Facebook Google+ Twitter

Tony Banks z Genesis: - Nigdy nie mów nigdy. Dziś koncert zespołu w Chorzowie!

  • Źródło: Dziennik Zachodni
  • Data dodania: 2007-06-16 08:13

Rozmowa z Tonym Banksem, założycielem i członkiem zespołu Genesis, który dziś (21 czerwca) wystąpi na Stadionie Śląskim w Chorzowie.

Ostatnie płyty z Philem Collinsem były raczej zbliżone do stylistyki popowej a nawet dance’owej, ale „Calling All Stations”, nagrana już po odejściu Collinsa, była inna, bardziej rockowa. Dlaczego?
Wspólna muzyczna droga z Philem przez lata wytyczyła pewien kierunek, w którym podążało Genesis. Kiedy więc Phil opuścił grupę, musiała nastąpić pewna zmiana, wynikająca z naturalnych powodów. Płyta „Calling All Stations” jest chyba nieco bliższa wcześniejszym albumom Genesis. Brzmi inaczej, nieco ciężej. To w dużej mierze zasługa nowego wokalisty, Ray’a Wilsona. Taka zwykle jest kolej rzeczy – inny głos, inne podejście do muzyki, w efekcie nieco inny album. Nowa osobowość zawsze pociąga za sobą zmiany.Masz poczucie, że to dobry czas dla powrotu Genesis na scenę?
Temat reaktywacji długo przewijał się w naszych rozmowach. Ostatnie dwa, trzy lata to był czas zastanawiania się nad tym, co by się mogło wydarzyć. Mamy wsparcie wielu fanów i wytwórni więc postanowiliśmy raz jeszcze spróbować. Robimy to też dla samych siebie. Muzyka i to, że po 15 latach znowu możemy wspólnie pojawić się na scenie, cieszą nas po prostu.

O ile efektem waszej reaktywacji jest trasa koncertowa, o tyle nic nie słychać o nowym albumie. Dlaczego?
Faktycznie w tym momencie nie mamy żadnych planów dotyczących nowego krążka. Teraz chcemy się skupić wyłącznie na tej trasie, na graniu dobrych koncertów. Przygotowywanie nowej płyty zajmuje dużo czasu, to przynajmniej kolejne dwa lata zaangażowania, także pod kątem promocyjnym. Tak więc póki co nie myślimy o tym. Zobaczymy najpierw jak potoczy się nasze tournee, jak będziemy się czuć po jego zakończeniu.

Czyli istnieje szansa, że pomyślicie o tym po ostatnim koncercie w ramach „Turn It On Again – On Tour”?!
Teraz nie mamy takich planów. Ale jest takie powiedzenie „nigdy nie mów nigdy”.

To wasze pierwsze spotkanie na scenie po piętnastu latach przerwy! Jakie emocje towarzyszą Ci teraz?
Wprawdzie minęło 15 lat, ale czuję się naturalnie w tym składzie! Rozumiemy się doskonale, dużo rozmawiamy, muzycznie brzmi to wciąż bardzo dobrze. To zawsze duży komfort, kiedy ludzie mający grać ze sobą czują się swobodnie na scenie.

Czego możemy się spodziewać po waszym koncercie w Polsce?

To będzie bardzo spektakularne i naprawdę dobrze wyglądające show. Zagramy najważniejsze piosenki, które przewinęły się przez całą naszą karierę.

Słyszałam, że będziecie na scenie ponad dwie godziny?!
Nawet dwie i pół godziny. To będzie poważne przedsięwzięcie, czeka nas dużo pracy, ale przecież mamy na koncie kilkanaście albumów, dużo muzyki... musieliśmy dokonać dobrej selekcji, wybrać to, co najlepsze.

A który z tych utworów jest twoim ulubionym?

Myślę, że mógłbym wybrać „Domino” – piosenkę pochodzącą z płyty „Invisible Touch”. Mam jeszcze kilku faworytów m.in. z krążka „Duke” – „Duchess”, którego wprawdzie nie gramy... Ciężko jest tak wybierać.


Wielkie show po 15 latach


W listopadzie ubiegłego roku, podczas konferencji prasowej w ekskluzywnym londyńskim hotelu Mayfair, muzycy legendarnego zespołu Genesis oficjalnie ogłosili, że oto wracają na scenę. Wszyscy z zaciekawieniem spoglądali czym ci panowie są w stanie jeszcze nas zaskoczyć. Po 15 latach przerwy od ostatniego tournee, różnych doświadczeniach zebranych na polu artystycznym postanowili ponownie połączyć swoje siły. Tony Banks, Phil Collins i Mike Rutherford wierzą, że nazwa trasy „Turn It On Again” przyniesie im dużo szczęścia. Taki tytuł nosi bowiem jeden z największych ich hitów. Podczas aktualnego tournee niestety nie zobaczymy jednego z założycieli Genesis – Petera Gabriela, a skład zespołu uzupełnią Chester Thompson (perkusja) i Daryl Stuermer (gitara). Europejska trasa koncertowa „Turn It On Again – The Tour” rozpoczęła się w miniony poniedziałek, 11 czerwca w Helsinkach (Stadion Olimpijski). W jej ramach zespół zagra w sumie 19 koncertów w 12 krajach. W najbliższy czwartek, 21 czerwca legendarna brytyjska formacja zagra na chorzowskim Stadionie Śląskim. „Turn It On Again – The Tour” szykuje się jako wielki show medialne. Nad planami dotyczącymi realizacji tej trasy czuwa dwóch najlepszych na świecie techników: Patrick Woodroffe (mistrz oświetlenia) i Mark Fisher (uznany specjalista od kompozycji).

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

... jak do tego doszło, że ja mam teraz sesję?! brryyyyy!

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.