Facebook Google+ Twitter

Torańska, Hołownia, Raczek, Jurecki... Nominacje do MediaTorów 2012 ogłoszone

Studenci dziennikarstwa po raz 6. nominowali do MediaTorów. Po raz pierwszy w historii uznanie studentów zyskały: publikacja nieautoryzowanego wywiadu, odejście z gazety i złamanie zasad recenzji filmowej.

Najwięcej nominacji zdobyło Polskie Radio, a Jerzy Jurecki został pierwszym regionalnym dziennikarzem nominowanym w tym ogólnopolskim plebiscycie.

Nieautoryzowany wywiad z Adamem Bielanem przeprowadziła Teresa Torańska, po okładkowym materiale o tolerowaniu przez Kościół podwójnego życia księży z redakcją Newsweeka rozstał się Szymon Hołownia, a przed pójściem do kina na Kac Wawa przestrzegał Tomasz Raczek. Torańska, Hołownia i Raczek zostali nominowani w kategorii ProwokaTOR – „za odważne decyzje, które dają do myślenia”.
 / Fot. materiały prasowe organizatora

Nominowani w tej kategorii zostali również ks. Adam Boniecki za wypowiedzi dotyczące obecności Nergala w TVP i krzyża w Sejmie oraz Jacek Żakowski za artykuł „Po co nam sport?”, w którym, wśród powszechnego optymizmu mediów, zabiera odosobniony głos i krytycznie ocenia zjawisko sport-biznesu oraz wykorzystywanie Olimpiady w celach politycznych.

W tym roku studenci pierwszy raz docenili regionalnego dziennikarza, Jerzego Jureckiego z Tygodnika Podhalańskiego. Za stworzenie lokalnego medium, które bez kompleksów może mierzyć się z największymi gigantami medialnymi w Polsce i za niestandardowe metody docierania do informacji i za eksperymenty dziennikarskie został nominowany do nagrody InicjaTOR. W tej kategorii studenci nagradzają za oryginalną działalność dziennikarską. Wśród nominowanych pojawił się także Tomasz Zimoch, który „sprawił, że podczas Euro 2012 mecze Polaków brzmiały dużo lepiej niż wyglądały”. Jego komentarze sportowe w radiowej Jedynce zapewniły mu nominację do AkumulaTORa.

Na kartach do głosowania studenci zobaczą nową kategorię ObserwaTOR, w której nagradzać będą „za prawdziwe opowieści z innego – choć często bliskiego im – świata”. To nagroda przyznawana za większe dziennikarskie formy takie jak reportaż, dokument czy wywiad-rzeka. Na Obserwatora 2012 szansę mają Hanna Bogoryja-Zakrzewska ze Studia Reportażu i Dokumentu Polskiego Radia, Barbara Włodarczyk za cykl reportaży „Szerokie tory” w TVP1, Wojciech Jagielski za książkę „Wypalanie Traw”, Lidia Ostałowska za „Farby wodne” oraz Filip Springer za publikacje „Miedzianka. Historia znikania” i „Źle urodzone”.  / Fot. materiały prasowe organizatora

W tym roku studenci zdecydowali nie przyznawać nominacji w kategorii PromoTOR, w której nagradzali za pokazywanie nowej, internetowej twarzy dziennikarstwa. „Internet stał się naturalnym miejscem pracy dziennikarzy i rozwoju mediów. Jest medium równorzędnym
z radiem czy telewizją, wiec dziennikarze i projekty internetowe mogą z powodzeniem konkurować w pozostałych kategoriach. Nie wykluczamy jednak, że w kolejnych latach przeformułujemy zasady przyznawania nominacji w tej kategorii” – wyjaśnia Izabela Mikruta.

Najważniejsza kategoria Plebiscytu, AuTORytet, po raz trzeci będzie przyznana za całokształt pracy dziennikarskiej. W tej kategorii nie ma listy nominowanych, a każdy ze studentów może wpisać nazwisko swojego kandydata w puste miejsce.

MediaTory to Plebiscyt, w którym studenci dziennikarstwa z całej Polski wybierają dziennikarzy i ludzi mediów, których działalność w danym roku akademickim uznali za wzorową. W tym roku po raz pierwszy do grona uczelni biorących udział w Plebiscycie dołączyło także sześć uczelni niepublicznych. Do udziału w Plebiscycie organizatorzy zapraszali każdą uczelnię w Polsce, na której dziennikarstwo funkcjonuje jako odrębny kierunek. W sumie do głosowania uprawnionych jest blisko 10 tysięcy studentów z 18 uczelni w Polsce. Organizatorami 6. edycji Plebiscytu są: Stowarzyszenie MediaTory, Koło Naukowe Studentów Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej UJ oraz Uniwersytet Jagielloński. Zwycięzców poznamy na Finałowej Gali 1 grudnia w Auditorium Maximum UJ w Krakowie.

Pełna lista nominowanych dostępna jest na stronie internetowej MediaTorów.

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (0):

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.