Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

5634 miejsce

Top 5 najniebezpieczniejszych lotnisk świata

Sześciuset metrowa przepaść na końcu pasa, autostrada biegnąca przez drogę startową czy lot tuż nad plażą - to tylko niektóre z niebezpieczeństw przy lądowaniu. Zapraszam na subiektywny ranking najniebezpieczniejszych lotnisk na świecie.

Miejsce 1 - Lukla

 / Fot. Print screen http://www.youtube.com/watch?v=vqop17wUiDkPołożone na dużej wysokości, otoczone górami, charakteryzuje się uskokami, wiatrem, krótkim pasem i nagłymi zmianami pogody. Takie warunki panują na lotnisku Lukla w Nepalu. Port lotniczy położony jest jest na wysokości 2860 m n.p.m. Krótki, półkilometrowy pas kończy się sześciuset metrową przepaścią. Wcześniej wznosi się ku górze na wysokość dziesięciopiętrowego budynku. Raz rozpoczętej procedury lądowania nie można cofnąć.Miejsce 2 - Tegucigalpa

 / Fot. Print screen http://www.youtube.com/watch?v=v_z5HtME9n8 Lotnisko w stolicy Hondurasu wymaga od pilotów dużej koncentracji
przy lądowaniu. Najwięcej trudności sprawiają pas i podejście. Samoloty muszą gwałtownie obniżać swój lot. Pas kończy się dwudziestometrową przepaścią. Pomocne okazują się znaki na ziemi. Pilotom nie pomagają panujące tam zmienne warunki atmosferyczne.

Kliknij, aby zobaczyć film z lądowania w stolicy Hondurasu

Miejsce 3 - St Barts

 / Fot. Print screen http://www.youtube.com/watch?v=-z2o0acIlm4Wizytówką tego lotniska, położonego na francuskiej wyspie, jest niezwykle krótki pas startowy. Jego długość to zaledwie 650 metrów. Okalają go wzgórza. Lądowanie wymaga wielu godzin szkoleń i specjalnej licencji. Sprawę komplikuje trudne podejście.

Kliknij, aby zobaczyć film z lądowania na lotnisku w St Barts

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (3):

Sortuj komentarze:

Świetny pomysł na materiał, multimedialne wykonanie. Gratulacje.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dorzucił bym lotnisko Kai-Tak w Hongkongu. Żeby trafić na pas lądowiska pilot musi schodzić pomiędzy wysokimi blokami osiedla.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Bardzo fajny materiał. Szczególnie że trudno wybrać ten top 5. Choć zgadzam się że Lukla to najniebezpieczniejsze lotnisko. Nie wiem jak jest teraz ale jeszcze nie dawno cała pomoc naziemna sprowadzała się do punktu Informacji Lotniskowej. Trudny jest też lotnisko Juancho na Antylach Holenderskich. Krótki pas, z jednej strony wysokie góry z drugiej urwisko. Coś alla lotnisko na Maderze. Pokusiłbym się też w tym top 5 o lotnisko Courchevel we Francji. 18,5 stopnia nachylenia i tylko 525 metrów długości.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.