Facebook Google+ Twitter

"TO TYLKO SZTUKA" w Teatrze Kwadrat

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2013-10-25 14:34

Sztuka Terrence'a Mcnally na deskach Teatru Kwadrat bawi, ale i obnaża kulisy show biznesu od 8 czerwca 2013r.

Nowa sztuka „Złote jajo” ma właśnie swoją prapremierę na nowojorskim Broadway’u. Jej nieprzyzwoicie bogata producentka, Julia Budder, organizuje zatem nieprzyzwoicie wystawne przyjęcie w swym nieprzyzwoicie luksusowym domu na wschodnim Manhattanie.

Salon powoli zaczynają wypełniać gwiazdy i celebryci, jednak prawdziwa akcja dzieje się w prywatnej sypialni gospodyni, gdzie wstęp mają tylko wybrani, w większości twórcy premierowego spektaklu. Wśród nich niestabilny emocjonalnie reżyser uznany w „środowisku”, stąd „nie może nie zachwycać nas, więc zachwyca”; producentka, która kupiła już wszystko poza wiedzą o teatrze; zdenerwowany, nie bez powodu, autor sztuki, który na swój broadwayowski debiut czekał od lat; gwiazda głównej roli, której blask po sromotnej klęsce w Hollywood dawno zgasł oraz najlepszy przyjaciel autora, egocentryczny aktor, który zrezygnował z głównej roli, by poświęcić się karierze telewizyjnej. Jest też świeżo przybyły z głębokiej prowincji młodzieniec, który marząc o wielkiej scenie gotów jest choćby nosić futra elitom oraz niespełniony pisarz, który zostaje krytykiem, a jego renoma rośnie wraz z ilością błota, którym z dumą i radością chętnie obrzuca wszystkich twórców. Całe to barwne grono czeka na recenzję z New York Timesa, od której zależy dalsze istnienie przedstawienia. Gdy okazuje się, że wszystkie opinie są złe, niektóre straszne, a inne dramatycznie potworne, eleganckie „bułkę przez bibułkę” szybko zmienia się w desperackie „ratuj się kto może”, gdyż twórcy zaczynają nerwowo szukać winnego tej miażdżącej porażki. Wtedy okazuje się, że czerwień dywanu z pozoru tylko jest tak nieskazitelnie czysta, pod nim bowiem czai się kurz i brud. Prostolinijność pojawiającej się nagle taksówkarski w zderzeniu z tym, pozornie wytwornym gronem, obnaża jeszcze wyraźniej jego pretensjonalność i manieryczność.

„To tylko sztuka” to spektakl ciekawy nie tylko dla tych, którzy kulisy show biznesu bardzo dobrze znają. Choć akcja sztuki toczy się po drugiej stronie globu, jej przesłanie uniwersalne jest i tu, w kraju nad Wisłą. W każdym środowisku. W wyrazistych postaciach sztuki dostrzegamy bowiem słabości ludzkiej natury. Któż z nas choć raz nie spotkał się z zazdrością, kłamstwem, niekompetencją i innymi przywarami. Trudno wyobrazić sobie zdrowszy sposób na zmierzenie się z nimi niż śmiech. A śmiechu widzom tego spektaklu z pewnością nie zabraknie.
(Magdalena Tutka)

Wybrane dla Ciebie:




Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.