Facebook Google+ Twitter

Tony trotylu w podwarszawskich lasach

  • Źródło: Gość dnia
  • Data dodania: 2007-09-13 09:28

W podwarszawskich lasach policja znalazła 270 kg materiałów wybuchowych, z których można przygotować setki bomb. Trotyl miał trafić w ręce stołecznych gangsterów.

 / Fot. Archiwum KSPOd kilku lat do funkcjonariuszy wydziału dw. z terrorem kryminalnym docierały informacje, że grupy przestępcze działające w Warszawie zaopatrują się w materiał wybuchowy w podwarszawskich miejscowościach. Okazuje się, że większość trotylu i innych chemicznych substancji wybuchowych, używanych do konstruowania bomb, pochodzi z niewypałów i niewybuchów z okresu II wojny światowej, znajdowanych przez członków gangów, a czasem nawet militarystów oraz zbieraczy złomu w lasach. Właśnie za ich pośrednictwem materiały te trafiały do grup przestępczych.

Wczoraj policjanci razem z patrolem saperskim, wykorzystując specjalistyczny sprzęt, przeczesali lasy koło Wesołej, Wawra i Halinowa.

- Efektem poszukiwań było zabezpieczenie 275 kilogramów materiałów wybuchowych zawartych w pociskach artyleryjskich i granatach moździerzowych – mówi komisarz Marcin Szyndler ze stołecznej policji. - Znaleziono 14 pocisków 152 mm, 14 pocisków 122 mm, pocisk 105 mm, 2 pociski 100 mm, 2 pociski 85 mm, 76 pocisków 81 mm, 24 pociski 76 mm, 12 pocisków 57 mm, 30 pocisków 37 mm, pocisk 45 mm, pocisk rakietowy 300 mm i 5 zapalników. Zabezpieczone materiały przygotowane były już do wywozu i miały trafić do grup przestępczych – mówi policjant.

Każdego roku pirotechnicy wspólnie z saperami przeszukują lasy znajdując tysiące pocisków i bomb z okresu drugiej wojny światowej.

- Akcje te mają oczyścić lasy z niebezpiecznych pamiątek przeszłości – tłumaczy policjant z terroru kryminalnego prowadzący operację. – Chociaż od zakończenia wojny upłynęło kilkadziesiąt lat, to leżące w ziemi pociski i amunicja stanowią zagrożenie. Dlatego zwracamy się do wszystkich osób spacerujących po lasach, aby nie zabierały niebezpiecznych przedmiotów. Jeżeli zauważymy podejrzane znalezisko, to natychmiast powinniśmy zawiadomić policję – apeluje oficer.

Piotr Sieńko, Polskapresse

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.