Facebook Google+ Twitter

Topolanek będzie dążył do utworzenia rządu ekspertów

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-03-31 22:46

Ustępujący premier Czech Mirek Topolanek zwróci się w przyszłym tygodniu do prezydenta Vaclava Klausa z prośbą o powierzenie misji utworzenia nowego, tymczasowego rządu ekspertów. Bezpartyjny rząd fachowców miałby działać do przedterminowych wyborów, zaplanowanych na październik.

Na konferencji prasowej w Pradze Mirek Topolanek zapowiedział, że wszystkie główne ugrupowania parlamentarne podjęły decyzję o utworzeniu tymczasowego gabinetu bezpartyjnych ekspertów, który podejmie walkę z nasilającym się kryzysem gospodarczym.

- Nie znaczy to, że automatycznie muszę stanąć na czele tego gabinetu - podkreślił Topolanek. Połowę członków 16-osobowego gabinetu nominują koalicjanci ustępującego centroprawicowego rządu Mirka Topolanka. Ośmiu pozostałych zaproponuje opozycyjna socjaldemokracja Jirzego Paroubka.

Nie wiadomo jeszcze kiedy rząd ekspertów obejmie tymczasową władzę. W grze są trzy warianty: kwietniowa sesja parlamentu, na której deputowani zatwierdzą założenia pakietu antykryzysowego, wybory do Parlamentu Europejskiego oraz koniec czeskiej prezydencji.

Czeska socjaldemokracja domaga się jak najszybszego powołania nowego gabinetu. Topolanek uważa, ze byłoby błędem "wycofywanie doświadczonych ministrów podczas unijnej prezydencji".
JS

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.