Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

23 miejsce

TOP 5 największych samolotów świata

W ładowni An-225 zmieściłby się cały kadłub Boeinga 737. Airbusem A380 o długości 72,7 metrów może podróżować nawet 853 pasażerów w konfiguracji jednoklasowej. Sprawdź, co jeszcze charakteryzuje największe samoloty świata.

Miejsce 1 - An-225 Mrija

Antonov-An-225 / Fot. Larske, Creative Commons 3.0 Na pierwszym miejscu jak na kolosa przystało radziecka produkcja An-225 Mrija. Jest to obecnie największy i najcięższy używany samolot. Co ciekawe, zbudowano tylko jeden egzemplarz. Drugiego nie ukończono. Obecnie używany jest do transportu ciężkich towarów przez jedne z ukraińskich linii lotniczych. Co sprawiło, że trafił na sam szczyt zestawienia? Jego długość kadłuba wynosi 84 metry, a rozpiętość skrzydeł 88,4 metra. Na swój pokład jest w stanie zabrać ładunek o masie ponad 240 ton. W ładowni An-225 zmieściłby się cały kadłub Boeinga 737. Samolot kilkakrotnie lądował na polskich lotniskach.Miejsce 2 - Boeing 747-8

Boeing 747-8I / Fot. Ave Maria M Na miejscu drugim bezpiecznie wylądował pasażerski Boeing 747-8. Maszyna ma 76,3 metra długości oraz 68,5 metra rozpiętości skrzydeł. W jednoklasowej konfiguracji na pokład może zabrać 581 pasażerów. W wersji transportowej do ładowni zmieści 140 ton. Jego pierwszy lot właśnie w wersji transportowej odbył się w 2011 roku. Firma Boeing zaznacza, że model ten ma spalać do 11 proc. mniej paliwa niż jego konkurent Airbus A380, który jeszcze pojawi się w zestawieniu. Właśnie Boeingiem 787-8 przyleciała do Polski piłkarska reprezentacja Niemiec na Euro 2012.

Kliknij, aby zobaczyć filmik z Boeingiem 747-8

Czytaj dalej ------------------>
Lockheed C-5 Galaxy / Fot. Domena publiczna, http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Lockheed_C-5_Galaxy_take_off.jpg Airbus A340-600 / Fot. Joe Jones from Tokyo, Airbus A380 / Fot. Rdesoras, Creative Commons 2.0 http://commons.wikimedia.org/wiki/File:Airbus_A380_Paris_Air_Show.jpg

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (6):

Sortuj komentarze:

A te samoloty znacie? http://rekordyguinessa.pl/najwiekszy-samolot-swiata/

Komentarz został ukrytyrozwiń
Aero Star
  • Aero Star
  • 14.08.2012 03:44

Tak! To nie wszystko!Niedoceniani Rosjanie jeszcze nie wszystko pokazali.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ciekawy zestaw. C-5 Galaxy lądowała też na Okęciu. Roku nie pomnę.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Świetny temat. Bo o samolotach. Krótki ale treściwy. Zapraszam pasjonatów do rejestrowania tych olbrzymów na wysokościach przelotowych. Czasem pojawiają się nad naszym niebem :)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Widziałem Mriję czyli "Marzenie" na filmach. Moim zdaniem bardziej od rozmiarów imponujące jest to, iż jest to "zwyczajny samolot". To znaczy jest szybki, zwrotny, może wykonywać ostre zakręty na małej wysokości i w ogóle porusza się jak pojazd dużo mniejszy. Ciekawa jest też jego konstrukcja - we wnętrzu posiada on własny dźwig i załoga licząca kilkanaście osób jest całkowicie samodzielna przy załadunku i wyładunku towarów.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Latających olbrzymów jest więcej. Mnie fascynuje Airbus Beluga został zaprojektowany w 1991 roku na bazie Airbusa A300. Górnej części kadłuba nadano niezwykły kształt podkowy(w przekroju poprzecznym) o średnicy 7,7 m. Łatwy dostęp do ładowni zapewniono poprzez opuszczenie kokpitu i umieszczenie nad nim 17-metrowej otwieranej pokrywy.
Wyprodukowano tylko 5 egzemplarzy. Są trudne w pilotażu z uwagi na wysokość, co daje bardzo dużą wrażliwość na boczny wiatr, zwłaszcza przy lądowaniu i starcie.
Ładownia samolotu ma długość 37,7 m i szerokość 7,7 m. Konstrukcja może unieść ładunek nie cięższy, niż 47 ton, co pokazuje, że samolot został zaprojektowany na transport dużych ładunków, ale stosunkowo lekkich.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.