Facebook Google+ Twitter

Pozycja materiału w rankingach:

179 miejsce

Topola z Helu Drzewem Roku 2017

W tegorocznym plebiscycie zwycięska topola Helena zdobyła 867 głosów, 844 głosy otrzymała egzotyczna palma Feniks Kanaryjski z Gliwic, trzecie miejsce zdobył dąb Karlik z Gogolina uzyskując 785 głosów.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaStatuetka Drzewo Roku 2017 trafi do przedstawicieli Urzędu Miasta oraz Liceum Ogólnokształcącego w Helu,  / Fot. Archiwum UM Helktórzy zgłosili drzewo do konkursu.

Wręczenie nagród odbędzie się w Warszawie10 października 2017 podczas inauguracji 15. edycji programu Święto Drzewa Klubu Gaja.

Nazwa tej 220-letniej topoli czarnej nie jest przypadkowa.

Podkreśla ona tożsamość miejsca, w którym rośnie, bowiem w języku staropolskim nazwa „Hel” oznacza wydmę, cypel, pustkowie.

Klimat nadmorski oraz helska bryza próbują ją „złamać”, jednak drzewo dzielnie stawia im opór.

Pierwszą osobą, która zwróciła uwagę na ten niezwykły okaz topoli był Roman Klim – miłośnik przyrody Pomorza i twórca Muzeum Rybołówstwa w Helu.

Dawniej Helena stała w towarzystwie bliźniaczej topoli, która nie wytrzymała silnego naporu wiatru.

Pozostał po niej tylko pień, z którego stworzono rzeźbę przedstawiająca rybaków wciągających sieci do łodzi.

Tym samym powstał pomnik nawiązujący do historii miasta i jego rybackiej tradycji.

 / Fot. Archiwum Klubu Gaja- Jako góral z Beskidów powinienem w ramach gratulacji zaśpiewać w kierunku Bałtyku- Hela, Hela, Helenko...Wielkie podziękowania dla mieszkanek i mieszkańców całego półwyspu za wspaniały finisz. No a teraz do pracy. Muszą pomóc też turyści i trzeba zrobić kolejny krok. Wygrać w rywalizacji o Europejskie Drzewo Roku – mówi Jacek Bożek, prezes Klubu Gaja.

Ogólnopolski konkurs Klubu Gaja Drzewo Roku propaguje postawy ochrony przyrody i konieczność ochrony jej obiektów, jakimi / Fot. Archiwum Klubu Gaja są drzewa.

Zwraca uwagę na ich rolę w naszym życiu, silne związki pomiędzy kulturą i historią danej społeczności, a drzewem, do którego przywiązuje ona szczególne znaczenie. Wyłania najważniejsze i najbardziej kochane przez społeczności lokalne drzewa w naszym kraju.

Ambasadorami konkursu są podróżniczka i pisarka, Elżbieta Dzikowska, reżyser Kazimierz Kutz oraz językoznawca, popularyzator wiedzy o języku polskim, profesor Jan Miodek.

Drzewa dają tlen, przeciwdziałają zmianom klimatu, są ważne dla ochrony różnorodności biologicznej oraz życia miliardów ludzi i zwierząt na Ziemi. Drzewa są częścią naszego dziedzictwa narodowego, dlatego powinniśmy je chronić dla przyszłych pokoleń.

Jeśli nie jest ci obojętny los drzew, pomóż nam je sadzić, chronić i opiekować się nimi.

 / Fot. Archiwum Klubu GajaPrzekaż darowiznę Klubowi Gaja nr konta: 90 2030 0045 1110 0000 0067 3120
Możesz też przekazać 1% swojego podatku Klubowi Gaja - KRS 0000120069

220-letnia topola Helena z Helu będzie reprezentowała Polskę w międzynarodowym plebiscycie Europejskie Drzewo Roku 2018.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (5):

Sortuj komentarze:

Sam zresztą popełniłem ten sam błąd. Napisałem "mieszkańców", choć prawidłowo powinienem był napisać "część mieszkańców".

Komentarz został ukrytyrozwiń

Pani Barbaro, rzecz w tym, że "ludzie" to takie samo stwierdzenie jak "internauci".
Przed chwilą przeczytałem w natemat.pl, że "internauci mają używanie".
Jedni mają, a inni nie mają. Jeszcze innych w ogóle to nie obchodzi.

Ja nie znam problemu na tyle, aby wziąć czyjąś stronę. Po prostu opisałem fakt.

Pamiętam doskonale, jaką betonową pustynią było miasto dziesięciolecia temu i jak to się zmieniało w czasie. Teraz jest zielonymi płucami.

Ale...czy błędem jest trochę bardziej, a nawet wysoce zniuansowane podejście do problemu? Czy wszystko "pod linijkę" ..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

"na betonie drzewa nie rosną". Pylą ale dają tlen, rozsadzają chodnik, ale dają cień w upalne dni, których będzie coraz więcej coraz gorętszych, a pszczółki też je lubią, ptaki kochają, i ćwierkają na nich, w ulewy chłoną wodę. Pustynia betonowa? tego chcą ludzie?
Widziałam na jednym osiedlu wycięto co czwarte drzewo i zasadzono nowe, po kliku latach znów co trzecie i nowe. teraz rosną trzy młode w różnym wieku, które chroni jedno stare. Niezły pomysł.

Komentarz został ukrytyrozwiń

A u mnie protest mieszkańców. Chcą wycięcia rzędu topoli przed blokami.
Przeszkadza im pylenie i szkody wyrządzone przez płytkie i szerokie ukorzenienie. Wciąż rozsadza drogę i chodniki. Urzędnicy odmawiają.

Z drugiej strony, w mieście jest niezwykle wręcz zielono, nie tylko dzięki topolom.
Ech, żeby tak można dogodzić wszystkim...
A może można..?

Komentarz został ukrytyrozwiń

Ostatnie rżnięcie drzew ograniczy ilość startujących do konkursu w przyszłości. A drzewu gratuluję. 200 lat to niewiele, lecz w obecnej sytuacji wieczność. Przetrwało. Udało się.

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.