Facebook Google+ Twitter

To nie będą złote żniwa, panie Gross

Zainteresowanie kontrowersyjną książką Jana i Ireny Grossów w dniu premiery nie okazało się zbyt duże - mówią warszawscy księgarze. Sprzedaż jest zdecydowanie poniżej oczekiwań - podkreślają.

Sonda

Czy zamierzasz kupić książkę Grossów?

 / Fot. Okładka książki "Złote żniwa" J.T.GrossaW czwartek 10 marca odbyła się premiera najnowszej publikacji Grossów. "Złote żniwa" miały być największym wydarzeniem książkowym 2011 roku. Pozycję wydrukowano w 50 tys. egzemplarzy. "Znak" zapowiada, że zyski ze sprzedaży przeznaczy na cele społeczne. Ma też zamiar zebrać i opublikować - podobnie jak w przypadku "Strachu" Jana Grossa - najważniejsze głosy polemiczne. Autorzy wkrótce przyjadą do Polski. Dla czytelników zaplanowano spotkania 16 marca w warszawskim Teatrze na Woli i 18 marca w krakowskiej PWST.

"Złote żniwa" Grossa od 10 marca w księgarniach

Jak wyglądała sytuacja w księgarniach dziś, w dniu premiery? Czy szturmują je czytelnicy? Serwis W24 skontaktował się z kilkoma dużymi warszawskimi księgarniami. W księgarni "Liber" esej cieszy się, nieoczekiwanie, średnim zainteresowaniem. Sprzedano dotychczas jedynie 46 egzemplarzy. Dużo więcej kupujących sięgnęło po wydaną nieco wcześniej pozycję Barbary Engelking "Jest taki piękny słoneczny dzień" - zdaniem ekspertów znacznie bardziej obiektywną i zawierającą więcej rzetelnych informacji. Podobnie sprzedaż rysuje się w warszawskim "Prusie". Książka Grossów sprzedawana jest tu od wtorku, a pozycję zakupiło dotychczas zaledwie 40 osób.

W książce Grossowie stawiają tezę, że Polacy czerpali materialne zyski z Holocaustu. Ukrywali Żydów za pieniądze, zbiegłych z getta szantażowali groźbą wydania, mordowali swych żydowskich sąsiadów, przejmowali żydowskie majątki oraz posady. Autorzy zaznaczają, że grabież żydowskiej własności i mordowanie Żydów były ściśle ze sobą związane. Nie przywołują konkretnych statystyk - zaznaczają, że badania trwają, a mimo to piszą: "tymczasem liczbę ofiar można szacować na kilkadziesiąt tysięcy".

Bożena Szaynok o Złotych żniwach Grossów: fakty potraktowane wybiórczo i wyrwane z kontekstu

"Złote żniwa” są kolejną częścią tematu zapoczątkowanego "Sąsiadami", a kontynuowanego w "Strachu". Punktem wyjścia nowej opowieści Grossa stała się fotografia zamieszczona trzy lata temu w "Gazecie Wyborczej", ilustrująca reportaż "Gorączka złota w Treblince". Dziennikarze przygotowujący reportaż z okolic Treblinki dostali zdjęcie od jednego z rozmówców, wedle którego ma ono ukazywać grupę miejscowych, którzy zaraz po wojnie plądrowali pola wokół byłego obozu zagłady. Wśród prochów i szczątków ofiar tego obozu, poszukiwali kosztowności, pieniędzy. Zostali przyłapani na tym procederze przez milicję.

Tomasz Nałęcz krytykuje "Złote żniwa", najnowszą książkę Grossa

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (13):

Sortuj komentarze:

nagzvctqcl
 • nagzvctqcl
 • 13.07.2011 18:09

Qy105g <a href="http://czmqybtgdpos.com/">czmqybtgdpos</a>, [url=http://piqkujnrzugh.com/]piqkujnrzugh[/url], [link=http://kcwwlhlhezfc.com/]kcwwlhlhezfc[/link], http://injsarmkxtal.com/

Komentarz został ukrytyrozwiń
alojz
 • alojz
 • 22.03.2011 21:23

Może i w zwykłych księgarniach książka się dobrze nie sprzedaje, ale w internetowej ksiegarni Znaku - 1 miejsce, merlin - 1 miejsce , empik - 4 miejsce, ksiegarnia internetowa ABC - w bestsellerach, amazonka.pl - 2 miejsce i na allegro tez sie sprzedają...

Komentarz został ukrytyrozwiń
jojne
 • jojne
 • 20.03.2011 09:13

oj pomagali pomagali organizując Polakom wycieczki na Syberię

Komentarz został ukrytyrozwiń

Obie pozycje potwierdzają tezy Grossa o powszechności wydawania Żydów przez wieśniaków Niemcom, a także fakt, że w wielu wypadkach dochodziło do morderstw na szukających schronienia Żydach." Czy Polacy czuli się bezpieczni w czasie okupacji? Przecież tak samo jak Żydzi ginęli w obozach. Wielu Polaków tak samo, jak Żydzi szukało schronienia, przed śmiercią z rąk niemieckiego okupanta. Wielu też było szukających schronienia przed UB i NKWD tuż po wojnie. Gdzie są badania i ich wyniki z których można byłoby się dowiedzieć, jak Żydzi pomagali Polakom ukrywającym się w Polsce zaraz po wojnie. Może dobrze byłoby, gdyby Polacy opracowali takie statystyki z których można byłoby się dowiedzieć o pomocy żydowskiej udzielanej szukającym schronienia Polakom. Na razie dowiadujemy się wyłącznie o nie udzielaniu pomocy, przez Polaków - Żydom. Ciekawe, jakie byłoby to żydowskie pomaganie Polakom?

Komentarz został ukrytyrozwiń
adam Bolek
 • adam Bolek
 • 14.03.2011 23:57

....tym sposobem wzrosnie milosc Polakow do Zydow....

Komentarz został ukrytyrozwiń
z Kielc
 • z Kielc
 • 11.03.2011 06:57

wczoraj w radiu Kielce w dyskusji o w/w książce były redaktor naczelny gazety, Białek w opowieściach o mordowaniu ciężarnych Żydówek "zapomniał" powiedzieć że robili to Niemcy dopiero młody słuchacz przywrócił mu pamięć - ten typ człowieka tak ma -

Komentarz został ukrytyrozwiń
dodo
 • dodo
 • 10.03.2011 21:02

Żydo-komuna mordowała śwoich braci ,gdy Ci sprzeciwali sie lub nie chcieli iść za nimi.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Specjaliści ocenili (po architekturze budynków w tle), że zdjęcie nie pochodzi z rejonu Treblinki! Ciekawe co jeszcze w tej 'historyjce' okaże się bujdą na resorach:)

Komentarz został ukrytyrozwiń
sknera j\w
 • sknera j\w
 • 10.03.2011 19:12

nie 1000 lecz100mln $ sorry

Komentarz został ukrytyrozwiń
arek dałek
 • arek dałek
 • 10.03.2011 19:12

SZOKUJĄCE RZECZY O ŻYDACH W KSIĄŻKACH:
1. &#8221; The Israel Lobby and US Foreign Policy &#8221; John Mearsheimer (najlepsza książka w moim życiu i najbardziej pouczająca, do kupienia w American Bookstore).
2. &#8221; The Holocaust Industry &#8221; Norman Finkelstein (jest za darmo w internecie).
3. &#8221; The Invention of The Jewish People &#8221; Shlomo Sand (do kupienia w American Bookstore).
4. &#8221; The Thirteen Tribe &#8221; Arthur Koestler (jest za darmo w internecine).
5. &#8221; Palestine Peace Not Apartheid &#8221; Jimmy Carter (do kupienia w American Bookstore).

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.