Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

14205 miejsce

TOP 5 - najlepsze filmy w kategorii horroru

Ranking najlepszych filmów w kategorii horrorów to pięć produkcji, które w jakimś stopniu najpełniej oddają istotę gatunku. Kinematografia pozwala bać się i napawać lękiem na straszną skalę.

Horror jest tym dziecięciem w filmowej rodzinie, które stanowi o apogeum grozy w mocniejszym tonie, aniżeli thriller. Efekt wzmacniany jest nie tylko pewnymi walorami akustycznymi, które objawiają widzowi marność kondycji ludzkiej jękiem, skowytem, wrzaskiem ćwiartowanych czy zjadanych żywcem zabłąkanych osobników. Filmy grozy zawdzięczają swoje powodzenie przede wszystkim wymyślną wizualizacją. Scenografia i charakteryzacje obliczone na wywołanie u odbiorcy paroksyzmów strachu bywają zarazem udaną receptą na odniesienie sukcesu. Dzieło mające za zadanie przerazić i zmusić do oglądania się za siebie objawia swoją moc poprzez obranie za główny punkt kilku wzorcowych i sprawdzonych tematów.

po piąte: duchy mogą opanować nawet Twój odbiornik telewizyjny, czyli "Duch" w reżyserii Tobe Hoopera (1982)

"Poltergeist" plakat start your novel blog/CC3.0 / Fot. start your novel blog Umiejętnością kreowania atmosfery niepokoju zabłysnął Tobe Hooper przy wydatnej pomocy Stevena Spielberga. Szczególny przypadek aktywności duchów jaki przedstawiono to "Poltergeist", co oznacza ducha hałasującego, czyli stukającego, łomoczącego, a nawet przemeblowującego mieszkanie. Film wyświetlany w polskich kinach pod tytułem "Duch" okazał się być przebojem takim jak wszędzie. Historia rodziny, która wprowadziła się do domu postawionego na indiańskim cmentarzysku skrzy pomysłowością i talentem filmowców niezmiennie od lat. Cukierkowy obraz amerykańskiej klasy średniej zostaje w swojej sielance naruszony siłą nadprzyrodzoną, której efektowność wbija w kinowy fotel. Niebezpieczeństwo czai się wszędzie. Telewizor czy szafa służą demonstracji nadnaturalnej mocy. Sprzęty domowe lewitują, "Duch" - kadr z filmu; połączenie z innym wymiarem przy pewnych oporach zainteresowanej dayofwoman.blogspot/CC3.0 / Fot. dayofwoman.blogspot są aportowane, a mała Carol Ann pałęta się między światami, ku przerażeniu swoich rodziców. Niezwykła rola demonicznej Tanginy, kobiety-medium. Film porasta swoista legenda, a raczej klątwa. W tajemniczych okolicznościach zginęło kilka osób z ekipy tworzącej "Ducha", innym przytrafiały się pomniejsze nieszczęścia.

po czwarte: rzeźnictwo jako forma spędzania wolnego czasu, czyli "Teksańska masakra piłą mechaniczną" w reżyserii Tobe Hoopera (1974)

"The Texas Chain Saw Massacre" poster frommidnight.blogspot/CC3.0 / Fot. frommidnight.blogspot Jeszcze raz Tobe Hooper i film jakim zwrócił na siebie uwagę. Obraz kultowy dla miłośników rozrywki, którą przywykło się określać mianem rzeźni. Horror buduje tutaj swoją definicję poprzez epatowanie jawnym okrucieństwem i bestialstwem. Peryferyjne zakątki Stanów Zjednoczonych to ulubione miejsca młodych ludzi chcących spędzić wakacyjny czas. Reżyser postanowił zaproponować labę według swojej koncepcji, a inspiracją był niechlubny dorobek Eda Geina. Młodzież napotyka rodzinę, która nie hołduje zasadom dobrze rozumianej agroturystyki. Pod przewodnictwem Leatherface`a, który zawdzięcza swoje miano masce z ludzkiej skóry postanawiają zaspokoić swoją ciekawość w dość niecodzienny sposób. Tytułowe narzędzie tak jak brzytwy i inne przedmioty służą tubylcom do zaprezentowania widzowi jak dalece jest mu "Teksańska masakra piłą mechaniczną" - Leatherface w uniesieniu geeksofdoom/CC3.0 / Fot. geeksofdoom obce rozumienie psychopatów i dewiantów. Niskobudżetowa produkcja stała się hitem i równie duże powodzenie odnosiła na stołach cenzorów większości krajów na świecie.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (2):

Sortuj komentarze:

@Grzegorz Wasiluk - Pytania, które stawiałem sobie wcześniej są jak widzę zasadne. Faktem jest, że za film najlepszy w tej kategorii uznałem produkcje, które można postrzegać poprzez sławę jakiej zdążyły dostąpić. Poniekąd należy zauważać proporcje w jakich pozostał budżet, którym dysponowali twórcy. W przypadku takich filmów jak "Nosferatu" przeważa wartość dzieła sztuki, które broni się wyśmienicie. Nie dostąpiły zaszczytu zagoszczenia na TOP 5 dzieła takie jak "Lśnienie", seria "Koszmarów z ulicy Wiązów", kilka nieznanych filmów i koszmarki, które cieszyły się powodzeniem podobnym do "Teksańskiej masakry piłą mechaniczną."

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałem te wszystkie filmy. Czy to akurat najlepsze w kategorii? Czy tylko najbardziej znane? Moje upodobania są nieco inne, ale... De gustibus non est disputandum. W każdym razie Egzorcysta (1973) naprawdę mi się spodobał.

Osobiście uważam, że dobry dreszczowiec jest o niebo lepszy niż kiepska komedia. Zaś o dobrych komediach właśnie dziś napisałem.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Zobacz także:

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.