Facebook Google+ Twitter

Tornada upodobały sobie Teksas. W jedną noc było ich trzynaście

Amerykański stan Teksas od kilku dni atakują tornada. Niszczą z wielką siłą wszystko co napotykają. Szczególnie celują w miasto Granbury. Zginęli ludzie, kilkadziesiąt jest rannych, dziesiątki domów w gruzach. Zobacz zdjęcia i wideo.

 / Fot. WikipediaTylko w jedną minioną noc, z 16 na 17 maja, przeszło trzynaście tornad przez tereny Teksasu. Z najbardziej niszczycielską siłą uderzyły w niewielkie miasto Granbury. Doszczętnym zniszczeniom uległy dziesiątki domów. Kataklizm zabił kilka osób i ciężko ranił kilkadziesiąt, dokonał ogromnych strat w infrastrukturze.

Zobacz zdjęcie - Tornado w Teksasie (Foto: screen youtube/TornadoVideosdotnet) - Polskie Radio.

Szalejący w północnym Teksasie, od minionej środy żywioł, zabił co najmniej sześć osób, blisko 100 w różnym stopniu ranił (wielu ciężko), kilkanaście uznaje się za zaginionych. W 10-tysięcznym mieście Granbury – najbardziej dotkniętym skutkami kataklizmu - jest najwięcej szkód: 110 budynków zniszczonych, 6 osób zabitych, a ponad 30 odwiezionych do szpitali. To najnowszy bilans tornad, które przeszły w ostatnich godzinach, z ogromną siłą przez północny stan Teksas.

Posłuchaj relacji Marka Wałkuskiego z Waszyngtonu (IAR): tornada nad USA - Trzynaście tornad nad Teksasem.

Silnie wirujący wiatr tornada, w ostatnich dniach, pozrywał dachy z wielu budynków, uszkodził linie wysokiego napięcia, połamał i powyrywał z korzeniami drzewa. Według świadków, oprócz porywistego wiatru, w czasie przechodzenia tornada w północnym Teksasie, spadł duży grad, który również wyrządził szkody. Obecnie żywioł przesuwa się w stronę Oklahomy.

Zobacz ZDJĘCIE: Tornado nad Granbury (star-telegram.com) - Interia.pl - Tornado w Teksasie

Zobacz ZDJĘCIE i posłuchaj: Tornado w Teksasie (Foto: screen youtube/TornadoVideosdotnet) - Nieszczycielskie tornado w USA

Posłuchaj relacji red. Wojciecha Cegielskiego o tornado w Teksasie (IAR): Polskie Radio

Wszystko to odbywało się w godzinach wieczornych i nocnych miejscowego czasu, w północnej części stanu Teksas, na zachód od miasta Dallas (ok. 1,2 mln mieszkańców). Władze lokalne podają, że zniszczonych zostało najmniej 120 domów jednorodzinnych, w tym większość doszczętnie. Zniszczone zostały też budynki użyteczności publicznej. Prowadzone są szacunkowe wyliczenia strat, jakie tornado wyrządziło w zniszczonej infrastrukturze miast i wsi, ale wiadomo, że straty materialne są ogromne.

"Na stosunkowo dużym obszarze zniszczona jest większość budynków. Mamy wielu rannych, tak naprawdę trudno jest teraz dokładnie oszacować ich liczbę. Część z nich straciła ręce i nogi. Staramy się, aby wszyscy jak najszybciej trafili do szpitali i otrzymali pomoc" – tak relacjonował w trakcie szalejącego żywiołu, szeryf hrabstwa Hood w Teksasie, Roger Deeds, o czym donosi Polskie Radio.

Zobacz WIDEO: Tornado w Granbury - Tornado w Teksasie

Zobacz WIDEO: Tornado w Granbury - Interia.pl

Tornado w zeszłą środę uderzyło w 32 hrabstwach w Teksasie i w 4 w Oklahomie. Zniszczyło doszczętnie wiele domów i innych obiektów. Dwa tornada (w polskiej terminologii trąby powietrzne) przeszły z wielką niszczycielską siłą szczególnie przez dwie miejscowości: Millsap, liczące ponad 400 mieszkańców i Granbury - około 5700 mieszkańców. W innym pobliskim mieście znacznych zniszczeń dokonał atak padającego gradu - według świadków - wielkości grejpfruta.

Jak informują amerykańscy meteorolodzy – ostatnie tornada w Granbury miały 5 stopień w sześciostopniowej skali Fujita. Towarzyszył im wiatr o prędkości dochodzącej do 300 km na godzinę. Wszystko co było na ich drodze - zostało zrównane z ziemią.

Przez cały dzień ratownicy przeszukują rumowiska domów w poszukiwaniu osób żywych i zabitych. Władze miały obawy, że liczba ofiar może wzrosnąć, gdyż 7 osób uznano za zaginione. Wszystko jednak wskazuje na to, że uznani za zaginionych, w momencie uderzenia tornad, byli poza Granbury.

Służby meteorologiczne wciąż ostrzegają, że tornado może kolejny raz uderzyć swoją niszczycielską siłą, w Teksasie i ponownie w Oklahomie. Mieszkańców rejonów, zagrożonych uderzeniem żywiołu, w minionych dniach służby ratunkowe ewakuowały, do miejsc bezpiecznych.

Według Polskiego Radia, w tym roku w Ameryce zanotowano już około 250 ataków tornad, ale to i tak o ponad połowę mniej, niż wynosi średnia z poprzednich lat o tej porze. Rok temu zginęło w wyniku przejścia żywiołu łącznie 9 osób.

Stanisław Cybruch

Wybrane dla Ciebie:
Komentarze (1):

Sortuj komentarze:

Ciekawe, że mimo powtarzających się tego typu zjawisk budownictwo tam dalej ma wiele wspólnego z barakami...

Komentarz został ukrytyrozwiń

Dziękujemy za Twoją aktywność w serwisie wiadomosci24. Do zobaczenia niebawem w innym miejscu.

Copyright 2018 Wiadomosci24.pl
#PRZEPROWADZKA: Dowiedz się więcej

Korzystamy z cookies i local storage.

Bez zmiany ustawień pliki są zapisywane na urządzeniu. Więcej przeczytasz tutaj.