Facebook Google+ Twitter

„To szaleństwo!” „Nie! To Sparta!”

„300 Spartan” w reżyserii Zacka Snydera jest adaptacją komiksu Franka Millera i Lynn Varley. Ten film to doskonale zrealizowane widowisko, które przez dwie godziny zapewnia widzowi znakomitą rozrywkę i kawał dobrego kina.

Idąc na „300 Spartan” miałam pewne wątpliwości. Nie wiedziałam czy fakt, iż film jest zrealizowany na podstawie komiksu bardzo nie zniekształci jego przekazu historycznego.Fot. Screen

Film opowiadający historię jednej z najsławniejszych bitew świata, czyli starciu pod Termopilami w 480 roku p.n.e. robi wrażenie. Wtedy to król Leonidas (Gerard Butler) wyruszył z 300 Spartanami na potężną armię perską. Żołnierze do ostatniej kropli krwi bronili wolności wszystkich Greków, nie ulegając wojskom Kserksesa (Rodrigo Santoro). Chociaż wynik tej bitwy już na samym początku był przesądzony, spartańscy wojownicy nawet nie chcieli słyszeć o złożeniu broni przed Persami. Ten przejaw wielkiej odwagi wojska Leonidasa budzi podziw do dzisiaj.

Pewną niedoskonałością filmu jest sposób ukazania jego przeciwników, szczególnie Kserksesa mówiącego głosem Szatana i obwieszonego licznymi kolczykami na twarzy. To jednak wydaje mi się być mało istotnym szczegółem, choć baczny widz mógłby mieć do tego jakieś „ale”.

Akcja filmu doskonale współgra z muzyką Tylera Batesa wprowadzając nas tym samym na pole bitwy. Moim zdaniem ekranizacja warta uwagi. Walka Spartan którzy chcieli bronić swojej ojczyzny stała się przykładem odwagi i wytrwałości dla wielu późniejszych pokoleń.
Temat i realizacja filmu - jak najbardziej trafione.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Byłam, widziałam. Faktycznie gdybym miała się skupić na przekłamianiach historicznych to wybiegłabym z kina szybciej niż weszłam (niektóre straszliwie rażą oczy), ale po odrzucniu tego aspektu to całkiem zgrabny film. Może za bardzo hollywoodzki, może zbyt dużo scen kręconych w niebieskim tle, ale dla genialnych wręcz zdjęć i muzyki warto było z zachwytem w oczach wpatrywać się w ekran.
Pozdrawiam

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.04.2007 00:12

Ludzie, to nie jest film historyczny. Nikt nigdzie nie napisał, że on jest zgodny z faktami. Pełny angielski tytuł brzmi: "Frank Miller's 300", co wskazuje na to, że jest to ekranizacja komisku. Dodatkowo, wydarzenia pod Termopilami były tylko inspiracją dla stworzenia tego komiksu. Naprawdę, trudno uwierzyć, że dyskutujecie nad historycznością filmu, w któmy Persowie atakują Spartan przerośniętymi nosorożcami (czy cokolwiek to jest) ;] A co do recenzji, to trochę za mało oceny i opisu strony 'warsztatowej' filmu w stosunku do długości opisu fabyłu. I wracając do tematu, na miłość Boską, jaki przekaz historyczny?! to jest hollywodzki film akcji, dobrze że pościgów samochodami nie ma ;]

Komentarz został ukrytyrozwiń

Opisując wydarzenia jakie były ukazane w filmie starałam się pisać o tym jak to jest pokazane w samej ekranizacji. Zdaję sobie sprawę z pewnych niedociągnięć historycznych ale jednocześnie nie uważam żeby to aż tak psuło efekt "300 Spartan".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Kolejna "genialna" recenzja...
Chyba w końcu na to pójdę.
"Wtedy to król Leonidas (Gerard Butler) wyruszył z 300 Spartanami na potężną armię perską" - uff, do książek, do książek, a nie do kina! Było dokładnie odwrotnie, a i obrońców Termopile było więcej (Marcin Nowak w swoim przeglądzie najciekawszych blogów "Blogożerca", tu na W24, daje linka do bloga Archeowieści i tam można poczytać komenatarze odnośnie "historyczności" "300 Spartan", więc nie będę się powtarzał, a Autorce nie dam minusa, bo chciała dobrze, ale w zbytnim pośpiechu pisała, chyba)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powiem tak, widziałem. Dwa minusy, jeden plus. Minus za fabułę, której tak na prawdę brak. Minus za historyczność filmu, chociaż tu się pośmiałem. Plus za sceny walki. Jeśli do tej pory uważałem Bravehearta za opus magnum w tej kategorii, tak 300 przebił tamten film. A, i strasznie plastikowa gra aktorów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.