Facebook Google+ Twitter

Tonga. Na dnie oceanu nurkowie znaleźli okręt korsarzy

Morza i oceany kryją w swoich głębinach najróżniejsze odwieczne tajemnice i bardzo często prawdziwe skarby. Ostatnio nurek odkrył u wybrzeży Tonga wrak statku z XIX wieku, z ogromnym ładunkiem złota i srebra.

 / Fot. Marlith/CC 2.0Tego odkrycia nikt nie planował. W pobliżu wyspy państwa Tonga, na południowym Pacyfiku, nurek odnalazł wrak okrętu korsarskiego, który poszedł na dno oceanu w XIX wieku. W jego ładowniach tkwi potężny skarb, zdobyty przez brytyjskich korsarzy, na Francuzach i Hiszpanach - informuje serwis Gazeta.pl.

Z kronik historycznych wiadomo, że statek "Port-au-Prince" brytyjskich korsarzy, zaatakowali w 1806 roku polinezyjscy wojownicy i na rozkaz króla Finau Ulukalali II, zabili większość członków załogi. Wojownicy tongijscy zabrali ze statku wszystko to, co wydawało im się potrzebne, przede wszystkim działa, a jednostkę pływającą zatopili razem ze skarbem. Taką informację podało obecnie tongijskie ministerstwo turystyki.

Na długie lata ślad po słynnym statku zaginął. Ale wody oceanu doskonale chroniły jego kształty i skarby. Niedawno odkrył jego wrak nurek. Leży u wybrzeży wyspy Foa. Rozmiarami i kształtem, odpowiada historycznym opisom statku "Port-au-Prince", brytyjskich korsarzy.

Rzeczniczka ministerstwa turystyki państwa Tonga powiedziała, że jeśli się to potwierdzi - odzyskany zostanie nie tylko wrak, ale także skarb, a w nim m.in. zawartość dużych ilości miedzi, srebra i złota oraz srebrnych lichtarzy, kadzielnic, krucyfiksów i kielichów. Dodała również, że na kadłubie statku znajdował się znak szczególny - miedziany element, który według brytyjskiego muzeum morskiego ma świadczyć o tym, że został zbudowany między rokiem 1780 a 1805.

Statek "Port-au-Prince" zbudowała i zwodowała stocznia we Francji, ale "został przejęty przez Anglików", którym służył jako okręt piracki. Wypłynął na szerokie przestworza wodne w 1805 roku, z tajną misją ataków i łupiestwa statków hiszpańskich i francuskich, będących wówczas rywalami Anglików, w podboju mórz i oceanów.

Znajdź nas na Google+

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

Stanisław Cybruch
  • Stanisław Cybruch
  • 10.08.2012 10:28

Markoni Dzisiaj 07:09
Bo każdy z nas ciągle jest dzieckiem.

Komentarz został ukrytyrozwiń
Markoni
  • Markoni
  • 10.08.2012 07:09

Panie Stanisławie dlaczego u Pana tak dziecinne zdjęcie w profilu ???

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.