Facebook Google+ Twitter

Tomasz Zubilewicz atrakcją turystyczną

Współautorzy: Barbara Podgórska

Na kończących sie dzisiaj w Katowicach Międzynarodowych Targach Turystyki, Sprzętu Turystycznego, Żeglarskiego i Sportowego GLOB 2011, atrakcją turystyczną okazał się… Tomasz Zubilewicz.

 / Fot. Adam K. Podgórski / Fot. Adam K. Podgórski
Sympatyczny, zawsze w pogodnym, nawet mimo niepogody, nastroju, „Zubi”, popularny prezenter TVN, spec od informacji i prognoz meteorologicznych, prezentował własną książkę „Zabrze na każdą pogodę”.

Praca jest godna polecenia z wielu powodów. Wymieniamy zaledwie dwa. Po pierwsze: Zabrze staje się liderem w promowaniu turystyki postindustrialnej. Na renomowanym Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego, znajdują się aż cztery wyjątkowe obiekty zabrzańskie. Są to: Muzeum Górnictwa Węglowego, Skansen Górniczy „Królowa Luiza”, Szyb „Maciej”, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego „Guido”. Żadne inne miasto nie może pochwalić się takimi zabytkami. Autentycznie żyjącymi, na dodatek.

Gwiazdy TVN-u wygrały z reprezentantami Sejmu

Po drugie: Zubilewicz, urodzony warszawiak, z dużym znawstwem i swadą opowiada o licznych atrakcjach śląskiego miasta, które co przyznaje we wstępie, ”w jakiś sposób towarzyszyło mojej młodości”. Podczas spotkania wyjaśnił: "W moim domu mówiło się sporo o piłce i o
Zabrzu, bo rodzice byli kibicami Górnika"

„Zubi” przyznaje, że nie znał wcześniej Zabrza, poznawał je w trakcie prac nad ksiązką. I chyba poznał znakomicie, skoro ze znawstwem przedstawia jego dzielnice i co ciekawsze zakamarki, oprócz wymiennych, także Główną Kluczową Sztolnię Dziedziczną, podziemny kanał górniczy, ewenement na skalę nieomal światową, Kolonię B, Zandkę, Rokitnice, Biskupice, pogranicza rudzko-zabrzańskie nad Czarniawką, dolinę Bytomki.

Przewodnik Zubilewicza wzbogaca suplement familijno-kulinarny z miniesejami o najsłynniejszych potrawach śląskich, aczkolwiek w tym miejscu musimy zwrócić uwagę, że prawdziwy Ślązak dostaje drgawek, słysząc określenie "żurek śląski". Na Śląsku nigdy nie jadano żurku, a tylko, i wyłącznie żur. Żurek, to jakiś wymysł z torebek ze sztucznymi erzacami!

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcyJest też w opracowaniu spis ulic aktualny i po niemiecku, według stanu z 1941 roku, są szczegółowe mapki opisywanych obszarów, jest wiele ciekawych zdjęć. Przewodnik powstał dzięki współpracy Tomasza Zubilewicza z Marcinem Krzemińskim i spółką Vero Steel, a wydało go Wydawnictwo KCS PLUS Krystyna Ślusarczyk.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Szkoda, że nie byłem. Ale trudno - za rok znowu będą

Komentarz został ukrytyrozwiń

5*.Ciekawe.

Komentarz został ukrytyrozwiń

No..no redaktorze Podgórski, co za spotkanie Panu sie przytarfiło...
pozdrawiam ,

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.