Facebook Google+ Twitter

"To nie jest kraj dla starych ludzi" w kinach

Bracia Coen, jeden z najsłynniejszych reżyserskich duetów Hollywood, wyspecjalizowany w twórczości komediowej, tym razem proponuje nam film trochę bardziej serio.

Tylko trochę, gdyż "To nie jest kraj dla starych ludzi" przypomina udramatyzowaną i nieco bardziej wysublimowaną wersję klasycznych amerykańskich horrorów, na których Coenowie się wychowali. Poziom filmu jest jednak znacznie wyższy, stąd też cała kolekcja oscarowych nominacji.

Plakat promujący film. / Fot. materiały prasoweRolę główna, można by rzec, gra pustynia (niczym w ich wcześniejszej produkcji "Fargo"). To na niej samotny myśliwy przypadkowo trafia na miejsce rzezi meksykańskich przemytników heroiny. Początkowo chce o sprawie zapomnieć, jednak po stoczeniu wojny z myślami wraca, aby zabrać walizkę pełną "brudnych pieniędzy" . Jak to zazwyczaj bywa z na pozór niczyimi banknotami wysokich nominałów, właściciel szybko się odnajduje i chce własność odzyskać. Rozpoczyna się więc tradycyjna zabawa w kotka i myszkę.

Pomysł niezbyt nowatorski, jednak wykonanie dość pociągające. Głównie za sprawą Javiera Bardema, docenionego również przez krytyków, który stworzył genialną rolę psychopatycznego mordercy. Minimalizm wygrał tu z przerysowaniem postaci, a jej charakter jest tak mroczny, iż twarz Javiera zdobi większość filmowych plakatów, skutecznie przyciągając uwagę.

Przyjemną odskocznią od krwawych pościgów jest postać refleksyjnego szeryfa, granego przez Tommy Lee Jonesa. Jeden z naczelnych filmowych twardzieli, ukazany jako starzejący się stróż prawa, przegrywający niejako w walce z całym złem tego świata, zrezygnowany i cyniczny, budzi wręcz humorystyczne skojarzenia.

Coenowie pokazują jak można zrobić ciekawy film, pełen napięcia i dramatyzmu, bez niepotrzebnych fajerwerków. W dobie współczesnych mass-mediów, gdzie każda sekunda to pieniądz, "To nie jest kraj dla starych ludzi" jest ciekawą odskocznią – każda scena grana jest swoim własnym tempem. Delektujemy się każdym obrazem, nie zaś dynamiką całej sekwencji. To, co w danym momencie widzimy na ekranie, jest na tyle istotne samo w sobie, iż nie spieszy się nam do następnej sceny.

W przemyśle filmowym są dwa słynne braterskie duety: Coenowie i bracia Wachowski. Dotychczas nie trudno było ich odróżnić, gdyż o ile pierwsi robili mało ambitne komedyjki ("Bracie, gdzie jesteś?", "Big Lebowski", "Ladykillers") o tyle drudzy słynęli kinowymi arcydziełami (trylogia "Matrix", "V jak Vendetta"). Od premiery "To nie jest kraj dla starych ludzi" istnieje ryzyko, że oba rodzeństwa zaczną nam się mylić.


Komentarze (4):

Sortuj komentarze:

Obejrzeć może obejrzałaś, ale chyba wychodząc co chwila po popcorn i colę? Nawet podstawowej treści nie pamiętasz. Walizkę zabrał od razu, a wracał po coś zupełnie innego. Więc skoro nie zrozumiałaś już początku, to po co mam czytać resztę?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam film jest beznadziejny,za to rewelacyjną kreację stworzył w nim Javier Bardem...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jakoś mnie ta recenzja nie przekonała...w czytaniu przeszkadzają powtórzenia wyrazowe. Od kiedy istnieje wyrażenie "stoczyć wojnę z myślami"? Z tego co wiem, można się "bić z myślami"...

Komentarz został ukrytyrozwiń

właśnie tak się zastanawiałam czy wybrać się na to do kina...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Jeśli chcesz dodawać komentarze, musisz się zalogować.

Najpopularniejsze

Copyright 2016 Wiadomosci24.pl

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.