Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

11669 miejsce

Tolkien pochodził z Mazur. Autor "Władcy Pierścieni" ma polskie korzenie?

Rodzina Tolkiena, autora takich przebojów literackich jak: trylogia "Władca Pierścieni" czy też "Hobbit", pochodziła z Mazur. Miejscem zamieszkania Tolkienów miała być miejscowość Tołkiny, położona obok Kętrzyna - donosi portal gazeta.pl.

 / Fot. własność publicznaWedług genealogów, John Ronald Reuel Tolkien wywodził się z pruskiej rodziny, która mieszkała na Mazurach. "To jest informacja bardzo mało znana. Badacze z Niemiec na stronach genealogicznych dowodzą, że nazwisko Tolkien pochodzi właśnie z tego rejonu" - stwierdza w rozmowie z portalem gazeta.pl tolkienolog Ryszard "Galadhorn" Derdziński.

Czytaj także: "Harry Potter" J.K. Rowling to kopia? 25 lat temu napisał go Polak!

Niemieccy naukowcy uważają, że słowo "tolkien" wywodzi się z języka pruskiego. Genealog Max Mechow mówi, że nazwisko Tolkien pochodzi od nazwy Tolkynen (później Tolksdorf). Tolks w języku staropruskim znaczyło tyle, co "tłumacz, ten, który wyjaśnia". Zatem Tolkien to osoba, która wywodziła się ze wsi zamieszkałej przez tłumaczy. Zdaniem Derdzińskiego, Tolksdorf, który mają na myśli niemieccy naukowcy, może być Tołkinami, leżącymi obok Kętrzyna. Przed wojną miejscowość nosiła nazwę... Tolkynen, która w 1938 r. została przemianowana na Tolksdorf.

Co na ten temat mówił sam zainteresowany? Tolkien twierdził, że jego rodzina z Prusami Wschodnimi nie miała żadnych związków i pochodziła z Saksonii. Nastepnie w połowie XVIII wieku wyemigrowała do Anglii, o czym możemy przeczytać na stronach serwisu gazeta.pl. Nazwisko Tolkien to angielska forma niemieckiego przydomka Tollkiehn, który swoje korzenie ma w przymiotniku tollkühn i tłumaczy się go jako ryzykancki, brawurowy, szaleńczo, a nawet głupio odważny. Z takim pochodzeniem nazwiska Tolkien nie zgadza się Derdziński. "Tolkinowie w XVIII wieku mieszkali w Niemczech, ale przybyli tam z Prus, skąd wyemigrowali wzdłuż wybrzeża bałtyckiego. Jeszcze do 1945 r. w książkach telefonicznych Królewca można było znaleźć to nazwisko" - kończy Derdziński.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Grzesio Pierdzimączka
  • Grzesio Pierdzimączka
  • 04.07.2012 09:28

Bardzo polskie nazwisko......

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.