Facebook Google+ Twitter

To koniec wydawnictwa Świat Książki?

Niemiecka grupa wydawnicza Weltbild, która w 2011 roku przejęła wydawnictwo Świat Książki, podjęła decyzję o wycofaniu się z rynku polskiego. Przyczyną jest kryzys gospodarczy panujący w Europie.

Świat Książki / Fot. Pomeranian/licencja CC/http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Bookshop_of_Club_World_of_Book_at_ulica_%C5%9Awi%C4%99toja%C5%84ska,_Gdynia.jpgJak czytamy w komunikacie dla mediów: prowadzone na przestrzeni minionych miesięcy poszukiwania i próby pozyskania partnera biznesowego dla całego oddziału polskiego nie przyniosły niestety zamierzonego efektu, dlatego w obliczu zaistniałej sytuacji udziałowcy Weltbild Polska podjęli decyzję o zamknięciu spółki. W ciągu najbliższych miesięcy firma przeprowadzi intensywną kampanię wyprzedażową. Całkowite zamknięcie działań operacyjnych Weltbildu w Polsce przewidziane jest na połowę 2013 roku. Jednocześnie informujemy, że Weltbild nadal prowadzi rozmowy mające na celu sprzedaż najcenniejszych aktywów firmy, w tym znanego i cenionego wydawnictwa Świat Książki.

Zdaniem Łukasza Gołębiewskiego z Biblioteki Analiz masowa wyprzedaż książek nie wróży nic dobrego. - Na rynek trafi kilka milionów książek w bardzo niskich cenach. Jeżeli księgarnie i punkty z tanią książką zaleje ogromna ilość tytułów z logo Świata Książki, często bardzo atrakcyjnych, to na długo wyprą one z rynku inne równie dobre pozycje, w tym nowości. W ofercie Świata Książki są i czytadła, i książki historyczne, i poradniki, i książki ilustrowane, i klasyka literatury, i pozycje dla dzieci. Jeżeli zrealizuje się scenariusz taniej wyprzedaży to planowane przez inne wydawnictwa na przyszły rok nowości będą miały bardzo duży problem, żeby zaistnieć na rynku - stwierdził Gołębiewski.

Niepokojące jest również to, co stanie się z prawami autorskimi do książek m.in. Jerzego Pilcha, Janusza Głowackiego czy Eustachego Rylskiego. Nie wiadomo nawet, czy z pisarzami zawarto umowy licencyjne, które niedługo wygasną czy umowy na wyłączność. Wiążę się to z kolejnym problemem, kiedy i jak będzie można wznowić te tytuły.

Jak czytamy na stronie biznes.onet.pl, Łukasz Gołębiewski uważa, że najlepszym rozwiązaniem w tej sytuacji jest przejęcie majątku Świata Książki przez innego dużego gracza na rynku, który odkupiłby wszystko - stany magazynowe, wszystkie prawa autorskie oraz 40 firmowych księgarń.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Ja już polubiłam ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 28.12.2012 22:20

Polubcie profil "Ratujmy Świat Książki"!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.