Facebook Google+ Twitter

Tomasz Terlikowski chce umieszczenia krzyża w godle państwowym

Redaktor naczelny "Frondy" i publicysta katolicki Tomasz Terlikowski, zaproponował na swoim blogu, by do godła Rzeczpospolitej powrócił krzyż.

 / Fot. Bartosz Zieliński/Licencja GNU"Powrót do godła z pierwszych lat istnienia II Rzeczpospolitej, co proponuje Związek Podhalański, to znakomity pomysł. Krzyż, który w nim jest przypominałby nam niezwykle mocno o korzeniach naszego państwa, a ono samo odzyskałoby także symboliczne zakorzenienie w demokratycznej i chrześcijańskiej tradycji." - pisze Terlikowski w swoim wpisie Nie bójmy się krzyża w godle!

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcy


Zdaniem publicysty umieszczenie w godle krzyża realnie wprowadzałoby go w "przestrzeń symboliczną". Twierdzi też, że byłby to dowód ze strony PiS i PO, że partie te nie walczą z symbolem chrześcijaństwa i nie obawiają się go.

 / Fot. Ziegenpl/Domena publicznaTerlikowski uważa też, że inicjatywa mogłaby zostać poparta przez wymienione partie, jeżeli "są [w nich] rzeczywiście chrześcijanie, a nie tylko udawacze!".

Wpis redaktora naczelnego "Frondy" wzbudził spore kontrowersje. Komentatorzy powołują się m.in. na konstytucyjną wolność wyznania. "A nie przyszło Panu do głowy, że w Polsce żyją także obywatele tego kraju i tej narodowości, którzy są agnostykami, buddystami muzułmanami, judaistami etc. etc., zatem nie są chrześcijanami, a że Konstytucja RP gwarantuje im wolność tę wyznania i tym się odróżniamy od islamskich fundamentalistów, którzy miewają w godle i fladze symbole religijne" - pisze Mila Nowacka. Pojawiają się także głosy poparcia połączone z postulatem intronizacji Jezusa Chrystusa na króla Polski.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (23):

Sortuj komentarze:

Sonneilion
  • Sonneilion
  • 14.04.2011 12:52

Litości!
Mamy zostać kolejnym państwem wyznaniowym?
Mało to krzywd ludzkości uczynili fanatycy?
Nie życzę sobie symbolu religijnego w polskim godle i tyle, a pan Terlikowski może się nimi obwiesić jak choinka, jego wola. Byle z dala ode mnie.
Mamy dość kościołów i innych świątyń gdzie każdy kto ma życzenie może się oddawać praktykom w które wierzy i którym hołduje. Proszę nie zapominać szanowny panie.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Izkarioza
  • Izkarioza
  • 08.04.2011 21:40

Jadwiga - wypowiadaj się o złotym cielcu i mamonie Bogu twoich ziomali, z pod góry Synaj.
Bałwanów to szukaj w żmijowatym plemieniu bogobójców.

Komentarz został ukrytyrozwiń

"Związek Podhalan proponuje, aby w godle Polski znalazł się krzyż. Pomysł budzi emocje" [(http://www.rp.pl/artykul/638759_Chca-orla-w-koronie-z-krzyzem.html)]
... i kto pierwszy wpadł na ten pomysł?

Komentarz został ukrytyrozwiń

A czy ktoś policzył koszt tego przedsięwzięcia?

Tyle biedy w tym kraju, miasta toną w śmieciach, a tu ktoś chce produkować nowe!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Wpis Terlikowskiego wzbudził kontrowersje, bo autor zupełnie niepotrzebnie podgrzał atmosferę i zagrał na emocjach.
Jeśli spojrzeć na tę propozycję racjonalnie, to nie ma o co kruszyć kopii, bo godło z czasów II Rzeczypospolitej przedstawiało Orła Białego w koronie nawiązującej do polskich insygniów koronacyjnych, zagrabionych i zniszczonych przez Prusaków. Koroną koronacyjną była od czasów Władysława Łokietka tzw. Korona Chrobrego, zwieńczona złotym globem z krzyżykiem. Ani w czasach II RP, ani obecnie Polska nie jest królestwem, więc korona nie oddaje stanu faktycznego, tylko nawiązuje do przeszłości państwa.
A Konstytucja nie precyzuje jej kształtu:
"Art. 2 ust. 1. Godłem Rzeczypospolitej Polskiej jest wizerunek orła białego ze złotą koroną na głowie zwróconej w prawo, z rozwiniętymi skrzydłami, z dziobem i szponami złotymi, umieszczony w czerwonym polu tarczy."
(Nb. korony z globem i krzyżykiem występują również w godłach Szwecji, Belgii, Bułgarii, Danii, Hiszpanii, Holandii i Luksemburga.)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Spuśćmy zasłonę milczenia nad pomysłem pana Terlikowskiego!

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 07.04.2011 07:59

Kto jest Szefem Terlikowskiego ?

http://demotywatory.pl/2900331/Przecietny-pracownik

Komentarz został ukrytyrozwiń

@Rafał Gdak - Jak znam życie - Watykan by sie od tego nie odciął. A pomysły faktycznie - rodem z główek bardziej papieskich od samego papieża.

Komentarz został ukrytyrozwiń

@ Jadwiga: nie ma w tym woli Watykanu, to fantazja red. Terlikowskiego. Przypuszczam nawet, że Kościół odetnie się od tego pomysłu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Sam pomysł nie jest oryginalny, niepokojące we wpisie naczelnego Frondy jest co innego - szantaż moralny i stawianie sprawy na ostrzu noża: "są [w nich] rzeczywiście chrześcijanie, a nie tylko udawacze!". Z tego wynika, że politycy "tych" partii są chrześcijanami, jeżeli będą zwolennikami krzyża w godle. Niebezpieczny tok myślenia. Mało tego, mający niewiele wspólnego z ewangeliczną zasadą "oddajcie co boskie Bogu, a co cesarskie cesarzowi".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.