Facebook Google+ Twitter

Topienie Marzanny nad Pacyfikiem. Polonia kanadyjska w Vancouverze

Z dala od rodzinnego kraju, nad rzeką Fraser w kanadyjskiej Kolumbii Brytyjskiej, miało miejsce zarazem smutne i radosne wydarzenie, przejaw pielęgnowana ludowej tradycji - topienie Marzanny.

Topienie Marzanny w rzece Fraser / Fot. Michał RadoszewskiPo drugiej - w stosunku do Polski - stronie globu, nad Pacyfikiem, w pięknym Wielkim Vancouverze w dniu 3 marca br. dokonano kolejnego powitania wiosny z zachowaniem rytuału topienia Marzanny.

Czytaj też: Emeryci topili Marzannę. Zobacz film!

Było to możliwe dzięki staraniom Violi, Kasi i M. - zwolenniczek utrzymania polskich tradycji. Jestem pełen podziwu dla samozaparcia osób, które w świecie, w którym polskość ma się w zasięgu telewizji satelitarnej lub internetu, potrafią dla kultywowania tradycji zainscenizować nielicznie zebranym we Fraser Park topienie słomianej kukły jako pożegnanie zimy i powitanie wiosny.

Zupełnie oddzielną kwestią jest to, jak takie przedstawienie - z zachowaniem całej jego dramaturgii - ma się do percepcji młodego polonijnego pokolenia czy do vancouverskich realiów. Za placami tych, co towarzyszyli Marzannie w jej ostatnie drodze, widoczne bowiem były ośnieżone szczyty.

Piąta edycja konkursu Dziennikarz Obywatelski 2010 Roku trwa! Dołącz, wygraj 10 tysięcySądzę jednak, iż mimo wszystko dobrze, że tradycji stało się zadość – co niniejszym udokumentowane zostało fotkami.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Urocza ta Marzanna - szkoda jej ... topić ;)

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.