Facebook Google+ Twitter

Topi się zysk. Upały mocno uderzyły w branżę transportową

  • Źródło: Słowo Polskie Gazeta Wrocławska
  • Data dodania: 2006-07-15 22:59

Inspekcja drogowa skrupulatnie sprawdza, czy ciężarówki nie ważą zbyt dużo. W gorące dni żłobią bowiem bruzdy w słabej jakości asfalcie. Każdego dnia, gdy ciężarówki miały zakaz poruszania się, przewoźnicy tracili 30 tys. złotych.

To beznadziejna sytuacja, ledwo wychodzimy na swoje – narzeka Zbigniew Janiak, szef Dolnośląskiego Stowarzyszenia Przewoźników Międzynarodowych. I wylicza, że dzień przestoju jednego TIR-a to strata około tysiąca złotych, więc dla przedsiębiorstw, które operują najczęściej 30 ciężarówkami, ubytek w kasie może sięgnąć tygodniowo nawet 150 tys. zł.

Kiedy temperatura spadła w środę poniżej 30 st. Celsjusza, uchylono zakaz jazdy dla TIR-ów. Synoptycy zapowiadają jednak, że za kilka dni czeka nas nowa fala upałów.
Transportowcy denerwują się, że rząd w żaden sposób im nie pomaga, podczas gdy na same winiety dla jednego samochodu płacą rocznie 1,9 tys. zł, a cała danina dla fiskusa od średniej wielkości firmy pochłania rocznie ponad 160 tys. zł. Co prawda wzrost cen paliwa w tym roku spowodował podniesienie stawek przewozowych, ale nie jest to dobra wiadomość dla gospodarki, bo rosną koszty i w efekcie drożeją wszystkie towary.

Ogromna konkurencja sprawiła, że spadły zyski całej branży transportowej. Parę lat temu rentowność wynosiła ok. 15 proc., podczas gdy teraz ledwie sięga 2 proc. – Cwaniacy zakładają firmy na wsi, płacą śmiesznie niską składkę KRUS i jeżdżą na oleju opałowym. To oni ciągną nas w dół – denerwuje się Zbigniew Janiak.

W ostatnich miesiącach problemem stało się znalezienie dobrego kierowcy, bo wielu woli jeździć dla zagranicznych przewoźników. Zarabiają miesięcznie 1,5 tys. euro (ok. 6 tys. zł), ale kosztem własnego zdrowia, bo mają zazwyczaj jedną wolną niedzielę w miesiącu.

Dla porównania – we wrocławskich firmach dostają na rękę ok. 3 tys. zł, ale pracują zgodnie z polskimi przepisami, a więc pięć dni w tygodniu.

Janusz Michalczyk

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.