Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

24134 miejsce

Tochman i Nosowski o masakrze w Rwandzie. Nie ma zgody

Medialny konflikt pomiędzy ks. Lemańskim a bp. Hoserem odświeżył niechcący temat, który od 3 lat tkwi w zawieszeniu. Chodzi o postawę Kościoła katolickiego w trakcie rzezi w Rwandzie. Wg cenionego reportażysty Wojciecha Tochmana postawa papieża Polaka była nie do przyjęcia. "Polski papież nie otworzył ust" - cytuje Tochman ocalałych z rzezi członków rwandyjskiego plemienia. Innego zdania jest Zbigniew Nosowski, redaktor "Więzi".

 / Fot. Fi-fifilip, CC3.0Przez pierwszy miesiąc masakry Jan Paweł II nie powiedział nic

W rozmowach z reporterem, autorem książki o Rwandzie "Dzisiaj narysujemy śmierć" pojawia się zarzut, iż postawa Jana Pawła II w sprawie rwandyjskiego ludobójstwa była "zawstydzająca". Autor podkreśla, iż według ocalałych członków plemienia Tutsi, żaden z wysoko postawionych hierarchów Kościoła katolickiego, w tym Jan Paweł II, nie wstawił się za ich plemieniem.

Według Wojciecha Tochmana apel Jana Pawła II o zaprzestaniu rwandyjskiego konfliktu był stanowczo za słaby. Reportażysta mówi, iż o "bratobójczych rzeziach" polski Papież pisał i mówił do biskupów, ale według wielu świadków, nie był w Rwandzie słyszany. Warto dodać, iż wspominający pamiętną rzeź Rwandyjczycy podkreślają, iż przez pierwszy miesiąc masakry Jan Paweł II nie powiedział nic. Wówczas zabito większość z miliona członków plemienia Tutsi.

Dziennikarz dodaje, iż do odpowiedzialnego za zbrodnię plemienia Hutu można było dotrzeć chociażby drogą radiową. Mordercy nosili na ramionach tranzystory na baterię oraz słuchali głównie Radia Tysiąca Wzgórz, które później zostało nazwane Radiem Maczeta. Funkcjonowanie rozgłośni opierało się przede wszystkim na wypuszczaniu w eter donosów, które informowały morderców o potencjalnej lokalizacji osób z wrogiego plemienia Tutsi.

Autor zaznacza, iż Watykan ewakuował również księży oskarżonych o ludobójstwo przez Międzynarodowy Wymiar Sprawiedliwości. Według reportażysty jest wielce prawdopodobne, że ci księża ukrywają się po europejskich parafiach. Niestety nie ma możliwości, żeby ci księża stanęli przed Wymiarem Sprawiedliwości.

Dla w większości katolickich plemion Hutu i Tutsi Jan Paweł II miał ogromny autorytet. Dziś, dla wielu członków plemienia Tutsi, informacja, iż papież Polak zostanie w niedalekiej przyszłości świętym, jest nie do pojęcia.

Redaktor naczelny "Więzi" polemizuje z Tochmanem

Zbigniew Nosowski - redaktor naczelny miesięcznika "Więź" podkreśla, iż w przeciwieństwie do Wojciecha Tochmana, znalazł w krótkim czasie kilkanaście stanowczych wypowiedzi Jana Pawła II ws. ludobójstwa w Rwandzie. W swej polemice Zbigniew Nosowski zaznacza, że aktywność Jana Pawła II na tym polu rozpoczęła się już 8 kwietnia, dzień po rozpoczęciu masakry w Rwandzie, kiedy to papież błagał rwandyjskich katolików, „by nie ulegali uczuciom nienawiści i zemsty, lecz odważnie praktykowali dialog i przebaczenie”.

Tylko w kwietniu 1994 r. Jan Paweł II zaznaczył, podkreśla Nosowski, iż Rwandę spotkała katastrofalna fala przemocy i śmierci. Papież zaapelował wówczas o zaprzestanie przemocy i "bratobójczej rzezi". 14 kwietnia Jan Paweł II celebrował Mszę Św. w intencji Rwandy. 27 kwietnia papież wypowiada się bardzo ostro na temat rzezi używając terminu "ludobójstwo".

6 maja 1994 r. Watykan publikował końcowe przesłanie Synodu Biskupów. Dotyczyło ono m.in. „braterskiej nienawiści rozszarpującej” mieszkańców Rwandy. 8 maja, podczas modlitwy "Anioł Pański" papież apelował o zakończenie nienawiści i przelewu krwi w Rwandzie.

Nosowski przypomniał, że 15 maja Jan Paweł II mówił o wydarzeniach w Rwandzie: „Jest to prawdziwe ludobójstwo, za które, niestety, są odpowiedzialni również katolicy. Każdego dnia jestem z tym narodem przeżywającym agonię i chciałbym ponownie zaapelować do sumień tych wszystkich, którzy planują owe masakry i ich dokonują. [...]Trzeba położyć kres przelewom krwi! Bóg czeka na moralne przebudzenie wszystkich Rwandyjczyków”. Według Nosowskiego jest to jedyna wypowiedź Papieża, którą przytacza Tochman w „Dzisiaj narysujemy śmierć”.

Podkreśla też, że Jan Paweł II został uhonorowany nagrodą Człowieka Roku prestiżowego magazynu The Times właśnie za działania ws. Rwandy.

Wojciech Tochman także w wywiadzie dla "Dużego Formatu" nie zmienił zdania w sprawie postawy Kościoła katolickiego w Rwandzie, choć ukazał się on już dwa dni po felietonie redaktora "Więzi".

Skontaktowaliśmy się z Wojciechem Tochmanem, który odmówił jednak komentarza. Reportażysta podkreślił, iż wszystko, co ma do powiedzenia w tej sprawie, będzie można przeczytać w sobotnim numerze "Gazety Wyborczej".

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Dobry obiektywny tekst, który nie zyskał aprobaty redakcji.

Komentarz został ukrytyrozwiń

500 lat przed naszą erą żył w Babilonii Budda który posiadał siłę cudotwórcy. czynił nad przyrodzone i cudotwórcze czyny. Dowiedział się o tym człowieku, król Dariusz zaciekawiony jaką mocą to czynni, posyła swojego konsula Greka, który był prawą ręką Króla Dariusza.
Kiedy dotarł na miejsce zaczął Buddzie zadawać trudne pytania Ten widząc ,że ma z trudnym przeciwnikiem, tak mu odpowiedział. "Mój najdroższy, ten najwyższy tak skomplikował ten świat ,"że wiem ,że nic nie wiem".

I dokąd ten cielesny i zniszczalny świat nie pozna świata drugiego,świata niewidzialnego,
który posiada wszelką siłę, który ma całkowitą władzę nad wszechświatem widzialnym.
To zawsze będziemy oskarżać człowieka,że człowiek i tylko człowiek ponosi winę nie tylko za zbrodnie,ale za wojny i zbrojenia, które dano człowiekowi, żeby uzbroił ten zniszczalny świat. Tylko czy można posadzić człowieka za zmagazynowanie, w" tej ziemi"
takich minerałów z których można ten świat cielesny zamienić w proch.
I dano mi poznać ten niewidzialny świat I tak jak Jezus otrzymałem cząstkę tego Ducha jakim byli nawiedzeni w Zielone Świątki jego uczniowie, czytając te dwie skomplikowane księgi zwane Świętymi doszedłem, do prawdy, że tak na górze Synaj jak i na pustyni Judejskiej, jedną i drugą wiarę napełnioną ascezą nienawiści, które ziemię zbrukały morzem krwi przez całe wieki, I ten człowiek który został nazwany synem Boga przebywa z Szatanem na pustyni Judejskiej 40 dni i 40 nocy nic nie jadł i nic nie pił,
oznajmia swojemu narodowi,że Bogiem tego świata jest Szatan.
I wszyscy którzy mieszkający na terytorium Szatana są mu wiernie posłuszni ,a że są bo uczynki świadczą o nas komu wiernie służymy.
I dlatego nie oczerniam człowieka bo człowiek został otumaniony czyli zahipnotyzowany
spełnia wolę Szatana. Kto odpowiada za zbrodnie które popełniał"Rzym Mroczny,Ponury.i krwawy"warto sobie poczytać to dzieło. Stare rzymskie powiedzenie "Pamiętaj ,że jesteś tylko człowiekiem". Człowiek nie posiada żadnej wartości, "Zabijaj bo on i tak zmartwychwstanie".I ten Bóg jako duch panuje nad światem ciała i ten duch którego dostali uczniowie i sam Jezus, jest duchem, tego Boga ,a nie Boga Stworzyciela i który nam założy, Prawo i sprawiedliwość na tej ziem o co chrześcijanie Go proszą.
I ten szyld PiS należy się Bogu ,bo tylko Bóg może to uczynić. Kapłani nieświadomie to czynili Tutsi Hutu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.