Facebook Google+ Twitter

Tomasz Stańko - filozof z trąbką

Piękno jazzu istnieje także poza Krakowem! A do niedawna nigdy bym w to nie uwierzył... W Norwich Stańko wraz z Wasilewskim, Kurkiewiczem i Miśkiewiczem brzmieli momentami jak jeden cudowny instrument.

Ostrów Wielkopolski, 23.04.2009. Tomasz Stańko podczas koncertu "Komeda w Filharmonii". / Fot. Tomasz Wojtasik/PAPWczoraj, 3 maja, w centrum historycznej stolicy królewskiej - w Norwich, odbył się koncert kwartetu jazzowego Tomasza Stańki. Położony w samym centrum miasta, naprzeciw Biblioteki Milenijnej, obszerny kościół św. Piotra Mancrofta nie wypełnił się może po brzegi, ale ci, którzy przyszli na 20.300 przeżyli wspaniałe półtorej godziny. Jak zwykle perfekcyjna, łagodna wersja jazzu, inspirowanego ewidentnie Milesem Davisem, wprawiła koneserów w uniesienie, a ciekawskich w zachwyt.

Proszę wybaczyć, że zabraknie w tej notce analizy fachowca, ale nieźle przeszkolony dyletant - za jakiego się uważam, z prawdziwą dumą słuchał muzyków z ukochanego Krakowa. Stańko wraz z Wasilewskim, Kurkiewiczem i Miśkiewiczem brzmieli momentami jak jeden cudowny instrument. Charakterystyczne zmiany tempa, nastroju i melodie tak wspaniale pasujące do klimatu Krakowa absolutnie na miejscu były także we wschodniej Anglii.

Polacy nie stanowili znaczącej grupy słuchaczy, ale mistrzostwo artystów zostało docenione przez publiczność, która do tej pory nie kojarzyła Polaków z artyzmem jazzowym. Opinie po koncercie były entuzjastyczne. Koncert odbył się w ramach dorocznego Norfolk and Norwich Festival, a jednocześnie był częścią akcji promującej kulturę polską w Wielkiej Brytanii.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Drodzy Przyjaciele!

Proces prawnej rejestracji RadiaJAZZ.FM został zakończony. Z radością informujemy, że Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej "EuroJAZZ" czyli prawny właściciel RadiaJAZZ.FM posiada osobowość prawną: wpis do Krajowego Rejestru Sądowego, REGON i numer NIP.
Wybrana przez nas forma prawna określa, że Fundacja "EuroJAZZ" jak i RadioJAZZ.FM są przedsięwzięciem społecznym, a więc naszym i naszych Słuchaczy.
FPMJ "EuroJAZZ" (chociaż jako fundacja ma prawnie taką możliwość) nie prowadzi i nie będzie prowadzić działalności gospodarczej. Środki finansowe na funkcjonowanie RadiaJAZZ.fm będą pochodzić wyłącznie ze zbiórek wśród Słuchaczy i darowizn lub subwencji od firm i osób prawnych.
Do tej pory ze środków własnych udało nam się wyposażyć studio w trzy komputery, cyfrowy stół mikserski, mikrofon i urządzenia peryferyjne. Do stałych kosztów należy miesięczne utrzymanie łącza internetowego, streamingu (czyli rozdzielenia w internecie sygnału ze studia), opłaty ZAIKS. Przed nami inwestycja w profesjonalny program emisyjny.
Liczymy na Was: bez Waszego udziału nasza inicjatywa nie ma szans rozwoju, a na dłuższą metę przetrwania. Każda złotówka jest dla nas cenna.
Ze swojej strony obiecujemy, że dołożymy wszelkich starań, żebyście mogli być dumni ze swojego RadiaJAZZ.fm.

Istniejemy dla Was! I dzięki Wam.

Misją RadiaJAZZ.FM jest:

"Nadrzędną ideą powołania do życia RadiaJAZZ.FM jest stworzenie miejsca gdzie jeden z najwspanialszych gatunków muzyki będzie prezentowany w całej swej bogatej okazałości, we wszystkich barwach i odcieniach.

To miejsce gdzie dobór muzyki nie będzie wyznaczany wykresami ani badaniami marketingowymi, ale będzie tworzony przez ludzi oddanych jazzowi, mających pasję dzielenia się muzyką. W naszej stacji swoje miejsce znajdą nowości, najpiękniejsze standardy, a także najcenniejsze archiwalia polskiego i światowego jazzu. Penetrować będziemy wszystkie rodzaje jazzu: od mainstreamu po funk, od free po fusion, od klasyki po etno czy od dixielandu po awangardę.

RadioJAZZ.FM jest tworzone z myślą o całej rzeszy ludzi których oczekiwania wychodzą ponad przeciętną.
Obiecujemy, że będziemy z Wami słuchać jazzu szeroko otwartymi uszami."


Redakcja RadiaJAZZ.FM

Ola Nowosad, Jurek Szczerbakow, Darek Błahuta, Paweł Nowak, Joanna Brodnicka

Fundacja Popularyzacji Muzyki Jazzowej "EuroJAZZ"
ul. Wiktorska 88 m 22
02-582 Warszawa
KRS: 0000328132
NIP 5213526160
REGON 141825748
nr konta: 05 1020 1169 0000 8002 0138 6994

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.