Facebook Google+ Twitter

Todt nowym szefem Międzynarodowej Federacji Samochodowej

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-10-23 19:47

Jean Todt został wybrany nowym prezydentem Międzynarodowej Federacji Samochodowej (FIA). Zastąpi kontrowersyjnego Maxa Mosleya, który po czterech kadencjach nie wystartował w kolejnych wyborach.

63-letni Jean Todt, były szef teamu Ferrari, dostał dziś w Paryżu od członków FIA więcej głosów niż kontrkandydat - były rajdowy mistrz świata Ari Vatanen.Todt został wybarny miażdżącą przewagą (135 do 49 głosów).

Francuz cieszy się poparciem zarówno odchodzącego prezydenta, jak i kierownictwa Formuły 1, z Bernie Ecclestonem na czele. Obejmując stanowisko szefa FIA, staje się najbardziej wpływową osobistością świata sportów samochodowych.

Todt, który swoją karierę także zaczynał w rajdach (był wicemistrzem świata), przez dziesięć lat stał na czele sportowego działu Peugota, przygotowując samochody tej marki m.in. do 24-godzinnych wyścigów w Le Mans. Następnie satanął na czele stajni Ferrari, z którą odnisół 98 zwycięstw na torach Formuły 1.

Max Mosley nie ubiegał się o piątą kadencję szefa FIA, co jest rezultatem porozumienia pomiędzy federacją i zrzeszeniem zespołów Formuły 1. Tak zakończył się konflikt o nowe zasady w rywalizacji w Formule 1, które - ku niezadowoleniu zespołów - usiłował przeforsować Mosley.

Międzynarodowa Federacja Samochodowa to jeden z najpotężniejszych i najbogatszych związków sportowych. Max Mosley stał na jej czele od 1993 roku, ma ogromne zasługi dla zwiększenia bezpieczeństwa sportów samochodowych, przede wsyzstkim wyścigów Formuły 1 i rajdów. Jego pozycję mocno nadszarpnął w 2008 roku skandal obyczajowy.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.