Tomasz Gollob drugim żużlowcem świata!

Jason Crump wygrał cykl Żużlowego Grand Prix. Australijczyk dotarł dziś do półfinału, podobnie jak Tomasz Gollob. Polak został vice-mistrzem świata. Ostatnie zawody sezonu - Grand Prix Polski wygrał Nicki Pedersen.

Bieg żużlowy / Fot. http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=2891Ostatnie Grand Prix odbyło się w Bydgoszczy. W zawodach wystartowało 5 Polaków: Gollob, Holta, Ułamek, Walasek i Miedziński.

Bardzo dobrze rozpoczął rywalizację Tomasz Gollob. Polak wygrał swoje dwa pierwsze biegi. Najwięksi rywale Polaka - Jason Crump, w walce o tytuł mistrza i Emil Sajfutdinov, w rywalizacji o vice-mistrzostwo, również nieźle rozpoczęli. Crump przyjechał dwa razy drugi, Sajfutdinov raz wygrał, raz był drugi.

Kiedy w 5. biegu Jason Crump zdobył swój czwarty punkt w zawodach, jasne stało się, kto zostanie indywidualnym mistrzem świata na żużlu. Kwestią otwartą pozostawała walka o tytuł drugiego kierowcy w Grand Prix.

Na rozstrzygnięcie nie musieliśmy jednak długo czekać. Do czołowej ósemki nie zakwalifikował się Emil Sajfutdinov, w przeciwieństwie do Tomasza Golloba. To sprawiło, że Polak został drugim żużlowcem świata.

W biegu 16. spotkało się trzech Polaków: Gollob, Ułamek i Walasek. Niestety punktowało tylko dwóch: Gollob i Ułamek. Bieg wygrał jedyny nie - Polak Kenneth Bjerre.

Bieg ostatni wygrał Tomasz Gollob i na pierwszych trzech pozycjach po fazie zasadniczej mieliśmy Polaków: Ułamka, Holtę i Golloba.

Los skojarzył mistrza (Crump) i vice-mistrza (Gollob) w jednym półfinale. Stawkę w tym biegu uzupełnili Pedersen i Holta. W drugim półfinale spotkali się Ułamek, Adams, Bjerre i Jonsson.

Ten bieg wygrał Ułamek i już wiedzieliśmy, że będziemy mieli swojego reprezentanta w finale Grand Prix Polski. Do finału z tego biegu awansował również Adams.

Drugi półfinał był dla nas zdecydowanie mniej szczęśliwy. Tomasz Gollob był w nim ostatni i nie awansował do finału. Zrobił to Holta, który wygrał ten bieg. Pocieszeniem dla Polaka może być to, że razem z nim odpadł Jason Crump.

W finale spotkali się zatem: Pedersen, Holta, Ułamek i Adams. Rywalizację w Grand Prix Polski wygrał, na pożegnanie z tytułem mistrza Nicki Pedersen. Polacy zajęli 2 ostatnie miejsca. Holta był 4. a Ułamek 3. Drugie miejsce zajął Adams.

Ostatecznie Crump zdobył w klasyfikacji generalnej 159 punktów i wyprzedził Golloba o 15 punktów. Sajfutdinov stracił do Polaka 5 oczek.

Dla Tomasza Golloba to 6. podium indywidualnych mistrzostw świata. Brakuje mu jednak tego co najważniejsze, czyli tytułu mistrza. Miejmy nadzieję, że zdobędzie go już w przyszłym sezonie.