Facebook Google+ Twitter

Tochman: Niektórzy księża w Rwandzie gwałcili i mordowali. Dlaczego papież nie powiedział: nie zabijajcie

Księża gwałcili i mordowali w Rwandzie. Czas się przyznać - mówi Tochman. W Rwandzie przez wiele lat przebywał również Henryk Hoser, aktualny arcybiskup. Medialny szum wokół niego sprawił, że widmo tamtych czasów powraca.

W radiu TOK FM, Wojciech Tochman, autor reportażu z Rwandy mówił: "Zainteresowanie osobą abp. Henryka Hosera sprawiło, że wróciła sprawa jego pobytu w Rwandzie oraz milczenia w kwestii udziału Kościoła katolickiego w tamtejszym ludobójstwie.
Byli katoliccy duchowni, którzy chronili swoich parafian i ginęli z nimi, ale byli też tacy, którzy mordowali i gwałcili. Czas się przyznać -dodaje Tochman.

Wikimedia CC 5000 osób szukało schronienia w kościele - zginęli od granatów, maczet, karabinów lub spaleni zostali żywcem / Fot. Scott ChaconW Rwandzie jako misjonarz od 1975 do 1996 roku, przebywał abp. Hoser. Kilkumiesięczna przerwa przypadła jedynie na okres rzezi Tutsi przez Hutu. W masakrze Tutsi, dokonanej w 1994 r., zginęło od 800 tys. do ponad 1 mln ludzi. Wojciech Tochman kilkakrotnie usiłował uzyskać od niego informacje na temat zdarzeń w tym kraju i współudziału Kościoła w ludobójstwie rwandyjskim. Bezskutecznie.

Gdy w 2010 r. Tochman pisał reportaż "Dzisiaj narysujemy śmierć", dotyczący wydarzeń w Rwandzie, istotną kwestią uczynił możliwy współudział Kościoła katolickiego w ludobójstwie. Chciał o tym problemie porozmawiać z abp. Hoserem, ale choć został przyjęty na audiencji, nie otrzymał żadnych konkretnych wyjaśnień.

Tochman zwraca uwagę w wywiadzie, że trzeba było konfliktu z ks. Wojciechem Lemańskim, by media nagłośniły tę wstydliwą dla Watykanu kwestię. Kościół faworyzował Hutu. Faworyzował większość, która dokonała ludobójstwa - podkreśla Tochman.

"Dlaczego przez tyle tygodni papież nie powiedział: nie zabijajcie, przestańcie. Co go to kosztowało? Ludzie na to tam czekali" - mówił Tochman w TOK FM.

Według wiedzy Tochmana, osądzono dotychczas 20 duchownych, którzy współuczestniczyli w masakrze. "Jeden z księży po powrocie do Europy oddał się Międzynarodowemu Trybunałowi Sprawiedliwości. Pozbawiono go wolności na 15 lat za to, że kiedy Tutsi schowali się w kościelnej dzwonnicy, zamknął ją i zawołał Hutu z buldożerami. Pogrzebał w ten sposób 2 tys. osób" - wyjaśniał Tochman.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

Koszmar. Hipokryzja. Popiołu całego świata nie starczy, by przykryć purpury.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wmawianie ludziom, że księża w czasach ludobójstwa w Rwandzie nie brali udziału w tym procederze jest najnormalniejszym i najohydniejszym kłamstwem. Robi się w ten sposób ludziom wodę z mózgu.

Natomiast czymś zupełnie innym jest rozważanie winy uczestników i świadków tamtych wydarzeń. Wielu z nich będzie musiało żyć z obciążeniem sumienia za to, że "coś tam" zrobili lub nie zrobili. Niektóre wspomnienia zabiorą ze sobą do grobu nikomu nic nigdy nie mówiąc na temat tamtego okresu swojego życia.

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.tokfm.pl/Tokfm/1,103086,14253684,Tochman__W_Rwandzie_byli_ksieza__ktorzy_mordowali.html#MT

Marto - Twój link otwiera stronę w24 - dlatego podaję jeszcze raz link z przypisów Autora do tekstu z radia.

..."- Kościół w Rwandzie właściwie istnieje dzięki szatanowi. Tam się odbywa przedziwny kult szatana - mówił Tochman, podkreślając ogromne zagęszczenie egzorcystów w Rwandzie. Zdaniem reportażysty nieprzypadkowe jest zaproszenie do Polski przez abp. Hosera o. Bashobory, kontrowersyjnego charyzmatyka, egzorcysty i uzdrowiciela. - To ślad tamtej rzeczywistości - zauważył Tochman....Dlaczego jednak odpowiedzi na pytania zadane abp. Hoserowi są tak ważne? - pytał Łasiczka. - Ci, którzy przeżyli ludobójstwo, stracili matki, dzieci, bliskich, nie będą rozumieli, dlaczego Jan Paweł II zostanie kanonizowany -"

No cóż - ułatwianie ewakuacji zbrodniarzy hitlerowskich do Ameryki Płd. to też jeden z CUDÓW, o jakich skromnie Watykan milczy. Rwanda - to zapewne kolejny, na wielką skalę obiekt "planu bożego" , realizowango w czasie wspaniałego pontyfikatu JPII.

A to kolejny z tych CUDÓW, do realizacji którego dąży nieustannie nasza prawica pod przewodem KK :
http://www.racjonalista.pl/kk.php/s,8423.
...Postulat papieża oznaczał więc de facto wyniszczanie kobiet-ofiar, by ocalić dziecko poczęte. I przemawiał nie z tymi, którzy dążyli do pomocy głównym ofiarom wojny, lecz jego głos współbrzmiał z głosem sprawców: serbscy nacjonaliści prowadzili wówczas wśród kobiet kampanię antyaborcyjną „dla narodu"..

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Dzisiaj narysujemy śmierć ", książka Tochmana , która opisuje tragedię w Rwandzie .
Udział misjonarzy katolickich w ludobójstwie Tutsi .
W szkołach dzieci Tutsi nauczyciele nazywali karaluchami i innymi epitetami i to samo powtarzali księża na ambonach .
Pan Hoser [ słowa Tochmana , Hoser nie zasłużył na miano ksiądz ] nie odpowiedział na 10 pytań zadanych [11] mu osobiście .
Mówienie ,że księżom nie udowodniono udziału w zbrodni jest hipokryzją .
Abp , który tak grzmi w sprawie in vitro a sam ma ręce ociekające krwią .

Komentarz został ukrytyrozwiń

W wywiadzie przeprowadzonym przez Marcina Przeciszewskiego i o. Stanisława Tasiemskiego (KAI) abp. Hoser stwierdza:
"Oskarżanie duchownych o udział w dokonywanych zbrodniach jest mijaniem się z prawdą. Nie znam żadnego księdza, któremu by udowodniono zabicie kogokolwiek." Źródło: http://www.idziemy.com.pl/kosciol/abp-hoser-w-wywiadzie-dla-kai-kosciol-nie-bral-udzialu-w-ludobojstwie/1/
Tymczasem wiarygodne źródło, jakim jest The Hague Justice Portal, informuje, że ksiądz Athanase Seromba został skazany przez sąd apelacyjny na dożywocie za zbrodnię ludobójstwa: http://www.haguejusticeportal.net/index.php?id=8416
Potwierdzenie znajdziemy na stronie Międzynarodowego Trybunału Karnego dla Rwandy: http://www.unictr.org/tabid/155/Default.aspx?ID=34
Nie sądzę, żeby ksiądz arcybiskup nigdy nie słyszał ani o nim, ani o księdzu Emmanuelu Rukundo, skazanym ostatecznie na 23 lata:
http://www.haguejusticeportal.net/index.php?id=10319
http://www.unictr.org/Cases/tabid/127/PID/97/default.aspx?id=5&mnid=3

Czytaj wiecej: link

Komentarz został ukrytyrozwiń

Puenta felietonu "Ryjem w błoto. Rzecz o ks. Lemańskim" szybciej znalazła swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości niż sądziłem

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.