Facebook Google+ Twitter

To też jest owoc przeobrażeń demokratycznych w Polsce

Przypadek sprawił, że jechałem dzisiaj drogą z Łobza do Nowogardu; po drodze zauważyłem, aż nie do wiary, że takie obrazy można spotkać w (niby) cywilizowanym kraju i do tego należącym do Unii Europejskiej.

Wielu zarzuca mi niepoprawność polityczną i niesprawiedliwość oceny obecnego stanu rzeczy, malkontenctwo i zrzędzenie starcze. I już gotów byłem – jako nawrócony – wejść na właściwą drogę, albo – żeby miało lepszy wydźwięk –
„aleję zadowolenia”. No bo, jakby nie patrzył, drogi i stadiony się buduje, firmy się ruj... Przepraszam! To tak z upodobania do rymów mi wyskoczyło.

Żeby nie przedłużać, pokażę Wam obrazy zauważone w polskim krajobrazie. Co prawda, już kiedyś mówiłem, że w PRL-u, czyli w komunie, niektórzy zachowywali się okropnie. Dla przykładu powiem, że niektórzy, wykorzystując swoje stanowiska we władzach, budowali bloki mieszkalne dla pracowników i to, żebyście wiedzieli – dla kogo – dla chłopstwa pracującego w PGR-ach. (Skąd tyle goryczy we mnie? Bóg raczy wiedzieć)

Przypadek sprawił, że jechałem dzisiaj drogą z Łobza do Nowogardu; po drodze zauważyłem, aż nie do wiary... Co tam będę dużo gadał. Przeczytajcie sami. W wykończeniu tych budynków przeszkodziły demokratyczne przemiany. Jak powiedziano mi, wielu z przyszłych lokatorów tych budynków, obecnie mieszka w altankach ogrodowych.

A tak niewiele trzeba było, żeby mieszkali po ludzku, w budynkach, których budowę rozpoczął PGR. Budowa była zaawansowana w 90 proc., ale zły los chciał, że tuż przed ich zakończeniem Polacy rozpoczęli, przy "Okrągłym Stole" uzdrowicielskie przemiany ustrojowe. No i jak Polskę uzdrawiać zaczęli, tak o dokończeniu budynków zapomnieli.

Być może w samorządowej kasie pieniędzy nie starczyło, bo na dotacje partyjne trzeba dać było. Być też może tak, że lokalne władze za budynki się nie brały, bo na "solidarne" działania czas poświęcały. Fakt bezsporny na dzisiaj jest taki, że w budynkach gnieżdżą się - zamiast ludzi - ptaki.

Zobacz także:

Wybrane dla Ciebie:


Zobacz inne materiałyKomentarze (7):

Sortuj komentarze:

@Tadeusz Śledziewski
Zgadzam się z Pana tezami co do minionego ustroju. I tym, że wystarczyło wypędzić sowietów. Prawdziwą demokrację i wolność podatkową mieliśmy do czasu reformy Balcerowicza. Od tego czasu jest tyko gorzej.

Komentarz został ukrytyrozwiń

To poniżej pochodzi spod atrykułu w innym serwisie, - uznałem, że tutaj też będzie pasowało.
Ja w swoich rozważaniach nie rozpatruję zjawisk w kategoriach ustrojowych. Ja do problemów podchodzę w kategoriach ludzkich, człowieczych. Uważam, że błędem jest potępianie czegoś, li tylko dlatego, że było zbudowane, czy wykonane, czy zaprojektowane, czy uznawane, za czasów PRL-u.
Dziwnym trafem - według mnie - ludziska powrót do przeszłości uznali, za najnowsze osiągnięcie. Wszyscy widzimy i wszyscy wiemy, że to obecne, już było i się nie sprawdziło.
Najwięcej ludzi, najchętniej za biurkiem by se siedziało,
A resztę towarzystwa, jako swoje sługi traktowało.
Była tzw. "Demokracja Ludowa" - ale miała mankamenty i została odrzucona, jak ustrój niesprawiedliwy i do tego niewydolny. Już kiedyś wspominałem, że mimo swej niewydolności w Polsce był wykorzystany - niemal - każdy skrawek ziemi ornej. PGR-y produkowały pełną parą produkty rolne - indywidualne gospodarstwa rolne też nie pozostawały w tyle. - A w kraju nie było co jeść! Czy to nie paradoks? Mnie się wydaje, że w spożyciu naszych produktów rolnych "wspierali" nas sąsiedzi, ze wschodu. A że ich było znacznie więcej, niż nas Polaków, to i większą część, od nas zjadali. Naszego sąsiada - "zwyczajowo"- musieliśmy traktować, jako starszego brata i to On najpierw musiał być syty. Dlatego, to nie zawsze dla nas starczało.
Jakoś nigdzie nie mogłem znaleźć zwolennika rozwinięcia, uznania słuszności mojego poglądu, ani jego zaprzeczenia. Nie wiem, czy nie zajęcie stanowiska w tej sprawie - wypowiedzenia się na ten temat, to też bojkotowanie mnie, jako osobnika szkodliwego społecznie?
Podobnie społeczność dziennikarstwa obywatelskiego zachowała się w przypadku, gdy zapytałem, dlaczego to Polska mająca tak wiele, wielkich osobowości, nie stała się wielkm państwem? Dlaczego to ich wielkość - dotychczas - nie przełożyła się i nadal nie ma widoków, aby, ta ich wielkość przekładała się, na wielkość Państwa Polskiego? W tym temacie też - cisza w eterze, jak makiem posiał.
Wygodny ten polski naród.
O czterech literach Maryni, chętnie dyskutuje.
Natomiast bytowe problemy Polski - banuje!
Dodam jeszcze - świeże - pytanko.
Czy wygonienie Rusków z Polski by nie wystarczyło,
Żeby nam, wszystkim Polakom lepiej się żyło?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Witam
Szanowny autorze. Ja ten artykuł <owoc przeobrażeń demokratycznych w Polsce> nazwał bym owocem Polskiej głupoty. Bo co wspólnego z przemianami demokratycznymi może mieć durne postępowanie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Akurat wtedy Pani "e" tamtędy nie przejeżdżałem. Gdybym przejeżdżał i zauważył, na pewno bym zareagował. Ale tak zastanowiwszy się to, gdybym zauważył budynek świeżo pobudowany, mógłbym pomyśleć, że najzwyczajniej nie został lokatorom przekazany. Dopiero po latach, gdy jest zniszczony i wyraźnie widać, że jest nie zasiedlony i niszczeje, to człowiekowi przychodzi do głowy, ze z nim coś jest nie tak. Tak sobie tłumaczę swoje zainteresowanie opuszczonymi, nie zasiedlonymi, nie wykończonymi budynkami. Ktoś sprawę zawalił. Kto? Ja nie wiem. Według mnie, tą sprawą powinna się zająć prokuratura. Straty ktoś tu poniósł duże. Więc wypadałoby się dowiedzieć kto i przykładnie skrobnąć gościa, czy towarzystwo całe, po kieszeni, żeby można było powiedzieć: Popatrzcie, w Polsce za zaniedbania, marnotrawstwo, trzeba odpowiedzieć materialnie, tak jak za oszustwo, czy kradzież. Być może wtedy byłoby mniej chętnych do pracy w urzędach i władzach państwowych i być może, wtedy zapanował by w Polsce ład i porządek. A jak urzędnicy i władza za nic nie odpowiadają, to mamy, to co widzimy na obrazku. - Tak Pani Ewo. To co poruszyłem, nie jest takie proste, jak sobie Pani wyobraża.

Komentarz został ukrytyrozwiń
e
  • e
  • 05.09.2011 14:13

Mogli wziąć sprawy w swoje ręce a nie czekać na mannę z nieba. Dlaczego w Wielkopolsce nie upadł żaden PGR ? Ja o swoje 4 ściany starałem się sam .Teraz po 22 latach spóźniony płacz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Zapomniałem powiedzieć. Proszę nie róbcie Polakom obciachu ulokowaniem takiego problemu w Hyde Parku, przecież to się wydarzyło, to istnieje w czasie i przestrzeni. Serwis czytają, nie tylko Polacy. Może się zdarzyć, że tekst przeczyta, jakiś - jarzący - zagraniczny gościu i pomyśli sobie, że cała Polska to Hyde Park - skoro takie rzeczy w niej się zdarzają. Nie sugerujcie Mu prostych skojarzeń.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Serdeczne dzięki, za wstawienie do serwisu! A już myślałem, że nie wstawicie. Szkoda tylko, że dopiero teraz. Wczoraj - zapewne przy niedzieli - zobaczyłoby znacznie więcej ludzi. A rankiem w poniedziałek to już nie to - ludzie poszli do pracy i jest znacznie mniejsza oglądalność. Nie dziwcie się, że mnie - bezmyślność moich rodaków - mocno boli, wszak sami widzicie, do czego doprowadziła. zmarnowano tyle ludzkiej pracy, pozbawiono ludzi mieszkań - dlaczego? - Dlatego, że to po PRL-owskie? Przecież można było ludziom przekazać i sami by sobie po dokańczali.
Jak człowiek sobie uzmysłowi bieg wydarzeń, który doprowadził do takiego stanu - i to jak mówią nie tylko w Radzimiu - to człowiekowi w żaden sposób nie może znaleźć odpowiedzi na pytanie: kim My - Polacy - jesteśmy? Już dalej nie będę ciągnął tego wątku, bo jeszcze wyjdzie na to, że przyjęcie pozycji pionowej, przez człowieka, to wcale nie tak daleka przeszłość. Niech każdy sam sobie, na to odpowie.
A może się zdarzyć, że obejrzy to ktoś wpływowy i da się jeszcze coś z tych domów uratować dla chłopów - wszak Oni żywność produkują. Ale i tu może się zdarzyć, że ktoś powie - co ten dziadek wygaduje - przecież "wszystkie artykuły w marketach pochodzą z poza Polski". Co się dzieje w Polsce? - Bez pół litra nie rozbieriosz.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.