie. Fundacja nie powstanie, ale gazetę można odsprzedać innemu wydawcy. Tygodnik miał charaktet społeczno-kulturalny. Od 2005 redakcja przyznawała nagrodę "Fenomen Przekroju".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Zmierzchu tradycyjnej prasy nie da się powstrzymać.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wspaniała wiadomość, panie Arturze! Z ogromną przyjemnością do nich sięgnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Tym bardziej warto przypomnieć, że wszystkie numery Przekroju zostały zdigitalizowane, począwszy od pierwszego numeru z 15 kwietnia 1945 r. i są za darmo dostępne tu:

mbc.malopolska.pl/dlibra/publication?id=62272&tab=3

In stalujemy wtyczkę formatu DjVu i czytamy :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Prawdziwy "Przekrój" to ten sprzed 2002 r. Potem była już tylko namiastka. Kto wie, może znajdzie się ktoś, kto go odrodzi?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A jednak trochę żal...

Komentarz został ukrytyrozwiń

oj... ten Przekrój nie był już Przekrojem Mariana Eile, Janiny Kamińskiej, Wandy Falkowskiej, Braci Rojek...itd.. ostatnie lata Przekrój nawet w najmniejszym detalu, poza napisem, nie przypominał a nawet nie starał się przypominać dawnego. Nie był lepszy, był gorszy. Coraz słabszy. Czytelnicy zmienili się, Sę bardziej powierzchowni niż kiedyś gdy Przekrój miał swoje szczyty nie było na rynku prasowym takie ilości pism o tak różnym charakterze. A czytelnik leci na łatwiznę. Szkoda. WIelka szkoda. Żegnaj Przekroju....

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.