Tomasz Sikora 11. w kanadyjskim Whistler

Tomasz Sikora zajął 11. miejsce w biegu indywidualnym na 20 km podczas zawodów Pucharu Świata w kanadyjskim Whistler.

Tomasz Sikora. / Fot. PAP/EPA/BONNY MAKAREWICZTomasz Sikora, jeszcze tydzień temu zmagający się z poważnym przeziębieniem, nie pobiegł w środę szybko, ale za to był bardziej skuteczny niż ostatnio na strzelnicy. Polak zanotował dwa pudła. Pomylił się po jednym razie podczas dwóch ostatnich wizyt na strzelnicy. Taki występ pozwolił Tomkowi na zajęcie 11. pozycji.

Na podium stanęli mało znani biathloniści. Zawody wygrał Francuz Jay Vincent, którego najlepszym dotychczas rezultatem w obecnym sezonie było zajęcie 10. miejsca w biegu pościgowym podczas zawodów Pucharu Świata w austriackim Hochfilzen (13.12.2008 r.). Vincent zwyciężył przede wszystkim na strzelnicy (0 pudeł, tj. 0+0+0+0). Drugie miejsce zajął Niemiec Daniel Böhm (0+1+0+0), tegoroczny mistrz Europy w biegu pościgowym (01.03.2009 r.; Ufa, Rosja; 12,5 km). Trzeci rezultat uzyskał natomiast Amerykanin Jeremy Teela (0+1+0+0), którego największym osiągnięciem w tym sezonie było zajęcie 40. miejsca w biegu pościgowym podczas zawodów w szwedzkim Östersund (07.12.2008 r.).

Ole Einar Bjoerndalen, najgroźniejszy rywal Tomka Sikory w walce o Kryształową Kulę, zajął w środę dopiero 18. pozycję. Norweg pudłował aż czterokrotnie. Bezbłędny na strzelnicy był tylko raz - podczas trzeciej wizyty. Po jednym pudle uzyskał podczas drugiego i czwartego strzelania, a dwa podczas pierwszego. Słabszy występ Bjoerndalena pozwolił Sikorze na zachowanie żółtej koszulki liderki Pucharu Świata.

Wyniki live biegu indywidualnego na 20 km; Whistler k. Vancouver; 11.03.2009 r. / Fot. Mariusz Michalski, Print Screen ze strony biathlonresults.comW zawodach brali udział również trzej inni Polacy, którzy wypadli bardzo słabo. W stawce dziewięćdziesięciu zawodników, którzy ukończyli bieg, Krzysztof Pływaczyk był 82. (0+2+2+1), Łukasz Szczurek - 85. (2+1+2+0), a Adam Kwak - 86. (2+2+0+0).

Środowe zawody były przedolimpijskim sprawdzianem. Rozegrano je bowiem w kanadyjskiej miejscowości Whistler (125 km na północ od Vancouver) - na trasie, na której za rok zawodnicy pobiegną podczas Zimowych Igrzysk Olimpijskich.