Facebook Google+ Twitter

TOPR ma kłopoty finansowe, ratownikom zabraknie 300 tys. złotych

  • Źródło: IAR
  • Data dodania: 2009-07-08 15:11

TOPR ma kłopoty finansowe. W połowie roku już wiadomo, że ratownikom zabraknie w budżecie około 300 tysięcy złotych.

Jeśli brakujących pieniędzy nie uda się pozyskać od Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji lub od sponsorów, pogotowie górskie rozważa możliwość wzięcia kredytu na sfinansowanie swojej działalności.

Czesław Ślimak wiceprezes TOPR tłumaczy, że dotacja z ministerstwa jest na poziomie ubiegłorocznym, ale koszty działania ratowników gwałtownie wzrosły. Wszystko za sprawą opłat, jakie TOPR musi ponieść w związku z użytkowaniem helikoptera. Operator maszyny podniósł koszty jej obsługiwania. Pojawiły się też nieoczekiwane wydatki związane z remontem śmigłowca. Za renowację maszyny będzie trzeba zapłacić około 300 tys. złotych.

Ratownicy TOPR liczą, że uda się choć część brakujących pieniędzy pozyskać. Jeśli nie trzeba będzie wziąć kredyt gotówkowy - powiedział Czesław Ślimak. Na razie TOPR rozmawia w sprawie pozyskania funduszy ze sponsorami. Ratownicy wdrożyli też ostry plan oszczędnościowy. Wydłużyli okresy używalności ekwipunku ratownicznego i wstrzymali się z zakupem nowego sprzętu.

Ponadto kilku członków TOPR odeszło na emeryturę, a w ich miejsce nie planuje się zatrudniania nowych ratowników.- Próbujemy mniejszym składem wykonać swoje zadania - zaznaczył Ślimak.

Budżet TOPR to około 5 mln złotych rocznie z czego minimum półtora miliona pochłania obsługa śmigłowca. Około 60 procent budżetu ratowników finansuje MSWiA, reszta to pieniądze od sponsorów, część wpływu z biletów wstępu do TPN oraz to co ratownicy zarobią sami dyżurując np. przy trasach narciarskich.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.