Tomasz Adamek będzie walczył z “Huraganem"

• Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2006-10-02 16:57

Już w najbliższą sobotę w Allstate Arena w Rosemont Tomasz Adamek stoczy swoją drugą walkę w obronie tytułu mistrza świata wagi półciężkiej federacji WBC. Jego rywalem będzie Australijczyk Paul "Huragan" Briggs.

Tomasz Adamek ze złotym pasem. | Fot. Mikołaj Suchan.Pięściarza z Australii Polak pokonał 21 maja 2005 roku w pojedynku, który przeszedł do historii boksu nie tylko dlatego, że jego stawką był tytuł, a ze względu na niezwykłą dramaturgię. Adamek walczył wówczas ze złamanym nosem, kilka razy znajdował się w sporych opałach, a jednak pokazał wielki charakter i spełnił marzenie swojego życia. Pięć miesięcy później "Góral" już bez żadnych kłopotów znokautował Niemca Thomasa Ulricha i... na tym się skończyło. Pomimo starań obozu Adamka, słynny Don King nie wywiązywał się z obietnicy kolejnych walk, sprawa trafiła nawet do sądu, nazwiska potencjalnych rywali zmieniały się, ale pozostawały na papierze. Teraz ten korowód dobiegł jednak końca i już w sobotę gong oznajmi początek 31. zawodowego pojedynku niezwyciężonego boksera z Gilowic, Tomasza Adamka.

Walką wieczoru gali z udziałem Tomasza Adamka, będzie pojedynek o mistrzostwo świata WBA w wadze ciężkiej pomiędzy Rosjaninem Nikołajem Wałujewem i Amerykaninem Monte Barettem. Na tej samej gali wystąpi także Maciej Zegan, którego rywalem będzie Glenn Donaire.

Co się może zdarzyć, czyli zasady walki

Walka o mistrzostwo świata jest zakontraktowana na 12 rund trwających po 3 minuty. Przerwy pomiędzy rundami trwają minutę. Pojedynek prowadzi sędzia ringowy i trzech arbitrów punktowych. W przypadku, gdy pięściarz zostaje zamroczony, sędzia rozpoczyna liczenie trwające osiem sekund. Rywal musi w tym czasie stanąć w narożniku neutralnym, dopiero od tego momentu arbiter zaczyna odliczanie, przedwczesne opuszczenie tego narożnika wstrzymuje liczenie, które wznawiane jest od momentu jego przerwania. W większości federacji nie ma limitu liczeń w jednej rundzie, ostateczną decyzję o przerwaniu walki podejmuje arbiter ringowy.

Każda runda oceniana jest osobno. Za każdą rundę pięściarz może otrzymać dziesięć punktów. Wyrównane starcie może więc na kartach punktowych widnieć jako 10:10. Słabszy pięściarz "traci" odpowiednią liczbę punktów, najczęściej 1. Punkty odejmowane są także za ostrzeżenia. Punkty sumuje się po zakończeniu walki z wszystkich dwunastu rund. Do zwycięstwa potrzebna jest większa ilość punktów u przynajmniej dwóch sędziów. W przypadku remisu tytuł zachowuje mistrz.

Walka może zakończyć się przed upływem 12 rund, ale tylko w określonych przypadkach:
- przez "ko", a więc po wyliczeniu jednego z zawodników do dziesięciu;
- przez "tko", czyli w wyniku kontuzji lub przerwania pojedynku przez arbitra ze względu na zagrożenie zdrowia jednego z zawodników;
- poddanie swojego zawodnika przez jego sekundanta;
- gdy jeden z pięściarzy otrzymuje trzecie ostrzeżenie za faulowanie;
- pojedynek może także skończyć lekarz, uważając, że kontuzja zawodnika nie pozwala mu na kontynuowanie walki.