Facebook Google+ Twitter

To nieprawda, że Ziemia ma drugi księżyc. Odkryta planetoida znajduje się zbyt daleko, by można ją tak nazwać

2016 HO3 - tak nazywa się niewielka planetoida, która orbituje wokół Słońca i towarzyszy również Ziemi. Wbrew medialnej wrzawie nie można nazwać tego obiektu drugim księżycem naszej planety.

 / Fot. NASA/Goddard/Arizona State UniversityPlanetoida 2016 HO3 została odkryta pod koniec kwietnia tego roku. To niewielki obiekt mierzący prawdopodobnie od 40 do 100 metrów. Światowe media zachwyciły się odkryciem i ogłosiły hucznie, że Ziemia ma drugi Księżyc. NASA studzi tego typu entuzjazm.

2016 HO3 znajduje się po prostu zbyt daleko, by uznać ją za prawdziwą satelitę - twierdzi agencja. "Ale jest najlepszym i najbardziej stabilnym przykładem bliskiej Ziemi towarzyszki lub quasi-satelity" - dodaje.

Takie zjawisko nie jest nowością. Podobna planetoida oznaczona jako 2003 YN107 okrążała Ziemię przez 10 lat. Ostatecznie opuściła jej otoczenie - twierdzi Paul Chodas z NASA.

Co podtrzymuje planetoidę w pobliżu Ziemi? Oczywiście grawitacja. Dzięki niej 2016 HO3 nie jest w stanie oddalić się na odległość większą niż 100-krotność dystansu Ziemia-Księżyc.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.