Facebook Google+ Twitter

Tora wystawiona na aukcji trafi do Domu Pamięci Kaliskich Żydów

  • Źródło: Głos Wielkopolski
  • Data dodania: 2007-01-17 08:09

Tora, czyli Pięcioksiąg Mojżesza, jest spisana ręcznie na białym, 10-metrowym zwoju, wykonanym z jagnięcej skóry. Zabytek został zakupiony w jednym z warszawskich domów aukcyjnych.

Do Domu Pamięci Kaliskich Żydów trafił za pośrednictwem Haliny Marcinkowskiej, przedstawicielki wrocławskiej Gminy Wyznaniowej Żydowskiej w grodzie nad Prosną.

Kupiec, a zarazem hojny ofiarodawca chce pozostać anonimowy. Nie wiadomo, kto kupił i kto sprzedał Torę, bowiem dane dotychczasowego właściciela nie zostały ujawnione przez dom aukcyjny. Wiemy jedynie, że na aukcję wstawiła ją osoba, której dziadek otrzymał zwój na przechowanie od uciekającego w czasie II wojny światowej Żyda. Ten właściciel nigdy się nie zgłosił, a zabytek przeleżał kilkadziesiąt lat na strychu.

Napisał ją Mojżesz

Tora wystawiona na aukcji trafi do Domu Pamięci Kaliskich ŻydówTora jest najważniejszym tekstem objawionym judaizmu, składającym się z pięciu ksiąg w języku hebrajskim, spisanych wedle tradycji przez Mojżesza na polecenie Boga. Jest ona centrum życia żydowskiego. Na niej opiera się cały system modlitw. Wszelkie poczynania religijnego Żyda są uwarunkowane nakazami i zakazami zawartymi w Torze.
Dom Pamięci Kaliskich Żydów, do którego trafi zwój, jest częścią Domu Przedpogrzebowego na cmentarzu żydowskim w Kaliszu. Zdewastowany w trakcie wojny i po wojnie obiekt został odnowiony dzięki finansowemu wsparciu gminy żydowskiej we Wrocławiu, władzom Kalisza i znanego przyjaciela Żydów, właściciela firmy Hellena, Zenona Sroczyńskiego. Dom oddano do użytku w 2001 roku.

Wszyscy dają cedakę

Obecnie można tu oglądać przedwojenne fotografie, książki, gazety wydawane w jidysz, elementy modlitewne strojów, między innymi szale (tałes), kipy (nakrycie głowy), jarmułkę, świeczniki hanukowe oraz menorę otrzymaną od byłego ambasadora Izraela w Polsce Szewacha Weissa.
Nie brakuje też książek o historii Kalisza i miejscowych Żydów, z których najciekawszą jest ,,Księga Kaliska”, czyli ,,Sefer Kalisch”. O martyrologii Żydów przypomina 20 grafik wykonanych w latach 1942-1943 w getcie w Kownie oraz kamień z bunkra Mordechaja Anielewicza, który w 1943 roku, po otoczeniu przez Niemców, popełnił wraz ze swoimi bojownikami samobójstwo.
Wiele pamiątek po Żydach, podobnie jak Tora trafiło do Kalisza dzięki hojnym ofiarodawcom. Zdaniem Haliny Marcinkowskiej, Tora jest jednak najcenniejszym, bo bardzo rzadkim zabytkiem, szczególnie, jeśli weźmiemy pod uwagę, że przetrwała w doskonałym stanie. Brakujące rączki, zwane drzewem życia, ma dorobić kaliski stolarz, który także nie weźmie za to pieniędzy.
– Każdy dołoży swoją cegiełkę, spełni dobry uczynek, czyli cedakę – tłumaczy Halina Marcinkowska.
Dawanie cedaki jest ustanowionym w Torze obowiązkiem każdego religijnego Żyda.

Mariusz Kurzajczyk
D.P.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2017 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.