Facebook Google+ Twitter

Tomasz Turowski, szpieg i ambasador, kłamcą lustracyjnym?

Tomasz Turowski, były ambasador tytularny w Moskwie, stawił się w sądzie. Na wniosek prokurator IPN Anety Rafałko, wszczęto wobec Turowskiego postępowanie lustracyjne.

IPN podejrzewa, że Turowski zataił w oświadczeniu lustracyjnym, że był funkcjonariuszem MSW. Z ustaleń "Rzeczpospolitej" wynika, że po wstąpieniu w 1975 r. do zakonu jezuitów, był szpiegiem służb specjalnych PRL. Nadano mu kryptonimy Orsom, Dzierżoń i Ritter. Gazeta ustaliła, że Turowski infiltrował także środowisko Editions Spotkania, a nawet Stronnictwo Demokratyczne.

Postępowanie lustracyjne będzie niejawne, a dokumenty mają klauzulę tajności. W sądzie oskarżony pojawił się w towarzystwie policyjnej ochrony. Zarówno funkcjonariusze, jak i rzecznik sądu nie potrafili odpowiedzieć na pytanie "Rzeczpospolitej", z jakiego powodu były ambasador tytularny jest chroniony.

15 lutego 2010 r. Turowski został skierowany do Moskwy, by przygotować wizytę Donalda Tuska i Lecha Kaczyńskiego w Katyniu.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (10):

Sortuj komentarze:

BNAI BRITH-czytaj
  • BNAI BRITH-czytaj
  • 24.02.2011 19:19

nic się nie skończyło judeobolszewia ubecko michnikowska o nazwiskach niewiadomego pochodzenia istnieje BNAI BRITH

Komentarz został ukrytyrozwiń

http://www.deon.pl/wiadomosci/polska/art,6142,tomasz-turowski-jest-klamca-lustracyjnym.html - jezuici również komentują działalność swojego byłego współbrata.

Komentarz został ukrytyrozwiń
levy
  • levy
  • 24.02.2011 09:01

Panie Konopka, podaj pan dowody, bo jak na razie do ujadanie burka na łańcuchu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Radio WNET, wywiad z Piotrem Jedlińskim, na temat Turowskiego: http://www.radiownet.pl/radio/wpis/11835/
Wywiad rosyjskiego radia, m.in. z Turowskim, przeprowadzony 12 kwietnia 2010 r.: http://finam.fm/archive-view/2372/ i jego zapis w języku polskim: http://wpolityce.pl/view/5956/Tylko_u_nas__pelny_zapis_rozmowy_radiowej_z_udzialem_Tomasza_Turowskiego__12_kwietnia_2010_r_.html

Warto zwrócić uwagę na ten fragment wywiadu:

"Turowski: Ja oczywiście zgadzam się z Panem, i sądzę, że my już jesteśmy na dobrej drodze, dlatego, że jest polsko-rosyjska Komisja ds. Trudnych. I wszyscy rozumieją, a przynajmniej cała inteligencja polska rozumie, że nie wolno iść do przodu z odwróconymi plecami. To jest niemożliwe. Nie zapominając, trzeba starać się iść naprzód. A iść naprzód można tylko, kiedy przekształcisz również historyczną świadomość przede wszystkim młodego pokolenia.Tak, że praca tej komisji - podstawowa, kluczowa również, jeżeli chodzi o podręczniki. Nam to się udało zrobić z Niemcami.

Prońko: Czy to możliwe z Rosją?

Turowski: Myślę, że jest to absolutnie możliwe z Rosją. I ta polityczna wola teraz jest bardzo widoczna".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Turowski okazał się tym "tajemniczym Polakiem" który był na miejscy katastrofy i wydawał rozkazy Rosjanom.To on domagał się aresztowania montażysty TVP Sławomira Wiśniewskiego i zniszczenia filmu.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Galopujecie w sądach bez umiaru. Już jest wiadomym, że IPN złamał obowiązującą zasadę demaskując "nielegala". Służby dyplomatyczne całego świata mają w swoich szeregach oficerów wywiadu. Takim był-prawdopodobnie Turowski. Zastrzegam się bo nikt poza kilkoma osobami w kraju tego nie wie (może trzy, cztery). Nawiasem pisząc pozytywnie zweryfikowany. Lubimy palić mosty, lubimy niszczyć budowane mechanizmy obrony kraju. Rafale, osobą towarzyszącą nie był policjant. Nie te służby, nie ten zakres odpowiedzialności. Nic w tym kraju nie zrobimy niszcząc ciągłość i szukając wroga w każdej dziurze. Udało się Turowskiego obronić przed dekonspiracją trzynaście lat temu, dzisiaj załatwiliśmy się sami, własnoręcznie. Gratulacje dla IPN.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Czy szpieg - to nie za dużo powiedziane? Może raczej donosiciel?
Swoją drogą, ciekawe, że era donosicieli skończyła się wraz z PRL-em :)

Komentarz został ukrytyrozwiń
leon0
  • leon0
  • 23.02.2011 18:00

i przygotował!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Nie pierwszy i nie ostatni.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Stanisław Ciosek - inny były ambasador w moskwie. Fajny kurde facet. ;-)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.