Facebook Google+ Twitter

Toksyczny rodzic

„Bije Ciebie dla Twojego dobra”, „gdybyś był grzeczny nie piłabym”, „jesteś nikim, nigdy nic nie osiągniesz”: to tylko niektóre przykłady zwrotów jakie słyszą dzieci przeżywając codziennie swój koszmar od nowa.

nie krzywdź mnie / Fot. Anna Olszyńska Przemoc fizyczna i psychiczna może pojawić się w każdej rodzinie niezależnie od jej statusu. Niestety tylko tą pierwszą da się udowodnić złemu rodzicowi, gdyż zostawia ślady nie tylko na duszy ale i na ciele - tak zwane dowody do obdukcji.

Kim są ludzie, którzy krzywdzą swoje dzieci? Zwyrodnialcy, potwory, psychopaci? Według Susan Forward autorki książki „Toksyczni rodzice” osoby znęcające się nad dziećmi można określić terminem „toksyczni rodzice”. Toksyczność w rodzinie pojawia się w momencie, gdy wpływ rodzica na dziecko jest destrukcyjny, zły oraz zmienia jego życie doczesne jak i przyszłe.

Znęcanie nad dziećmi można podzielić na kilka kategorii, jednak nie da się jednoznacznie zdefiniować, który rodzaj przemocy jest najgorszy. Często ofiary mówią, że lepiej jest być zbitym niż zostać zniszczonym słownie, gdyż rany na ciele szybciej się zabliźniają niż te na duszy. Każdy rodzic powinien wnikliwie zastanowić się nad swoim zachowaniem. Czasem nadmierna, niezdrowa nadopiekuńczość i kontrola dzieci mogą zniszczyć jego psychikę. Ważne jest by rodzice zdali sobie sprawę, że nie są bogami a dzieci to żywe, myślące oraz czujące istoty a nie pudełko zapałek, które można zamknąć w szufladzie i wyciągać kiedy się ma ochotę.

Niewątpliwie rodzice z nałogami takimi jak alkohol oraz narkotyki, czyli mówiąc krótko i dosadnie alkoholicy i narkomani niezwykle niszczą wartości rodzinne. Obwiniają dzieci za swoje nałogi, wywołują w nich poczucie wstydu za rodziców, zmuszają do bycia „kozłem ofiarnym” lub „złotym dzieckiem”, które zawsze wszystko wie jak coś zrobić oraz jest nadzwyczaj odpowiedzialne za siebie i rodziców.

Jednakże jednym z najokrutniejszych i najbardziej zaskakujących niezdrowych zachowań jest kazirodztwo. Wykorzystywane dzieci są kompletnie zniszczone fizycznie i psychicznie, a co najgorsze całkowicie uzależnione od swych oprawców. Nikomu nic nie mówią, gdyż są emocjonalnie szantażowane, najczęściej słyszą, że nikt im nie uwierzy, że zginą, że rodzica przez to skrzywdzą lub całą rodzinę.

Wybrane dla Ciebie:


Tagi:


Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ani plus ani minus. Bo temat ważny, tylko tak jakoś spłycony, sama nie wiem jak go ująć, żeby mi zabrzmiał czysto. Bo to nie takie proste, bo skąd się bierzemy my, ofiary, skąd się bierzemy MY - toksyczni rodzice...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.