Facebook Google+ Twitter

To nie dejă vu, to tylko replika!

Jeśli traficie kiedyś na rondo de Gaulle’a w Warszawie oraz na paryskie Pola Elizejskie, będziecie mieć okazję zobaczyć bliźniaczo podobne do siebie pomniki francuskiego prezydenta.

Pomnik de Gaulle'a na Polach Elizejskich w Paryżu. / Fot. Lidia RaśPomnik de Gaulle'a w Warszawie / Fot. Lidia RaśW maju tego roku minęły dwa lata odkąd przy rondzie Charles'a de Gaulle’a stanęła replika pomnika byłego prezydenta Francji. Oryginał z brązu powstał w Paryżu w 2000 roku i jest dziełem francuskiego rzeźbiarza Jean'a Cardota, członka Akademii Francuskiej. Inicjatorem budowy pomnika w Warszawie było Stowarzyszenie Wzajemnej Pomocy Członków Legii Honorowej. Na prośbę ambasadora Francji w Warszawie, sekcja polska Stowarzyszenia zajęła się wykonaniem projektu. Odlew rzeźby z brązu, z oryginalnej formy wypożyczonej przez autora, powstał w pracowni polskiego rzeźbiarza Marka Żebrowskiego z Bielska-Białej. Fundusze na wykonanie repliki zbierano we Francji i jest ona darem tego kraju dla Warszawy. W założeniu ma upamiętniać obecność de Gaulle’a w Warszawie w roku 1920, gdy walczył w wojnie polsko-bolszewickiej jako dowódca korpusu francuskiego, wspomagającego siły polskie.

Idea stawiania replik pomników nie jest nowa. Do roku 2002 na dziedzińcu Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie stała wierna kopia kondotiera włoskiego z Wenecji, podarowana na początku XX wieku Szczecinowi. Do stolicy przewieziono ją po wojnie, ale pięć lat temu została zwrócona prawowitemu właścicielowi. Z kolei słynny pomnik Chopina z Łazienek został odtworzony w skali 1:1 w Hamamatsu w Japonii, a warszawski pomnik Kopernika na cmentarzu weteranów w Point Claire w Kanadzie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Trzeba to w końcu jakoś ogarnąć regulaminem. Co wolno a co nie wolno usuwać...
Z pewnością słowa: wulgarne, chamskie, szerzące nienawiść, niezgodne z prawem, obrażające czyjeś uczucia religijne...

Komentarz został ukrytyrozwiń

No dobrze...chcialam tego uniknąć... Klaro, jestem zachwycona Twoim nagłym zainteresowaniem moim dorobkiem w W24, ale nie moge oprzec się wrażeniu, że jest ono spowodowane uwagami, jakie przekazałam Ci a propos Twojego tekstu. Uwagi mają pomóc debiutującemu autorowi, a nie szkodzić (zresztą do kilku z nich się zastosowałaś :-) ), a emocje jakie Ty uzewnętrzniłas w komentarzach bliskie są raczej nastolatce, niz osobie w Twoim wieku. Komentarz usunęłam, bo dowodził raczej ignorancji autora komentarza... Klaro, ja wiem o czym piszę: jestem polonistą-teatrologiem, przewodnikiem warszawskim i piarowcem. I nigdy nie wypowiadam sie na tematy, na których sie nie znam!

Komentarz został ukrytyrozwiń

o, a tu była moja wypowiedź a dziś jej nie ma:)))

ciekawe dlaczego???

Komentarz został ukrytyrozwiń

(+) Też nie wiedziałam o Chopinie :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

I za to wszystko plus :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Coś takiego :) Znam ten pomnik, jest niezły, bo w odróżnieniu od stylu polskiego trudno mu zarzucić statyczność.
Ale nie wiedziałam, że de Gaulle walczył "w Warszawie w roku 1920, w wojnie polsko-bolszewickiej jako dowódca korpusu francuskiego, wspomagającego siły polskie".
Przyjemnie też się dowiedzieć, że Japończycy odtworzyli sobie w skali 1:1 naszego słynnego łazienkowskiego Chopina.
Chciałabym zobaczyć zdjęcia naszego Chopina w japońskim otoczeniu :)
Bardzo fajny artykuł, poszerzający horyzonty.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.