Facebook Google+ Twitter

Tomasz Nałęcz krytykuje "Złote żniwa", najnowszą książkę Grossa

Prof. Tomasz Nałęcz uważa, że Jan Gross w swojej najnowszej książce pokazuje dewiacyjne zachowania niektórych Polaków jako naturalne dla całego społeczeństwa.

Powstanie w getcie warszawskim / Fot. Wikipedia Commons, domena publicznaW swojej jeszcze niewydanej książce "Złote żniwa" Gross próbuje przeforsować tezę, że Polacy nie tylko zyskali na hitlerowskich zbrodniach wobec Żydów, ale również sami ich mordowali dla korzyści materialnych. Tomasz Nałęcz jest zdania, że należy bronić Polaków przed tymi zarzutami. Wojna demoralizuje, ale należy pamiętać, że nie był to główny nurt zachowań naszych rodaków.

W "Złotych żniwach" Gross pisze, że "mordowanie Żydów w Polsce było zjawiskiem na tyle powszechnym, że traktowano te czyny jako swoistą normalność". Według doradcy prezydenta autor ma skłonności do uogólniania zachowań jednostek i przekładania je na całe społeczeństwo. Podobnie było w jego poprzedniej książce "Strach" o Jedwabnem. Prof. Nałęcz twierdzi, że chodzi tu zapewne o chęć zyskania rozgłosu dla swojej książki, a nie o antypolskość.

Po ukazaniu się "Strachu" Aleksander Kwaśniewski przeprosił za Jedwabne. Teraz, według doradcy prezydenta Komorowskiego, nie powinno tak być, ponieważ w wolnym kraju każdy może pisać, co chce. Co najwyżej, nasz kraj zostanie dotknięty pewną nie do zaakceptowania manierą pisarską. Według prof. Nałęcza szumem medialnym wokół "Złotych żniw" książka zyskuje tylko reklamę.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (12):

Sortuj komentarze:

Przemo
 • Przemo
 • 15.01.2011 02:14

Gross ma pochodzenie Żydowskie, więc nie widzę obiektywizmu w Polsce. Wcale nie mówię, że tak nie mogło być, ale bądźmy realistami. Gross stara się robić coś podobnego(ale w innym celu) co Erika Steinbach.

Komentarz został ukrytyrozwiń
fred
 • fred
 • 12.01.2011 21:44

Krasnale nie chciały być gorsze i też bawią się teraz w dyskusję na temat Grossa. Kto chce niech odwiedzi ich stronę
http://thekrasnals-pl.blogspot.com/2011/01/zote-zniwa.html#comments

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aneta Bliska
 • Aneta Bliska
 • 08.01.2011 12:39

a co na to prof. Władysław Bartoszewski ?

Komentarz został ukrytyrozwiń
anonim
 • anonim
 • 07.01.2011 15:00

Koles jest polakiem ? bo jak dla mnie nic nie ma z nami wspolnego i szkoda ze zydzi tylko pokrzywdzeni byli.

Komentarz został ukrytyrozwiń
marek kowalski
 • marek kowalski
 • 06.01.2011 15:12

Odnosi sie wrazenie że facet pisze na zamówienie . Próby udowadniania tezy o bogaceniu sie Polaków na Zydach mogą wpływac na procesy o odszkodowania , procesy o zwrot mienia pozostawionego w Polsce przez spodkobierców ofiar Holocaustu . To jest odwrócenie uwagi .
Zdjęcie, które wykorzystano to manipulacja, to nie są osoby zchwytane , ale osoby pracujące przy niwelacji, żeby był porzadek prace zabezpieczała milicja.
Następny wątek z losów naszych nieszczęsnych braci Zydów . Zydom zabrano kosztownośći , pieniądze, konta. Gdzie sprzedawano kosztownosci - w Szwajcarii?? Kto kupował te rzeczy - Niemcy ? Szwajcarzy? - to był świadomy współudział. W obecnych czasach tyle mówi sie żeby nie kupowac owoców pracy niewolniczej ( chiny , afryka etc ) , wręcz mówi sie o bojkocie takich rzeczy .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta z Warszawy
 • Elżbieta z Warszawy
 • 06.01.2011 15:00

Czy pan Stanisław Kan, za bzdurny uważa fakt, że potomek zaszczutej nacji, doszedł do najwyższej rangi w państwie, które Gross propaguje na świecie jako krwiożerczo antysemickie?
Pan Prezydent Komorowski nie będzie nikogo przepraszać za opisane w kolejnym paszkwilu sensacje. Równie dobrze mogliby Niemcy pociągnąć do odpowiedzialności naszych kolekcjonerów - poszukiwaczy militariów. Wszak ci, rozkopując zapomniane mogiły na polach bitew, naruszają moralne tabu. Tam też trafiają się złote obrączki, ściągnięte przez dzielnych junaków z Got mit uns, na klamrach pasów, z palców ofiar polskich, żydowskich i innych.
To temat rzeka, a bzdury... to takie lekkie słowo, kiedy woda aż ciężka od krwi...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ma rację. Jeszcze trochę a zacznie Gross udowadniać, że to Polacy wyłącznie mordować Żydów, a Niemcy bronili ich ryzykując to własnym życiem. Mała prośba do pani Elżbiety - Gdyby pani mogła powstrzymać się od wypisywania bzdur, balibyśmy dozgonnie wdzięczni, Bzdury bowiem to nader "wredna" metoda walki politycznej

Komentarz został ukrytyrozwiń
Andrzej Juszko
 • Andrzej Juszko
 • 06.01.2011 10:56

Oglądałem program Tomasza Lisa.Bardzo wysoko oceniam w tym programie prowadzącego a zwłaszcza sposób rozmowy i zadawania pytań p.Grossowi.Myślę źe na tle tych pytań bardzo blado wypadły odpowiedzi.Jak na profesora cieniutko a jako autora ksiąźki bez przekonania .

Komentarz został ukrytyrozwiń
Elżbieta z Warszawy
 • Elżbieta z Warszawy
 • 06.01.2011 00:30

Już widzę przepraszającego Prezydenta :) Pierwsza Dama jest najlepszym przykładem, jakimi to wilkołakami są Polacy. Jej matka przeżyła dzięki takim wilkołakom :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
Stanisław Michalski
 • Stanisław Michalski
 • 05.01.2011 23:10

Wszelkie uogólnianie nie poparte udokumentowanymi faktami świadczącymi o skali danego zjawiska jest nieuprawnione i bardzo ryzykowne. Nieuprawnione uogólnianie jest źródłem m.in. ksenofobii, rasizmu, antysemityzmu i różnych innych fobii. Ma rację prof. Nałęcz krytykując książkę Grossa.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.