Facebook Google+ Twitter

To nieprawda, że rozpoczął się rok dwutysięczny trzynasty!

Od kilku dni wszyscy próbują mi wmówić, że zaczął się rok dwutysięczny trzynasty. Ja jednak mam inne zdanie na ten temat.

 / Fot. Mariusz MichalakOd trzech dni mamy nowy rok. Przez ten czas kilkanaście osób, zarówno wśród moich znajomych jak i dziennikarzy prowadzących programy informacyjne, próbuje mi wmówić, że rozpoczął się rok dwutysięczny trzynasty. Niestety, pomimo dobrych intencji, nie mogę się z tym zgodzić.

Jeden z częstszych błędów językowych Polaków to niepoprawna odmiana roku. Czternaście lat temu rozpoczął się rok 1999. Tutaj nie mamy wątpliwości. Rozpoczął się rok tysiąc dziewięćset dziewięćdziesiąty dziewiąty. Potem był rok dwutysięczny. Warto zapamiętać, że rok dwutysięczny był tylko jeden. Dalej odmieniamy jedynie dwa ostatnie składniki liczebnika porządkowego. Nikt nie używa formy tysiąc pięćsetny pierwszy, tylko tysiąc pięćset pierwszy. Tak samo jak nikt nie stosuje formy tysięczny dziewięćsetny dziewięćdziesiąty dziewiąty. Zatem kilka dni temu nie zaczął się rok dwutysięczny trzynasty, tylko dwa tysiące trzynasty.

W którym roku się urodziłeś? W tysięcznym dziewięćset osiemdziesiątym ósmym? Nie! W tysiąc dziewięćset osiemdziesiątym ósmym. Nie daj się więc nabrać drogi Czytelniku, jeśli ktoś Ci mówi o dwutysięcznym trzynastym roku.

Zarejestruj się i napisz artykuł
Znajdź nas na Google+


Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Nic odkrywczego chyba :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.