Tomasz Gollob wygrał Grand Prix Włoch! Dwóch Polaków w finale

Tomasz Gollob wygrał żużlowe Grand Prix Włoch. Do kompletu punktów zabrakło mu tylko 1 oczka. Tym samym Gollob jest wiceliderem cyklu. Grzegorz Walasek był czwarty.

bieg żużlowy / Fot. http://www.sxc.hu/browse.phtml?f=download&id=2891Grand Prix Włoch było przedostatnią rundą cyklu Grand Prix w tym sezonie. W klasyfikacji generalnej przed zawodami pewnie prowadził Jason Crump. Jednak wypadek jakiego doznał Australijczyk i 4-godzinna operacja po nim rzuciły inne światło na walkę w tym sezonie. Nie wiadomo było czy Crump będzie w stanie wystartować we Włoszech. Zdecydował się na ten ryzykowny krok, jednak poświęcenie własnego zdrowia dało mu dziś tylko 4 punkty.

Gollob od początku fenomenalnie spisywał się na torze w Terenzano. Polak wygrał swoje pierwsze 4 biegi i zdecydowanie prowadził. Dopiero w 5. biegu musiał uznać wyższość Sajfutdinova, z którym toczy zaciętą walkę o vice-mistrzostwo świata. Potem jednak były już same zwycięstwa.

Bardzo dobrze spisywali się inni Polacy. Z fazy zasadniczej do półfinałów awansowało 3 naszych reprezentantów: Gollob, Grzegorz Walasek i Rune Holta. Oprócz nich w czołowej 8mce fazy zasadniczej znaleźli się jeszcze: Sajfutdinov, Andersen, Jonsson, Charris i Pedersen.

Słabo pojechał Sebastian Ułamek, któy uzbierał tylko 3 punkty i zajął przedostatnie miejsce.

Los skojarzył wszystkich Polaków w tym samym półfinale. Pewne zatem było, że przynajmniej jednego z nich zobaczymy w finale. Optymiści stwierdziliby, że to pech, bo nie było możliwości aby 3 naszych pojechało w finale.

Okazało się jednak, że Polacy będą stanowili połowę składu biegu finałowego. Drugą połowę stanowili Duńczycy, którzy w swoim biegu ograli Sajfutdinova i Jonssona.
Skład finału wyglądał zatem następująco: Gollob, Walasek, Pedersen, Andersen. W finale mieliśmy więc niemal pojedynek zespołowy

Byłoby niesprawiedliwością, gdyby zawody wygrał ktoś inny niż Gollob. I na szczęście do takiej niesprawiedliwości nie doszło. Gollob pewnie zwyciężył i wygrał swoje drugie Grand Prix w tym sezonie.