Facebook Google+ Twitter

To więcej niż komentarz. To manifest!

Pozwalam sobie wkleić w osobnym materiale, specjalnie w redakcyjnym blogu, tekst komentarza Janiny Bieleńko spod informacji o comiesięcznych awansach Autorów W24. Przeczytałem, zapamiętałem i polecam wszystkim:

Janina Bieleńko / Fot. materiały redakcjiZastanawiam się czy jest szansa, żeby przynajmniej w gronie tych już uznanych i "otabliczkowanych" lansować i przestrzegać kultury dyskusji w komentarzach. Żeby dyskutować o problemie czy temacie artykułu i nie tykać autorów. (Słowo "tykać" to pikuś, tutaj praktykuje się zwyczajne obrażanie, pomówienia i inne nieprzyjemne wycieczki osobiste).

Jeśli są błędy pisarskie (przegapione także przez moderatora) chyba lepiej powiadomić autora pocztą wewnętrzną a nie publicznie - bo to jest gra do własnej bramki. Komentując publicznie sami reklamujemy się jako cieniarze, co pisać nie potrafią.

Proszę zwrócić uwagę na fakt, że czytelnicy nie do końca uświadamiają sobie, że my, DO, jesteśmy amatorami , piszemy, bo lubimy. Nie mamy (w przewadze) ani kierunkowego wykształcenia, nie mamy nawet ukończonego kursu "warsztatu dziennikarskiego" a z językiem ojczystym radzimy sobie lepiej lub gorzej i tylko dzięki moderatorom jakieś głupawki w porę są usuwane.

Dla internauty jesteśmy DZIENNIKARZAMI. Oczekują od nas wiedzy, kompetencji i komunikatywności. Nawet w dziale Trzy Grosze oberwało mi się za podjęcie tematu marihuany, bo skoro się nie znam (znaczy nie używam) , to nie powinnam... A trudnych tematów jest wiele i trzeba o nich pisać i dyskutować.

Dbajmy o poziom miejsca, w którym chcemy rozwijać nasze hobby. Dbajmy o kulturę języka i o kulturę dyskusji. Jesteśmy tu z imienia i nazwiska. Dbajmy zatem o postrzeganie nas w świecie.

Boicie się, że zrobi się nudno? Wpuszczenie na forum Anonimów, z ich niewybrednymi komentarzami, już zapewniło odpowiednią dawkę soli w tej dziennikarskiej zupie.

Pozdrawiam, JB

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Nie chce mi się tego g przewijać. Usuńcie to na zawsze. Informatycy!!!! Do dzieła!!!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pełna zgoda. Popieram.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pozostało mi nic innego jak podpisać się pod apelem Pani Joanny. Mniej wycieczek osobistych, więcej pokory i refleksji nad tekstem. Pozdrawiam.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Powstały niezależne imiona i katedrę nazwano imieniem św. Szczepana. Tak podają wszelkie oficjalne źródła:
encyklopedie, przewodniki, foldery i takiej nazwy używał, kiedy byłem na wycieczce w Wiedniu, zawodowy przewodnik.
Inną osobą był św. Szczepan męczennik, a innymi świętymi byli święci o imieniu Stefan.
Kłopotu nie widzę, katedra wiedeńska nosi imię św. Szczepana.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Panie Andrzeju,

A propos katedry wiedeńskiej.
Błędu wielkiego nie popełniono.
Zarówno Szczepan jak i Stefan pochodzą od greckiego Stephanos.
Miodek zaleca stosowanie nazwy Szczepan odnośnie katedry, ale nie ze względów formalnych, a tradycyjno - historycznych. Najpierw był Szczepan, bo nie wymawiano "f", potem pojawił się Stefan, funkcjonowały zamiennie, a na końcu powstały niezależne imiona.

Zawsze można stosować nazwę miejscową Stephansdom. I po kłopocie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Andrzeju, zdecydowanie tak. Masz rację. Zwróciłem uwagę pewnemu autorowi, nie pierwszy zresztą raz, że pisze błędną informację. Fakt, nie jestem fachowcem akurat w tej dziedzinie, zapytałem więc wykładowcy tego tematu i tenże parsknął śmiechem, i krótko skwitował-życzę sukcesów. Poprzednia toczona wymiana zdań, pomimo pisania na priv i odwoływania się do uczciwości dziennikarskiej, skończyła się osobistym atakiem i walką łapkami, ocenami, inwektywami itp. Ręce opadają.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Propozycje godne uwagi. Tylko, czy tabliczka przy nazwisku nie powinna zobowiązywać do choćby minimum rzetelności dziennikarskiej?
Podaję przykład. Młody chłopak z tabliczką REDAKTOR pisze artykuł o koncercie u2 w Wiedniu. Zamieszcza zdjęcia Wiednia. Na zdjęciu jednego z najważniejszych zabytków gotyckich na świecie, na zdjęciu katedry wiedeńskiej, umieszcza podpis- ratusz. Zwracam uwagę - poprawia, ale znów podpis jest błędny. Napisał katedra im.św.Stefana, tymczasem nosi on imię św.Szczepana. Wysyłam autorowi wiadomość na priva. Olał. Dalej jest św. Stefana. Może to drobiazgi, ale jakże istotne. Razi to znawców tematu i świadczy nie najlepiej o autorze i - niestety - o serwisie też.
Sądzę, że autorzy link powinni dbać o merytoryczny poziom artykułów. Zwłaszcza jeśli, potrzeba do tego tylko dobrych chęci - wystarczy sprawdzać takie rzeczy choćby w internecie. Każdą rzecz można sprawdzić w necie - żadem kłopot. To - wydaje mi się - jest praca nad sobą, nad warsztatem właśnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ja też uważam bycie tu na W24 zobowiązuje do kultury, w końcu firmujemy swoim nazwiskiem i wystawiamy sobie sami etykietkę. Dla Redakcji i Janiny 5 z plusem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

sprawa tak mnie bulwersuje, że byka strzeliłem, za co najmocniej przepraszam. Wstyd mi. Głupio mi.Powinno być........-jeszcze do niedawna,...:(Przepraszam.

Komentarz został ukrytyrozwiń
  • Autor usunął profil
  • 08.10.2010 18:44

Janko, jak zwykle świetnie.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.