Tomasz Gollob wygrał Grand Prix Skandynawii!

W cieniu lekkoatletycznych mistrzostw świata odbyło się dziś żużlowe Grand Prix Skandynawii. Wygrał je, po wyśmienitej jeździe przez całe zawody, Tomasz Gollob. Dzięki temu zwycięstwu Polak awansował na pozycję wicelidera cyklu.

Bieg żużlowy / Fot. http://www.flickr.com/photos/27828336@N00/564443891/sizes/o/Grand Prix Skandynawii było 7. eliminacją indywidualnych mistrzostw świata na żużlu. W poprzednich najlepiej spisywał się Jason Crump, który pewnie przewodził klasyfikacji generalnej.
Po kontuzji na tor wracał mistrz świata Nicki Pedersen. W Malilli wystartowało 4 Polaków. Oprócz Golloba byli to Ułamek, Walasek i Holta.

Tomasz Gollob w fazie zasadniczej turnieju w 5 biegach zdobył 13 punktów, tylko dwukrotnie zajmując 2 miejsce. Pozostałe biegi wygrał. Znacznie gorzej radzili sobie pozostali nasi reprezentanci. Ułamek i Walasek wygrali po jednym biegu, w pozostałych spisywali się słabo. Fatalnie pojechał Holta, który zakończył zawody na ostatnim miejscu z dorobkiem zaledwie 1 punktu.

Do półfinałów awansował tylko Gollob, a należy wspomnieć, że był to awans z pierwszego miejsca.
W swoim biegu spotkał się z Andreasem Jonssonem, Kenethem Bjerre i Fredrikiem Lindgrenem.
Polak nie dał rywalom żadnych szans i z pierwszego miejsca wszedł do finału. Z drugiego biegu weszli do niego Crump i Andersen, którzy pokonali Lindbacka i Harrisa.

W ostatnim biegu ponownie najlepszy okazał się Gollob, za którego plecami przyjechali odpowiednio Crump, Andersen i Bjarre. Grzegorz Walasek zajął 11 miejsce, Sebastian Ułamek 12 a Rune Holta 16.

To pierwsze zwycięstwo Golloba w tym sezonie i 4 miejsce na podium. Jak na 7 eliminacji to znakomity wynik. Nie dziwi zatem fakt, że Polak awansował na 2 miejsce w klasyfikacji Indywidualnych Mistrzostw Świata. Strata do Crumpa nie wydaje się realna do odrobienia. Podczas następnych 4 eliminacji Gollob będzie musiał się jednak pilnować, gdyż tuż za jego plecami są Hancock i Sajfutdinow.